FlightRadar 24 | Bezpečnostní rizika | Provoz nad USA | Planespotting | AplikaceFlightRadar24 byla založen roku 2006 ve Švédsku a slouží ke sledování leteckého provozu online na mapě celého světa (i nad Evropou). Na mapě uvidíte číslo letu, trasu letu, obrázek a typ letadla, aktuální polohu, výšku a rychlost.
Sledujte přenos z letiště na kameře ⇒
Kromě aktuálního přehledu online je možné si na Flight Radaru přehrávat i historická data tříděná dle letecké společnosti, typu letadla, území či letiště. Zajímá Vás odkud berou tyto data?
Hlavní zdroj dat pochází od dobrovolníků po celém světě, kteří sbírají data a posílají je online díky ADS-B přijímacím stanicím. Každý kdo vlastní ADS-B přijímač může přispět svými daty. Podobnou službu jako FlightRadar24 nabízí i PlaneFinder níže. Jak je to s odlety do 24 hodin se dozvíte v samostatném článku.
FlightRadar 24
Největší boom FlightRadar24 zaznamenal při zmizení malajských letadel: let číslo 370, který zmizel a let číslo 17, který byl sestřelen nad Ukrajinou. Stejně tak při zmizení letadla společnosti Air Asia. Tyto dny byla návštěvnost webu Flightradar24 50x vyšší než obvykle.
Bezpečnostní rizika
Ne všechny letadla na FlightRadaru nebo PlaneFinderu najdete. Vládní či vojenské letadla jsou z bezpečnostní důvodů blokována a nezobrazují se. Před dvěma lety se na FlightRadaru zobrazovalo letadlo japonského Air Force On s japonským císařem a předsedou vlády. Ministr obrany požadoval zablokování zobrazení tohoto letadla – bylo mu vyhověno. Tato událost rozpoutala vášnivé diskuse na téma bezpečnostních rizik online sledování leteckého provozu.
Historie provozu
V základní verzi zdarma si můžete prohlédnout historii letů za posledních 7 dní. V níže uvedené tabulce jsou uvedeny rozdíly mezi zakoupenými verzemi FlightRadaru24.com. Můžete si zde vybrat ze 3 placených verzí od 10 dolarů až po 500 dolarů za rok. Osobně bych určitě doporučil verzi Silver. Především se zde zbavíte otravných reklam a budete si užívat více informací o letadlech včetně historie leteckého provozu až 90 dní zpětně.
Podotýkám, že každá vyšší veze obsahuje vše z předchozí verze Basic → Silver → Gold →Business.
Verze zdarma | Verze Silver | Verze Gold | Verze Business |
✔Sledování letů | Odstranění reklam | Letové mapy | Licence pro firmy |
✔Vyhledávání | Nastavení upozornění | Vrstva s počasím | Vrstva s bouřkami |
✔7 dní historie | 90 dní historie | 365 dní historie | Pohled z letiště |
✔Reklamy kolem | Více detailů o letadlech | Více detailů o letech | Pohlet letových hladin |
Zdarma | 10 USD / rok | 35 USD / rok | 500 USD / rok |
Záznam vzdušného pohybu nad Evropou v 1 minutě
Provoz nad USA
Planespotting
Planespotting je obecný pojem pro koníček ve sledování pohybu letadel, který je často spojen s fotografováním. Kromě samotného sledování letadel ve vzduchu a na pojezdových drahách zahrnuje také informace o letištích, řízení letového provozu (včetně nahrávání komunikace mezi řídícími a piloty) a také leteckých tras.
Počátky tohoto zájmu lze sledovat již v samotném počátku letectví. Hlavní vlna zájmu ovšem vzrostla s rozšířením videokamer, fotoaparátů a vysílaček ve druhé polovině dvacátého století. Další úrovní je pak pozorování letadel na internetu online. Článek o sledování letadel na základě čísla letu →
Aplikace
Ke stažení můžete využít skvěle vyladěnou aplikaci od flightradaru pro všechny druhy telefonů. Aplikace je zadarmo.
- stáhnout aplikaci flightradar pro iOS (Apple)
- stáhnout aplikaci flightradar24 pro Android
Pozorujete někdy oblohu a říkáte si, odkud a kam asi letí to letadlo? S využitím webových stránek či aplikace do chytrých telefonů FlightRadar24 to můžete hravě zjistit.
FlightRadar24 však není jen pro letecké nadšence. Je to praktický pomocník oznamující polohu letadla a další informace o letu, které se vám mohou hodit, jedete-li například pro někoho na letiště. Nebo se můžete podívat, kde se nacházejí přátelé letící na dovolenou, či jakým směrem se bude ubírat váš let.
Pavel V., nadšenec do elektroniky všeho druhu, uvádí: „Koho snad jen trošku zajímají letadla, je tahle aplikace nutnost! Umožňuje sledování letadel v reálném čase. Hned po otevření aplikace vidíte Google mapu s aktuální pozicí letadel okolo nás. Letadla se po mapě pohybují přesně tak, jak letí.“
Už ve verzi zdarma získáte fotografii letadla, údaje o jeho typu, rychlosti, poloze, radaru a registraci. Zjistíte, odkud kam letadlo letí, uvidíte jeho trasu i zobrazení ve 3D. K dispozici je čas startu a předpokládaný čas přistání. Užitečné jsou také informace o odletech a příletech, počasí či o aktuálním zpoždění na jednotlivých letištích. Celkový obrázek doplňují webkamery a zveřejněná hodnocení letiště.
