PlanetaCestovani.cz
  • Fórum
  • Dovolená
    • Akční zájezdy
      • Autobusem
      • Dovolená s dětmi
      • Luxusní zájezdy
      • Poznávací zájezdy
      • Vánoce a silvestr
    • First minute
    • Last minute
    • Odlety do týdne
    • Super last minute
  • Letenky
    • Vyhledávač
    • Akční letenky
  • Odlety
    • Odlety z Prahy
    • Odlety z Brna
    • Odlety z Ostravy
    • Odlety z Pardubic
    • Odlety z Německa
  • Sledování letů
    • FlightRadar 24
    • Letiště Praha
      • Přílety odlety Praha
    • Zpožděný let
  • Kdo jsme
    • Poradna
    • Spolucestování
PC » Letiště » Online » FlightRadar 24: letecký provoz ONLINE

FlightRadar 24: letecký provoz ONLINE

FlightRadar 24 | Bezpečnostní rizika | Provoz nad USA | Planespotting | Aplikace
FlightRadar24 byla založen roku 2006 ve Švédsku a slouží ke sledování leteckého provozu online na mapě celého světa (i nad Evropou). Na mapě uvidíte číslo letu, trasu letu, obrázek a typ letadla, aktuální polohu, výšku a rychlost.

Sledujte přenos z letiště na kameře ⇒

Kromě aktuálního přehledu online je možné si na Flight Radaru přehrávat i historická data tříděná dle letecké společnosti, typu letadla, území či letiště. Zajímá Vás odkud berou tyto data?

Hlavní zdroj dat pochází od dobrovolníků po celém světě, kteří sbírají data a posílají je online díky ADS-B přijímacím stanicím. Každý kdo vlastní ADS-B přijímač může přispět svými daty. Podobnou službu jako FlightRadar24 nabízí i PlaneFinder níže. Jak je to s odlety do 24 hodin se dozvíte v samostatném článku.

FlightRadar 24


Největší boom FlightRadar24 zaznamenal při zmizení malajských letadel: let číslo 370, který zmizel a let číslo 17, který byl sestřelen nad Ukrajinou. Stejně tak při zmizení letadla společnosti Air Asia. Tyto dny byla návštěvnost webu Flightradar24 50x vyšší než obvykle.

Bezpečnostní rizika

Ne všechny letadla na FlightRadaru nebo PlaneFinderu najdete. Vládní či vojenské letadla jsou z bezpečnostní důvodů blokována a nezobrazují se. Před dvěma lety se na FlightRadaru zobrazovalo letadlo japonského Air Force On s japonským císařem a předsedou vlády. Ministr obrany požadoval zablokování zobrazení tohoto letadla – bylo mu vyhověno. Tato událost rozpoutala vášnivé diskuse na téma bezpečnostních rizik online sledování leteckého provozu.

Historie provozu

V základní verzi zdarma si můžete prohlédnout historii letů za posledních 7 dní. V níže uvedené tabulce jsou uvedeny rozdíly mezi zakoupenými verzemi FlightRadaru24.com. Můžete si zde vybrat ze 3 placených verzí od 10 dolarů až po 500 dolarů za rok. Osobně bych určitě doporučil verzi Silver. Především se zde zbavíte otravných reklam a budete si užívat více informací o letadlech včetně historie leteckého provozu až 90 dní zpětně.

Podotýkám, že každá vyšší veze obsahuje vše z předchozí verze Basic → Silver → Gold →Business.

Verze zdarma Verze Silver Verze Gold Verze Business
✔Sledování letů Odstranění reklam Letové mapy Licence pro firmy
✔Vyhledávání Nastavení upozornění Vrstva s počasím Vrstva s bouřkami
✔7 dní historie 90 dní historie 365 dní historie Pohled z letiště
✔Reklamy kolem Více detailů o letadlech Více detailů o letech Pohlet letových hladin
Zdarma 10 USD / rok 35 USD / rok 500 USD / rok

Záznam vzdušného pohybu nad Evropou v 1 minutě

Provoz nad USA

Planespotting

Planespotting je obecný pojem pro koníček ve sledování pohybu letadel, který je často spojen s fotografováním. Kromě samotného sledování letadel ve vzduchu a na pojezdových drahách zahrnuje také informace o letištích, řízení letového provozu (včetně nahrávání komunikace mezi řídícími a piloty) a také leteckých tras.

