Kapverdské ostrovy
Průvodce a informace o cestování na Kapverdské ostrovy na jednom místě. Co navštívit a dělat na Kapverdách? Ještě před 30 lety byste o Kapverdách zřejmě vůbec nic nevěděli. V posledním čtvrt století se ovšem z tohoto souostroví stala poměrně oblíbená turistická destinace a zná ji tedy čím dál více lidí.
Kapverdy: srovnání akční dovolené ⇒
Zajímavá fakta | Zajímavá místa | Před odletem | Kapverdy letecky
Kapverdské ostrovy leží u západního pobřeží Afriky, nacházejí se tedy v Atlantském oceánu. Jedná se o skupinu 10 větších a 5 menších ostrovů, které mají dohromady 4 033 km² a žije na nich přes půl milionu obyvatel. Hlavním městem je Praia.
V posledních 25 letech se sem každoročně vydává stále více turistů, které lákají především místní pláže. Návštěvníci ze zahraničí nicméně většinou míří pouze na některé ostrovy, právě na ty se tedy zaměříme o něco blíže.
Zajímavé informace
- časový posun
- cestovní pojištění
- doba a délka letu z ČR na Kapverdy
- fakultativní výlety
- letiště Kapverdy
- mapy ke stažení
- měna & ceny
- ostrov Boa Vista
- hotel Iberostar Club: má osobní zkušenost
- hotel Royal Horizons: recenze hotelu
- hotel Riu Karamboa
- hotel Riu Touareg
- hotel Riu Palace
- ostrov Sal
- hotel Oasis Atlantico Belorizonte: recenze
- hotel OA Salinas Sea – zkušenosti a hodnocení
- počasí detailně
- kdy letět na Kapverdy?
- pláže na Kapverdách
- teplota moře Kapverdy
- víza na Kapverdy
Zajímavá fakta
- Kapverdy jako stát vznikly až v roce 1975, kdy získaly nezávislost na Portugalsku.
- Zemi už ale zůstal portugalský název Cabo Verde, což přeloženo do češtiny znamená „zelený mys„.
- Největším ostrovem Kapverd je Santiago (991 km²), naopak nejmenší je Santa Luzia (35 km²). Na ní dokonce vůbec nežijí lidé.
- Obyvatelé Kapverdských ostrovů jsou většinou potomky otroků z Afriky a Evropanů (80 %). Dále tu žijí černoši (17 %) a nejméně jsou zde zastoupeni běloši (3 %).
- Kapverdy jsou součástí tzv. Makaronésie. Do této skupiny ostrovů patří také Azory a Kanáry, stejně jako Madeirské souostroví a součástí je i pobřeží jižního Maroka.
Jaké Kapverdské ostrovy navštívit?
Na Kapverdách se nalézá hned několik lokalit, která jsou důležitá z hlediska turistického ruchu. Návštěvníci ze zahraničí míří především na ostrov Sal, kde lze kromě relaxace na plážích provozovat velké množství vodních sportů, tedy nejen plavání a potápění. Díky silnému větru se totiž jedná o ráj pro surfing, windsurfing a kitesurfing. Nejdůležitějším letoviskem ostrova je přitom Santa Maria, kde se nachází hotely, restaurace, bary i diskotéky. Také noční život zde tedy stojí za to.
Dalším zajímavým ostrovem je Boa Vista, který leží vedle ostrova Sal. Na rozdíl od něj tu nežije tolik lidí a i přes krásné pláže sem zatím míří méně turistů, takže je vhodný pro ty, co na dovolené preferují větší klid. Na největším ostrově Santiago se pak nachází hlavní město Praia, které je zároveň vůbec nejlidnatějším. Zmínit musíme také ostrov Sao Vicente. Zde lze navštívit město Mindelo s krásnou koloniální architekturou. Název „ostrov hudebníků“ navíc dává tušit, že i tady existuje rušný noční život.
- Doporučujeme: mezi nejkrásnější pláže patří Santa Maria na ostrově Sol, Santa Clara na Boavistě a Sao Pedro na Sao Vicente.
