Rád bych se s Vámi dnes podělil o mé celoživotní dilema: Kde v teple (sakra už) trávit mrazivou českou zimu? Za více než 10 let cestování a sbírání životních zkušeností se mi letos konečně podařilo najít ideální místo, kam odletět na celou zimu ⇒ tím místem je jihozápadní pobřeží ostrova Tenerife. Dovolte mi, sepsat důvody proč je právě toto místo tak jedinečné.
Proč Tenerife? • Cena • Kam nejezdit? • Alternativy
Pokud hledáte „jen“ klasickou dovolenou u moře od prosince do března – na výběr máte celou řadu destinací: Dubaj, Omán, Madeira, Kapverdy, Egypt, jihovýchodní Asie, Zanzibar, Madagaskar, Srí Lanka, Maledivy či například Senegal. Do všech těchto destinací je možné sehnat relativně levné (často přímé) letenky nebo pobytové zájezdy od CK.
Pakliže Vás ale zajímá dlouhodobý pobyt delší než 3 týdny… v ideálním případě pak 2-3 měsíce v řadě za sebou, vybírat budete podle jiných kritérií.
Proč zrovna Tenerife?
Kanárské ostrovy jako celek jsou ve srovnání s ostatními destinacemi bezkonkurenčním králem (viz vylučovací metoda dole v článku). Nachází se v Evropské unii a z toho vychází plno výhod (evropské zdravotní pojištění, podobná legislativa jako u nás, roaming na data a volání za ceny jako v ČR, místní měnou je Euro, řidičák apod.).
Pozor na počasí! Ve středu ostrova je majestátní hora (sopka Pico del Teide s výškou přes 3700 m n. m.) – ta má vliv na klima celého ostrova. Proto je severozápadní pobřeží Tenerife typické vysokou vlhkostí, častými srážkami a kratší dobou slunečního svitu v průběhu dne (slunce je prostě za horou či za oblaky nad Teide). Východní pobřeží Tenerife je často dost průmyslové a především velmi větrné (jsou zde rozesety stovky větrných elektráren). Nejlepším místem pro zimní pobyt v teple je tak bezkonkurenčně jihozápadní pobřeží Tenerife od města Los Cristianos, přes Playa de la Américas, Costa Adeje, La Caleta až po Alcalá a především Los Gigantes.
Právě v tomto regionu panují nejvyšší teploty a slunce zde svítí nejdelší část dne – na konci ledna je slunce od cca 10 hodin ráno až do 18 hodin večerních, kdy nad mořem zapadá. Slunce je totiž celý den nad mořem (západní břeh) a osvětluje tak nepřetržitě celé pobřeží (nic mu nestojí v cestě).
V rámci této oblasti bych doporučoval okolí Los Gigantes až po město Alcalá. Jižní část západního pobřeží kolem letoviska Costa Adeje je turisticky velmi vytížená a hustota lidí je zde až moc velká.
Celé pobřeží je navíc propojeno místní autobusovou dopravou (MHD) a obejdete se zde bez půjčování auta (ušetříte). Podnebí Vám zde i v lednu či únoru dopřeje venkovní procházky bez trička od desáté hodiny ráno až do 18:00. Teploty jsou zde celoročně super (obvykle 21–25°C, nejvyšších 33 °C a minimálně tak 17 °C). Moře je navíc příjemně teplé (19–20 °C) a pokud jsou velké vlny, můžete využít umělé vytvořené bazény v moři (určené pro klidné koupání i při bouřlivé hladině). Najdete zde navíc i písečné pláže, kam byl písek dopraven trajekty ze Sahary – pláže jsou čisté, bez odpadků, skvělé dostupné a tak akorát co do počtu ostatních lidí na pláži.
Nefouká zde vítr! Na ostatních kanárských ostrovech mě vždy štval neustálý vichr, to se mi zde nestalo ani jednou. Pobřeží mezi Los Gigantes a městem Alcalá navíc spojuje krásná cyklostezka, kde můžete při západu slunce báječně sportovat. Vydat se můžete také do hor nebo procestovat celý ostrov, který nabízí odlišné ekosystém dle různých nadmořských výšek.
Cena za únik na Tenerife
V obchodech zde najdete kvalitní zeleninu i další potraviny (podle mě ve vyšší kvalitě než zelenina u nás v zimě). Zpáteční letenka mezi Prahou a Tenerife stojí obvykle 9.200 Kč* s dobou letu 5 hodin. Spolehlivé autobusové spojení mezi letištěm a Los Gigantes vyjde na pár Euro. Ubytování si zde každý najde dle svých požadavků. Já už mám vyhlídnutý apartmán u zátoce Playa de la Arena na 2 měsíce (únor a březen) za přibližně 35.000 Kč.