Počátky tohoto zájmu lze sledovat již v samotném počátku letectví. Hlavní vlna zájmu ovšem vzrostla s rozšířením videokamer, fotoaparátů a vysílaček ve druhé polovině dvacátého století. Další úrovní je pak pozorování letadel na internetu online. Článek o sledování letadel na základě čísla letu →

Aplikace

Ke stažení můžete využít skvěle vyladěnou aplikaci od flightradaru pro všechny druhy telefonů. Aplikace je zadarmo.

  • stáhnout aplikaci flightradar pro iOS (Apple)
  • stáhnout aplikaci flightradar24 pro Android
  • stáhnout aplikaci flightradar24 pro Windows phone

Pozorujete někdy oblohu a říkáte si, odkud a kam asi letí to letadlo? S využitím webových stránek či aplikace do chytrých telefonů FlightRadar24 to můžete hravě zjistit.

FlightRadar24 však není jen pro letecké nadšence. Je to praktický pomocník oznamující polohu letadla a další informace o letu, které se vám mohou hodit, jedete-li například pro někoho na letiště. Nebo se můžete podívat, kde se nacházejí přátelé letící na dovolenou, či jakým směrem se bude ubírat váš let.

Pavel V., nadšenec do elektroniky všeho druhu, uvádí: „Koho snad jen trošku zajímají letadla, je tahle aplikace nutnost! Umožňuje sledování letadel v reálném čase. Hned po otevření aplikace vidíte Google mapu s aktuální pozicí letadel okolo nás. Letadla se po mapě pohybují přesně tak, jak letí.“
Už ve verzi zdarma získáte fotografii letadla, údaje o jeho typu, rychlosti, poloze, radaru a registraci. Zjistíte, odkud kam letadlo letí, uvidíte jeho trasu i zobrazení ve 3D. K dispozici je čas startu a předpokládaný čas přistání. Užitečné jsou také informace o odletech a příletech, počasí či o aktuálním zpoždění na jednotlivých letištích. Celkový obrázek doplňují webkamery a zveřejněná hodnocení letiště.

Verze Premium přidává radarové zobrazení, web bez reklam, lepší mapu a další vylepšení.

Jak FlightRadar24 funguje?

FlightRadar24 slouží desítkám milionů návštěvníků měsíčně díky nezabezpečenému signálu ADS-B, který využívá frekvenci 1090 MHz. Aktuální poloha letadla se ověří přes GPS a prostřednictvím ADS-B transpondéru letadla ji zaznamená přijímač, který údaje odešle na server FlightRadar24.

Na mapě serveru FlightRadar24 pak klikáte na letadla, načež se vám zobrazí detaily o letech a čáry znázorňující trasy letů. Můžete i filtrovat konkrétní aerolinky, typ letadla, výšku, vzlet/přistávání a rychlost (včetně kombinace filtrů). K rychlému hledání bez filtrů slouží lupa. Prostřednictvím tlačítka 3D lze z kokpitu letadla sledovat totéž co piloti, i když v omezené kvalitě. Ještě zajímavější je funkce AR – rozšířená realita. Umožní vám zaměřit chytrý telefon na oblohu, ve zvolené vzdálenosti 10 až 100 km vyhledat letadlo a okamžitě zobrazit jeho základní údaje. Užitečnou funkcí jsou i záložky, do nichž uložíte zvolené oblasti, či převod na metrický systém jednotek.

Služba vznikla jako hobby projekt dvou švédských leteckých nadšenců v roce 2006. Na začátku vybudovali síť ADS-B přijímačů v Evropě. Poté byly pokryty další části světa a s pomocí uživatelů FlightRadar24 stále přibývají nové přijímače. Chcete-li zlepšit pokrytí ve vaší oblasti, požádejte o hostování volného přijímače na webové stránce Flightradar24.

Aktuální pokrytí online radarem je odhadováno na 80% celého vzdušného prostoru. Do několika let se nicméně počítá s pokrytím celého leteckého provozu v místech, kde letadla mohou létat.

Dlouhodobým cílem projektu FlightRadar24 je možnost sledování jakékoli letadla kdekoli a kdykoli. Pro mnoho uživatelů se však stal návykovým už dávno.

