Máte koupenou dovolenou či zaplacenou letenku na nejbližší týdny či měsíce? Vyplatí se ji stornovat nebo si koronaviru nevšímat a bez obav se vypravit na pražské letiště?
Díky děsivým nadpisům celého mediálního světa jsou prodeje leteckých společností i českých cestovních kanceláří v posledních týdnech extrémně nízké. Vytvořit paniku a vyprodat všechny roušky na skladech dokáží naše zpravodajské služby perfektně.
Nelze se neubránit srovnání s klasickou chřipkou. Chřipkové období trvá na severní polokouli přibližně od října do konce dubna. Klasická chřipka usmrtí během této doby každoročně kolem 400.000 lidí na celém světě (v drtivé většině starší osoby nad 70 let). Koronavirus se objevil na počátku prosince a dosud má celosvětově kolem 2500 usmrcených osob (jako u klasické chřipky je umírají převážně staří a nemocní).
Pro zajímavost je úmrtnost u koronaviru u osob do 39 let jen 0,2% z nakažených. Ze všech nakažených je v 81% tak mírný průběh, že tyto osoby nemusí ani postřehnout, že nějakou chřipku mají. Pokud máte dovolenou či letenku až od května, nemusíte se bát. S nejvyšší pravděpodobností bude tou dobou už po všem a vesele odletíte bez omezení.
Rizika, že vážně onemocníte nebo nedej bože zemřete na nový koronavirus, ať si každý čtenář vyhodnotí sám. Dále se zde budu věnovat omezení při cestování a při dovolené v zahraničí.
Změny letenek a zájezdů od CK
MZV vydává pouze doporučení pro cestování, ale není nadřazené cestovním kancelářím. Těm nemá nikdo právo zakázat zájezd uspořádat. Pouze pokud by bylo například uzavřeno letiště, tak CK díky tomu takzvaně „nedokáže zajistit služby bez podstatných změn“ a musí zájezd zrušit – pouze v tomto případě dostanete celou částku zpět.
Pokud tedy máte zakoupený zájezd a chcete ho stornovat, budete platit klasické storno poplatky dle obchodních podmínek dané CK. Pokud máte zakoupenou letenku na následující týdny a chcete ji stornovat, nikdo Vám nic nevrátí (pokud nemáte připlacené storno letenky). Stejná situace je také u ubytování například přes booking či airbnb.
Jediná Vaše šance je zahrát to na prosbu ideálně o změnu termínu. Některým hotelům či cestovkám by to nemuselo vadit, jelikož různě přelévají své volné kapacity a může jim to i pomoci. Zkuste tedy napsat maily či zavolat na dané poskytovatele s dotazem na změnu termínu a zkuste i vrácení peněz. Za zkoušku nic nedáte.
Největší riziko? Karanténa
Pokud se přesto na dovolenou vydáte, hrozí dle mého názoru největší riziko = karanténa, tedy stav vyhlášený vládou ať už v cílové destinaci nebo po návratu do České republiky. Ono letět do Itálie na 3 dny a díky zákazu cestování z oblasti zde uvíznout na 14 dní není nic příjemného. Netřeba dodávat, že Vám nikdo nic nezaplatí. Jde o národní bezpečnost a omezení ze strany státu mohou být opravdu tvrdé.
Má doporučení na závěr
Jelikož nelze odhadnout situaci v Evropě ani zítra, natož pak za několik dní, nedoporučuji cestovat vůbec mimo Českou republiku. Důvodem není obava z nakažení, ale obava z restrikcí cestovního ruchu a letectví ze strany vlád jednotlivých států.
Máte jiný názor? Neváhejte napsat své doporučení do komentářů pod článkem. Děkuji.