Zajímavá místa
Turisté míří na Kapverdské ostrovy především kvůli odpočinku u moře. Některá zajímavá místa se ovšem nacházejí i ve vnitrozemí. Asi nejoblíbenější lokalitu lze hledat u vesničky Pedra de Lume na východě ostrova Sal. Jedná se o jezero Salinas v sopečném kráteru, které má díky vysoké koncentraci soli podobné vlastnosti jako Mrtvé moře a navíc je známo pro blahodárné účinky na kožní onemocnění. Na Kapverdách si však na své mohou přijít i milovníci výšek. Na ostrově Fogo se nachází stratovulkán Pico de Fogo s výškou 2 829 m n. m. a jde o nejvyšší horu celého souostroví.
- Mohlo by vás zajímat: všechny Kapverdské ostrovy jsou vulkanického původu. Právě Pico de Fogo je ale v současnosti jediný aktivní vulkán, když naposledy vybuchl v roce 2014.
Počasí a teplota moře
Klima na Kapverdách je suché a horké, což příliš nepřeje zeleni. Na druhou stranu zde díky tomu lze celoročně očekávat příznivé počasí, neboť průměrné teploty nikdy neklesají pod 20 °C. Nejtepleji tu je od července do října, kdy se teploty pohybují mezi 26 a 27 °C. Následně se začíná ochlazovat, nicméně ani v zimních měsících tu není nijak studené počasí. Tepla se pak vracejí v květnu a červnu. Počasí je tedy skutečně optimální, neboť zde není ani velká zima, ani nesnesitelná horka.
V moři kolem Kapverd se lze koupat v podstatě po celý rok, i když musíme dodat, že Atlantik v jejich okolí pohánějí studené mořské proudy. V průběhu nejchladnějších měsíců má voda teplotu 20 až 22 °C, což už se některým lidem nemusí líbit. Během teplejších částí roku ovšem někdy moře dosahuje až 27 °C, takže v tomto období bude vyhovovat prakticky každému, snad vyjma otužilců.
Před odletem
- Na ostrovech se mluví portugalsky a kapverdskou kreolštinou. Díky zvýšenému zájmu turistů o tuto oblast se tady už ale bez problémů domluvíte anglicky.
- Měnou je kapverdské escudo, které sežnete za zhruba 0,25 koruny.
- Místní kultura patří k velmi různorodým. Mísí se tu totiž vlivy africké s evropskými tradicemi. Narazit tedy můžete na různé zvyky „černého kontinentu„, ale slaví se zároveň mnoho křesťanských svátků.
- Nejen náboženské svátky jsou důvodem k oslavám. Místní si najdou mnoho příležitostí k tomu, užít si za doprovodu hudby a tance.
- Mísení kultur je znát i na kapverdské kuchyni, jejímž základem jsou čerstvé mořské plody. Národním jídlem je tzv. cachupa, tedy směs fazolí, kukuřice, zelí, sladkých brambor a masa.
- Na Kapverdách se vyrábí také kvalitní alkohol. Oblíbená jsou místní vína či pivo.
- Pro turisty může být ovšem problematická voda z vodovodu. Vzhledem k tomu, že se získává odsolováním vody z moře, obsahuje větší množství soli, na což Středoevropané nejsou zvyklí.
- Kapverďané jsou známí tím, že nikam příliš nespěchají. To je patrné už ze samotného hesla souostroví, které zní „No stress„.
Kapverdy letecky
Jestliže chcete vyrazit na některý z hlavních ostrovů, nejedná se o větší problém, neboť na každém z nich se nachází letiště. Charterové lety sem přitom míří jen z letiště v Praze. Vzhledem k tomu, že jsou všechny Kapverdské ostrovy vzdálené přes 5000 km, je nutné počítat s dobou letu přes 7 hodin.
Letecky se pak můžete přepravovat z ostrova na ostrov i v průběhu pobytu, nicméně nejedná se o nejlevnější záležitost. Na jednotlivých ostrovech lze využít k dopravě autobusy, nákladní automobily, taxi a na některých si je dokonce možné pronajmout automobil.