Zajímavosti o FlightRadaru

  • V červnu FlightRadar24 zaznamenal výkony dvou nejnovějších Boeingů, 787-10 a 737 MAX 9, před leteckou show v Paříži.
  • Mezi oblasti pokryté přijímači FlightRadar24 patří Antarktida, Bear Island v Barentsově moři či Svatá Helena v jižním Atlantiku, přesto byli provozovatelé zaskočeni žádostí z Černobylu, dějiště jaderné katastrofy z roku 1986. Novému přijímači Pripyat – Ukrain jsou však nyní rádi. Nachází se 1,5 km od elektrárny, na střeše velkého skladu. Stará se o něho spolupracovník podílející se na zabezpečení oblasti Černobylu.
  • Pozoruhodný obrázek o leteckém provozu vytvořil server 21. srpna, kdy úplné zatmění Slunce v USA prožily i tisíce lidí na stovkách letů – běžných či speciálních. Jev zaznamenala a doplnila důležitými daty také dvě letadla NASA (WB-57 Canberra, N926NA a N927NA).
  • 30. června 2018 zaznamenal Flightradar největší počet letů na planetě. Tento rekord zařídilo přes 202 tisíc letů

FlightRadar 24 v číslech

V současnosti už přes 10.000 připojených přijímačů sleduje více než 150.000 letů denně. FlightRadar24 využije každý den 1,5 milionu lidí z celého světa. Jsou do něho zapojeny významné společnosti jako Airbus, Boeing či Embraer.

Ačkoli Flightradar24 veškerá letadla nesleduje a ne všude jsou přijímače, případně se mohou vyskytnout technické problémy, pro základní pozorování leteckého provozu nad ČR je tento systém nejvýhodnější.

Registrace

Registrace na FlightRadaru24 je velmi jednoduchá a intuitivní. V pravém horním rohu kliknete na Log in a následně zvolíte buď možnost přihlášení přes facebook nebo variantu s registrací přes google účet. Stačí tedy jednou kliknout a následně povolit a jste přihlášeni.

Nicméně funkce, které máte pod svým účtem jsou v Základní verzi velmi omezené. Všechny funkcionality, které máte povolené najdete v sekci Available features, kde máte ve sloupci vyjmenováno co se Vám bude v této verzi zobrazovat. Osobně mě zaujala možnost sledovat online sopečné erupce. 60 minut zpětně si můžete prohlížet letadla na zemi, 7 dní letadla ve vzduchu, sledovat můžete pozemní rychlost, můžete si nastavit zobrazování textů u ikonek letadel, které se budou pod Vaším účtem vždy pevně zobrazovat. Celý soupis najdete pod svým účtem.

Záznam letů přes Atlantický oceán (24 hodin)

Často kladené otázky

Kde najít mapu letového provozu online?

Interaktivní mapa letového provozu nad Českou republikou je dostupná přes aplikaci flightradar24. Zoom můžete použít na oddálení a pozorovat tak letadla kolem celého světa.

Kde sáhnout aplikaci Flightradar do mobilu?

Kromě letové mapy přes webový prohlížeč je také možnost zdarma si stáhnout aplikaci Flightradar24. Na výběr je přitom aplikace pro iOS, Android i Windows phone.

Jak na živé sledování letadel?

Živý přímý přenos z Letiště Praha navíc můžete dokonce na webkameře, která směruje přímo na vzletovou a přistávací dráhu na LKPR.

Jak Flightradar24 může funovat online?

Vznik této skvělé platformy včetně současných možností fungovatní nadjdete v odstavci, který popisuje napojení všech ADS-B přijímačů po celém světě.
Úno 11, 2023Tony



PC » Letiště » Online » FlightRadar 24: letecký provoz ONLINE

22 komentářů Letiště, OnlineLetadla, Letiště, Letiště Praha
Mohlo by se Vám také líbit
 
Přímý přenos Letiště Praha ONLINE
 
Jak vysoko létají letadla?
Komentáře: 22
  1. františek
    před 2 roky

    Dnes 21:00 ze směru jih sever přelet 50 něčeho. flychtradar nic neukazoval nevíte o co go

