Slovenské republice u nás nikdo neřekne jinak než Slovensko, se kterým nás pojí dlouhá historie. Dnes je to samostatný vnitrozemský stát ve střední Evropě. S námi sdílí západní hranice, severní s Polskem, východní s Ukrajinou, jižní s Maďarskem a jihozápadní s Rakouskem. Hlavním a zároveň největším městem je Bratislava v jihozápadní části země.
Slovensko: nejlevnější dovolená →
Základní geografie
Na Slovensku se snoubí hned několik geografických typů. Jižní nížiny přejdou v pahorkatinu, kterou na severu spolknou velehory prořezávané hlubokými údolími. Najdeme zde jednu z hlavních geologických jednotek Evropy, alpidy vzniklé kolizí afrického kontinentu se středoevropským. Dnes jim říkáme Karpaty, jejichž východní část pokračuje až na Ukrajinu či do Rumunska.
Hornatá část Slovenska
Součástí Karpat jsou také Tatry, které ukrývají nejvyšší horu Slovenka – Gerlachovský štít (2655 m. n. m.), i Polska – Rysy (2503 m. n. m.). V Tatrách najdete také několik úchvatných vodopádů, jako jsou vodopády Studeného potoka, Skok nebo vodopád na Malém Studeném potoce.
Nicméně mnohem více zde najdete jeskyní s dech beroucí krápníkovou výzdobou. Nejdelší z nich je Jeskyně měsíčního stínu, avšak nejnavštěvovanější je Belianska jeskyňa.
Na kopcovitém území Slovenska většina řek pouze pramení, proto jsou zpočátku málo vodnaté, ale výjimka potvrzující pravidlo je Dunaj, na jehož březích stojí i hlavní město Bratislava. Dunaj stejně jako ostatní velké řeky Slovenska teče do Baltského moře. Jaké státní svátky na Slovensku se slaví na rozdíl od našich.
Při cestě za turistikou nezapomeňte na dálniční známku!
Ústupem horských ledovců vznikají majestátní plesa, nejznámější je asi Štrbské pleso. Na řece Váh se nachází také mnoho přehrad, např. Liptovská Mara nebo Nosice. Časté jsou zde také všemožné termální prameny, za kterými míří velké množství turistů. Nejteplejší je pod Piešťanami a to 69 °C.
8 krajů na Slovensku
Od roku 1996 zde platí systém rozdělující stát na 8 krajů – Bratislavský, Košický, Nitranský, Prešovský, Žilinský, Trenčínský, Trnavský a Banskobystrcký. Ty se ještě dělí na celkově 79 okresů.
Mapa Slovenska online
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023