- *Přímé lety z Prahy seženete také u Eurowings nebo za přibližně poloviční ceny z Berlína nebo Vídně.
Prožít 2 měsíce – české mrazivé a temné zimy – na slunci u moře tak vyjde přibližně na 26.700 Kč na osobu! (35.000 Kč za ubytování děleno 2 osobami je 17.500 Kč + 9.200 Kč za zpáteční letenku z Prahy)
Je to moc? To máte 13.350 Kč měsíčně na osobu, samozřejmě plus výdaje za jídlo a další spotřební zboží. Tyto výdaje však budete mít i při pobytu v České republice.
Kam a proč nejezdit?
Když se nad tím zamyslíte (a pokud máte jiný názor napište prosím do komentářů), tak pro ideální dlouhodobý pobyt musí daná lokalita splňovat celou řadu podmínek:
- počasí, doba slunečního svitu, teplota moře – vše ideálně na úrovni našeho června (tedy žádné extrémy)
- letecké spojení – levné letenky, krátká doba letu a ideálně málo mezipřistání na trase
- kvalita služeb – pro dlouhé pobyty je fajn mít evropský standard
- cenová úroveň – samozřejmě čím nižší, tím lepší🙃
Samozřejmě, že každému vyhovuje něco jiného a člověk přežije ve všech podmínkách. Mě šlo ovšem o to najít zlatý střed a místo, které je nejvíce vhodné pro dlouhodobé trávení zimních měsíců v teple.
Co je špatného na Střední Americe, jihovýchodní Asii, Austrálii, Madagaskaru či Zanzibaru? Tato místa jsem zavrhl neboť jde o vzdálené destinace, kde je třeba při letech tam z Prahy přestupovat (často nejen 1x), letenky jsou v řádech desetitisíců, počasí bývá tropické (nadměrná vlhkost, vysoké teploty), životní prostředí mnohdy znečištěné (viz Bali, Thajsko, Malajsie atd.) a kvalita potravin často na nízké úrovni (zažívací problémy na Bali apod.). Třikrát jsem se vracel na malajský ostrov Langkawi a věřil, že právě zde najdu své zimní útočiště… ovšem… Tenerife je řádově lepší!
Srí Lanka se mi ještě před pár lety zdála jako to pravé ořechové (pestrá příroda, skvělé počasí, o něco málo kratší doba letu než JV Asie a velmi nízké ceny zboží a potravin) – brutální hospodářská krize v minulém roce však tuto destinaci zcela vyloučila. Srí Lanka Vám důrazně nedoporučuji.
Dubaj, Omán a Egypt jsou lokality, kde vládne jiná kultura, pouštní vyprahlé klima a v případě Dubaje navíc vysoké ceny téměř všeho kvalitního. Senegal je mimo 5* luxusní hotelové resorty bohužel typickou africkou zemí se všemi negativy, které k tomu patří.
Podobně jako Kapverdské ostrovy jsou tato místa vhodná jen pro typické pobytové zájezdy, mimo hotely je vše vyprahlé a kvalita klasických služeb je velmi nízká (místní obyvatelé žijí v obrovské chudobě).
Ještě je třeba si na rovinu říct, že celá oblast kolem Středozemního moře je prostě a jednoduše pro příjemný pobyt u moře od ledna do března prostě příliš chladná. Bohužel teploty nejsou na tričko.
Alternativy?
Poslední dvě místa, které by bylo možné zvažovat je tak Madeira a Kanárské ostrovy. Madeira je dle mých zkušeností více deštivá a o 1-3 °C chladnější nicméně jediný tento ostrov se může Kanárským ostrovů alespoň přiblížit.
Ostrovy Fuerteventuru, Lanzarote i Gran Canarii jsem projezdil křížem krážem, a vždy mě odrazovalo příliš větrné počasí bez použitelných pláž ke koupání. Některé oblasti jako je například okolí města Las Palmas, byli hustě zalidněně se zácpami na silnicích jako v Praze. Ovšem nemohu vyloučit, že i na těchto ostrovech existují skvělé zátoky pro zimní dlouhodobý pobyt u moře.
- osobně doporučuji návštěvu Loro Parku (světově proslulá netradiční ZOO)
Obhajoba toho, že právě Kanárské ostrovy (konkrétně Tenerife) jsou tím nejlepším místem pro zimní dovolenou u moře v teple najdete v tomto videu a článku.
Cenový odhad 2 měsíce dlouhé zimní dovolené u pobřeží Tenerife najdete v sekci viz výše. Výpočet zmiňuji také ve videu.
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 18.1.2024