    OdpověďZrušit
    • Radek
      před 2 roky

      https://www.seznamzpravy.cz/clanek/na-obloze-je-k-videni-vesmirny-vlak-od-elona-muska-101293?dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&seq_no=5&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

      OdpověďZrušit
  2. Karllos
    před 2 roky

    Dne 17.4.2020 kolem 22h jsem pozoroval z Č.Lípy přelet několika desítek letadel ze směru Jz na Sv. první registrovaná skupina neměla tvar, ostatní letěli v jedné řadě. Šlo o přelet min 50 letadel.Neví někdo o co šlo? Flightradar24 toto nezaznamenal!!! dik za jakekoli info 256478@seznam.cz

    OdpověďZrušit
    • Radek
      před 2 roky

      Také jsem to pozoroval kousek od Nového Jičína…..Snad přelet satelitů???

      OdpověďZrušit
      • PK
        před 2 roky

        U Ostravy taky

        OdpověďZrušit
    • Bohouš
      před 2 roky

      Dne 19.4.2020 ve cca 21,00 h jsme také pozorovali v Chebu přelet několika desítek letadel ,které letěli v řadě za sebou, ale nebyl slyšet žádný hluk. Kontrolou na Flightradaru 24 jsem nic nezaznamenal. Takže stejná otázka.

      OdpověďZrušit
      • ferda
        před 2 roky

        Rovněž nad Prahou cca. 60 světelných bodů ve směru S-J,některé byly v řadě,některé po dvojích, některé dotankovávaly. Velká výška, stejné rozestupy a doba 20.oo -22.oo. ticho, jasno, vítr.

        OdpověďZrušit
  3. Josef
    před 3 roky

    Jaký může být důvod nezobrazování se tureckého charteru letícího do a z Prahy na Flightradaru24? Ani na příletovém/odletovém plánu nebyl. Byla sobota 25.5.2019 ráno.

    OdpověďZrušit
    • Paleček
      před 6 měsíci

      Jedno z nejpravděpodobnějších vysvětlení je, že se jednalo o let military nebo speciálních složek či CIA, CIC. Běžně se za kódy civilních letů vydávají, ale nejsou vedeny v databázi letů civilních společností. Přepravují osoby v zájmu USA. Například zajatce, delikventy, speciální síly nebo osoby jednající v prospěch výzvědných institucí.

      OdpověďZrušit
  4. Václav Pos
    před 4 roky

    Hledám let Lufthansy 773 Bankogu do Frnkfurtu . Letí tam vnuk, poraďte?

    OdpověďZrušit
  5. Dispečer
    před 4 roky

    Pro mě osobně je sledování leteckého provozu nejzábavnější v kombinaci s online přímým přenosem z letiště, kde navíc mohu poslouchat řídící letového provozu jak komunikují s letadly, která vzlétají či přistávají. Doporučuji také sledovat na Flightradaru24.com všechna velká letiště – jak je tam hustý letecký provoz je super pozorovat jak letadla dlouho krouží nad letištěm než dostanou povolení k přistání (dostanou svůj časový slot). Planespotting je moji životní vášní a váhám, že si pořídím pořádnou radiostanici.

    OdpověďZrušit
  6. Matěj Skořínský
    před 5 roky

    Jako velký fanda letectví vím o této aplikaci již nějaký rok. Doteď jsem ale neměl tušení, jak vlastně funguje. Co se týče zmiňovaného ADS-B přijímače – dá se někde pořídit? Matěj Skořínský

    OdpověďZrušit
  7. Jana Pokorná
    před 5 roky

    Dobrý večer, existuje přímý let z Nigerie na Letiště Václava Havla Praha? Děkuji

    OdpověďZrušit
    • Tony
      před 5 roky

      Dobrý den, bohužel takové spojení neexistuje. Cestující musí podstoupit minimálně jedno mezipřistání a změnit letadlo.

      OdpověďZrušit
  8. Pepíno
    před 5 roky

    Je to síla.

    OdpověďZrušit
  9. Katka
    před 5 roky

    Máte někdo tu základní neplacenou verzi? Dnes jsem zkoušela najít každé letadlo co mi proletělo nad barákem a ani jedno jsem ho nenašla. Myslím, že jde o všechny odlety z letiště Praha – Kbely.

