Pro pobyt v Londýně na 4-5 dní můžeme doporučit díky skvělé poloze hotel St Giles Hotel & Leisure Club. Za 4 noci na dvoulůžkovém pokoji v centru Londýny jsme zaplatili jen £ 429! Anglie je úžasná.
Nejlevnější ubytování v Londýně
Díky umístění ve West Endu jsme ušetřili na dopravě a celé 4 dny stihli vše pouze pěšky. Výhodou bylo, že jsme z letiště Gatwick jeli vlakem First Capital Connect, určitě pak můžete využít brožurku se slevami „2 for1“. Řekněte si o ni na informacích.
1. den v Londýně
[blue]1. den[/blue] – do sv. Pavla jsme vyběhli za parádního počasí (v Londýně jsem byl 6x a pršelo jen 1x), s využitím slevové brožury stál vstup 16£ pro 2 osoby. Samozřejmě nabízejí i jiné slevy, je možné rezervovat lístky online a pak je vstup o 1 – 1.5£ levnější, ale je nutné to provést min. 1 den předem. Je dobré se podívat na program v katedrále, neděle bývá vyhrazena pro bohoslužby, ale řada návštěvníků si prostě vezme u vstupu bibli a jde „na bohoslužbu“.
Určitě musíte využít možnost podívat se na město ze špičky katedrály. K tomu je potřeba vystoupat 1 161 schodů na tzv. zlatou galerii. Kopule katedrály je pokrytá olovem a váží 65 tis. tun, její výška je 110 m.
Co navštívit a dělat
Míříme přes moderní most Millenium kolem galerie Tate Modern a divadla Globe podél Temže ke křižníku Belfast, kde opět využíváme slevu „2 for 1“ a tedy platíme 14.50£ za 2 lístky. Parádní pro reálnou představu, jak se např. spalo, vařilo, pralo na lodi za 2. světové války. Loď byla brzy po zahájení války poškozená minou, a pak byla 3 roky mimo provoz. Ale pak se podílela na potopení německého Scharnhorstu, vylodění v Normandii a při podpoře sil OSN v době korejské války. Z provozu byla vyřazena v r. 1963 a po 8 letech byla zakoupena pro Imperial War Museum za symbolickou 1 £. Odtud se přes Tower Bridge kolem Toweru s davy lidí vracíme přes City do hotelu.
[blue]2. den[/blue] – Kolem Green Parku a Hyde Parku vyrážíme na Exhibition Road. Začínáme v Muzeu vědy, otevírají v 10 h., vstup je zdarma. Je tu první parní lokomotiva (L. Stephenson), parní a tryskové stroje, ale taky sál věnovaný vesmíru a raketám, ale viděli jsme zas krásnou červenou pračku z konce 19. století.
Přírodovědecké muzeum
Pokračujeme o pár metrů dál do Přírodovědeckého muzea. Byla bohužel zavřená expozice (do ledna 2014), kde je možné si zkusit pocit v japonském obchodě, když Vás tam zastihne zemětřesení, ale využíváme počítače s dotykovými obrazovkami, obdivujeme minerály, sbírky motýlů, zvířat, lidské anatomie a výhodou je interaktivita. Vstup byl opět volný. Přesouváme se jen o kousek dál do Victoria and Albert muzea na špetku dekorativního a aplikovaného umění, které je také v krásné budově a bezplatné. Zahajujeme mezi tisícovkami hrnečků a začíná být jasné, že v každém z dnešních muzeí se dá strávit celý den. Jediným výdajem je pár liber za pivo.
Národní galerie
[blue]3. den[/blue] – Nesmíme zapomenout na Národní galerii. Každý den jsme tam sice zašli alespoň na chvíli (opět vzdělání zdarma), ale vzhledem k tomu, že je zde vystaveno 2 300 obrazů, je lepší si vše rozčlenit na víc dní. Slunečnice od Van Gogha sice byly zapůjčeny jinam, ale stovky dalších se nám líbily i tak. Nesmí se tam fotit, ale jako všude jinde (kromě sv. Pavla, tam mne vyvedli) obvykle následuje jemné upozornění a každý si mobil nebo foťák hned schoval. Pokračujeme kolem Westminsteru, míjíme Big Ben i Londýnské oko (podívat se na mapě Londýna) – kolo s výškou 135 m, odkud je prý vidět až do 40km vzdálenosti (cena 17 liber), ale už jsme si užili výhled ze sv. Pavla a míříme do Soha na večeři. Ceny kolem 5 liber. [blue]4. den[/blue] – Poslední den si necháváme na Britské muzeum necelých 15 minut chůze od hotelu. Vstup je opět volný, začínáme u egyptských památek, nezapomeneme na slavnou Rosettskou desku, v nejvyšším patře je skvělá ukázka japonského umění (a dobrá káva). Nemá smysl popisovat, to se musí vidět!Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 19.2.2024