Verze Premium přidává radarové zobrazení, web bez reklam, lepší mapu a další vylepšení.
Jak FlightRadar24 funguje?
FlightRadar24 slouží desítkám milionů návštěvníků měsíčně díky nezabezpečenému signálu ADS-B, který využívá frekvenci 1090 MHz. Aktuální poloha letadla se ověří přes GPS a prostřednictvím ADS-B transpondéru letadla ji zaznamená přijímač, který údaje odešle na server FlightRadar24.
Na mapě serveru FlightRadar24 pak klikáte na letadla, načež se vám zobrazí detaily o letech a čáry znázorňující trasy letů. Můžete i filtrovat konkrétní aerolinky, typ letadla, výšku, vzlet/přistávání a rychlost (včetně kombinace filtrů). K rychlému hledání bez filtrů slouží lupa. Prostřednictvím tlačítka 3D lze z kokpitu letadla sledovat totéž co piloti, i když v omezené kvalitě. Ještě zajímavější je funkce AR – rozšířená realita. Umožní vám zaměřit chytrý telefon na oblohu, ve zvolené vzdálenosti 10 až 100 km vyhledat letadlo a okamžitě zobrazit jeho základní údaje. Užitečnou funkcí jsou i záložky, do nichž uložíte zvolené oblasti, či převod na metrický systém jednotek.
Služba vznikla jako hobby projekt dvou švédských leteckých nadšenců v roce 2006. Na začátku vybudovali síť ADS-B přijímačů v Evropě. Poté byly pokryty další části světa a s pomocí uživatelů FlightRadar24 stále přibývají nové přijímače. Chcete-li zlepšit pokrytí ve vaší oblasti, požádejte o hostování volného přijímače na webové stránce Flightradar24.
Aktuální pokrytí online radarem je odhadováno na 80% celého vzdušného prostoru. Do několika let se nicméně počítá s pokrytím celého leteckého provozu v místech, kde letadla mohou létat.
Dlouhodobým cílem projektu FlightRadar24 je možnost sledování jakékoli letadla kdekoli a kdykoli. Pro mnoho uživatelů se však stal návykovým už dávno.
Zajímavosti o FlightRadaru
- V červnu FlightRadar24 zaznamenal výkony dvou nejnovějších Boeingů, 787-10 a 737 MAX 9, před leteckou show v Paříži.
- Mezi oblasti pokryté přijímači FlightRadar24 patří Antarktida, Bear Island v Barentsově moři či Svatá Helena v jižním Atlantiku, přesto byli provozovatelé zaskočeni žádostí z Černobylu, dějiště jaderné katastrofy z roku 1986. Novému přijímači Pripyat – Ukrain jsou však nyní rádi. Nachází se 1,5 km od elektrárny, na střeše velkého skladu. Stará se o něho spolupracovník podílející se na zabezpečení oblasti Černobylu.
- Pozoruhodný obrázek o leteckém provozu vytvořil server 21. srpna, kdy úplné zatmění Slunce v USA prožily i tisíce lidí na stovkách letů – běžných či speciálních. Jev zaznamenala a doplnila důležitými daty také dvě letadla NASA (WB-57 Canberra, N926NA a N927NA).
- 30. června 2018 zaznamenal Flightradar největší počet letů na planetě. Tento rekord zařídilo přes 202 tisíc letů
FlightRadar 24 v číslech
V současnosti už přes 10.000 připojených přijímačů sleduje více než 150.000 letů denně. FlightRadar24 využije každý den 1,5 milionu lidí z celého světa. Jsou do něho zapojeny významné společnosti jako Airbus, Boeing či Embraer.
Ačkoli Flightradar24 veškerá letadla nesleduje a ne všude jsou přijímače, případně se mohou vyskytnout technické problémy, pro základní pozorování leteckého provozu nad ČR je tento systém nejvýhodnější.
Registrace
Registrace na FlightRadaru24 je velmi jednoduchá a intuitivní. V pravém horním rohu kliknete na Log in a následně zvolíte buď možnost přihlášení přes facebook nebo variantu s registrací přes google účet. Stačí tedy jednou kliknout a následně povolit a jste přihlášeni.
Nicméně funkce, které máte pod svým účtem jsou v Základní verzi velmi omezené. Všechny funkcionality, které máte povolené najdete v sekci Available features, kde máte ve sloupci vyjmenováno co se Vám bude v této verzi zobrazovat. Osobně mě zaujala možnost sledovat online sopečné erupce.
60 minut zpětně si můžete prohlížet letadla na zemi, 7 dní letadla ve vzduchu, sledovat můžete pozemní rychlost, můžete si nastavit zobrazování textů u ikonek letadel, které se budou pod Vaším účtem vždy pevně zobrazovat. Celý soupis najdete pod svým účtem.
Záznam letů přes Atlantický oceán
Často kladené otázky
Interaktivní mapa letového provozu nad Českou republikou je dostupná přes aplikaci flightradar24. Zoom můžete použít na oddálení a pozorovat tak letadla kolem celého světa.
Kromě letové mapy přes webový prohlížeč je také možnost zdarma si stáhnout aplikaci Flightradar24. Na výběr je přitom aplikace pro iOS i Android.
Živý přímý přenos z Letiště Praha navíc můžete dokonce na webkameře, která směruje přímo na vzletovou a přistávací dráhu na LKPR.
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 13.3.2024