    OdpověďZrušit
  10. Renata
    před 5 roky

    Doma mě mají za blázna. Když nesedím u flightradaru či playtvaka, tak zase sedím venku a koukám na letadla co mi létají nad hlavou. Byly jsme na výletě v Lidících a místo prohlížení onoho místa jsem koukala na oblohu a s výkřiky: koukej jak jsou nízko jsem sledovala letadla. No vydržela bych sedět u přistávací dráhy celé dny.

    OdpověďZrušit
    • Renata
      před 5 roky

      Tak to jsme na tom stejně, když jsem ještě bydlela v Praze, tak jsem seděla věčně na balkoně a sledovala letadla jak přistávají a záviděla lidem v letadlech. Už se mi i několikrát podařilo si konečně vyfotit náš panelák a sídliště z té výšky. No a nyní mám koridor přímo nad domem a hádám aspoň co je to za společnost a v jaké výšce letí a hned to kontroluji na flightradaru 24 jak moc jsem se sekla.
      Jako malá jsem chtěla být letuškou, ale váha, výška a neznalost jazyka mi to nedovolili, tak jsem vždycky ráda, když se mi podaří alespoň nějaká letecká dovolená. Letos jsem už teda byla a v září mě ještě čeká letecká cesta, ale co bych si hrozně přála je někdy letět Boeingem B 747 a Airbusem A 380. Snad se mi to někdy splní a nebudu je sledovat pouze na radaru online.

      OdpověďZrušit
    • Mirka
      před 5 roky

      Ted jsem byla na procházce s pejskem a nade mnou právě letělo to obrovské 4motorové letadlo. Lítá tudy asi 2x týdne a jelikož jsme také blízko letiště, tak nemá ještě výšku – to je nádhera, jen toho hukotu se muj malý pes bál.
      Je to takový zvláštní pocit.(u mne ještě dnes znásobený, že dcera přistane asi za hodinu v NY,takže jsem na flightradar24 od rána jak přikovaná.) je to kolos a stále dokola si říkám, jak se tam může udržet, no ještě že se udrží.!!
      Přeji všem pozorovatelům jasnou oblohu !!!

      OdpověďZrušit
  11. Alena
    před 5 roky

    Jako fakt nejsem jediná ženská, kterou fascinují letadla a vše kolem? Všichni se mi v okolí posmívají, že jsem fanatik do letadel a létání, že se to k ženské moc nehodí, ale mě to nevadí… letadla mě prostě baví a jsem ráda, že v tom nejsem sama.

    OdpověďZrušit
    • Benousek
      před rokem

      Ahoj ne ne nejsi sama a rad bych si ženu kterou to baví tak jako mě :)
      beny358@gmail.com
      nápiš jestli budeš chtít

      OdpověďZrušit
  12. Tom
    před 5 roky

    Flightradar24 má aplikaci pro android i pro apple. Aplikace s názvem Flight Tracker má hodnocení 4* z 5ti a stáhlo si ji přes 120 tisíc lidí do svých telefonů. Většina funkí je zdarma, jen pěkné obrázky letadel jsou za příplatek.

    Aplikace zvládne kromě klasických funkcí, tedy sledování on-line leteckého provozu na mapě v reálném čase i identifikaci letadel, které letí nad Vámi. Můžete ovšem také sledovat pohled z pilotní kabiny v zobrazení 3D.

    OdpověďZrušit

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář


před měsícem




Kdo jsme?

Hledáme pro Vás levné zájezdy & akční dovolenou s odletem (nejen) z Prahy. Naleznete zde také rady, tipy, cestopisy i průvodce po zemích.

Kontakty
  • mail: info@planetacestovani.cz
  • autor: redakční tým PlanetaCestování.cz
  • Privacy Policy
Nejnovější příspěvky
  • Kam v zimě k moři za teplem? – Což takhle Tenerife? 16.2.2023
  • Dovolená v SAE: Říše písku a slunce po celou zimu 13.2.2023
Právě se diskutuje
  • Tony: Ceny v Chorvatsku 2023
  • Kristina Pečlová: Regiojet: Kreditová jízdenka
  • Mirek: Recenze cestovní kanceláře A21
  • Tony: Váha zavazadla do letadla
2013 – 2023 © PlanetaCestovani.cz