Můj volný prodloužený víkend v srpnu jsem se vydala do Národního parku Yellowstone ve státě Wyoming. Je známý hlavně svými gejzíry a v poslední době apokalyptickými scénáři ohledně výbuchu supervulkánu. Pár lidí mi doporučilo, že Yellowstone je ze Seattle v dojezdové vzdálenosti autem, tedy cesty, trvající krásných 11 hodin bez přestávky. Rozhodně doporučuji si na park vyčlenit alespoň celé dva dny, jako jsme to měly my.
Vyjeli jsme ve čtvrtek večer a do parku dorazily ve dvě odpoledne v pátek. Z toho vyplývá, že jsme zastavily na lehký tříhodinový spánek a teprve poté pokračovaly v cestě. Počítejte tedy s tím, že během cesty vám zastávky přidají nějaký ten čas a také plánujte včasné nabírání benzínu. Ve státech jako Montana či Idaho už není pumpa na každém kroku! Když jsem jela v noci, tak přibližující se ručička ke svítící kontrolce ve mě klid zrovna nevyvolávala.
Kolik stojí vstup do parku?
Jelikož je Yellowstone Národní park USA, tak se do něj platí vstup. Pokud plánujete navštívit třeba několik národních parků, vyplatí se pořídit roční permanentku za $80, která platí do všech národních parků a dají se tak ušetřit slušné peníze. Jeden vstup bez permanentky vychází totiž jedno auto na $25. Na kartičku mohou být zapsané až dvě osoby, takže já jsem si jí pořídila dohromady ještě s někým a vyšla mě vlastně za polovic a jak říkám, to se opravdu vyplatí.
Yellowstonský park je na mapě vyobrazen jako dva takové okruhy, spojené uprostřed. Pokud nechcete na gejzíry koukat jen jako v safari z auta, tak doporučuji každému okruhu věnovat alespoň jeden den. Což vlastně v našem případě bylo méně, protože jsme do parku dorazily první den až odpoledne, ale i tak všechno stihly.
Počasí v srpnu aneb vhodná doba pro návštěvu
Park jsme navštívily v půlce srpna a zažily jsme jak příšerné vedro, tak zlověstnou bouřku, kdy blesky osvětlovaly celou oblohu. Doporučuji se tedy vybavit všemi druhy oblečení, protože počasí je tam dost proměnlivé. Jedno ráno v kempu nám teplota dokonce ukazovala 3 stupně Celsia, takže čepice byla nezbytnou nutností a vyhřívání sedaček v autě taky.
Gejzíry a stoupající kouř
Ze začátku mi krajina v parku připomínala české Krkonoše, lesíky, potok, louky, nějaký ten vodopád. Poté jsme zahlédly v dálce hustý dým. Přemýšlely jsme, kde že to hoří, ale ukázalo se, že stoupající dým je součástí gejzírů v celém parku. Ze země se kromě dýmu a tepla line také neuvěřitelný smrad, připomínající zkažená vajíčka.
Podle smradu a kouře se tedy dají gejzíry docela dobře hledat, i když ty nejdůležitější jsou vyznačené na mapě, kterou dostanete u vstupu. Na tento zápach si v průběhu pobytu zvyknete, takže smrad už není hlavní předmět vašeho zájmu. Celá oblast je v podstatě protkaná gejzíry, takže to kouří a smrdí skoro úplně všude v celém parku. I při tom jsme si vzpomněli na články ohledně možného výbuchu megavulkánu. Uvidíme jak se celá situace vyvine, zatím se můžeme kochat krásou místních gejzírů.
Vulkanická činnost všech druhů
Najdete tu nejrůznější typy, velikosti a barvy gejzírů, co si umíte představit. Z některých tryská voda, pára, bahno, či jiná směs, některé pouze tak pobublávají či pouze hrají různými barvami a vytváření obrazce. Jiné chrlí jen v určitých intervalech. U nich jsou většinou postavené lavičky a lidé si mohou na další erupci v klidu počkat jako na nějaké představení. Na ceduli si můžete přečíst, v kolik bude další erupce. Připomínalo mi to trochu kino, kdy se jdu na plakát podívat na čas dalšího promítání filmu.
Mezi tyto intervalové gejzíry patří i nejznámější gejzír Old faitful. Mezi námi, já od tohoto gejzíru čekala rozhodně více, už jen podle toho, jaký je okolo něj vybudován amfiteátr skoro jako v divadle. Obrovské davy lidí se zde scházejí i hodinu dopředu, aby měli nejlepší místa na pozorování. Nechrlí rozhodně tolik vysoko, jak jsem myslela, ale hlavně ani tak dlouho. Za minutu a půl bylo hotovo a já se ptala, jestli to je opravdu vše. Podle rozcházejícího se davu jsem jsem tedy usoudila, že to je opravdu vše a žádné jiné představení už nepřijde.
Jedinečná zvířata v Yellowstonu
Další velkou atrakcí Yellowstonského parku jsou určitě zvířata, které tu během vaší návštěvy můžete běžně potkat. To jsou hlavně bizoni, kteří jsou tu opravdu v hojném zastoupení a davy lidí kolem jim vůbec nevadí. Nebuďte tedy překvapení, když se vám najednou do cesty postaví bizon a je mu úplně jedno, že stojí přímo uprostřed silnice. Proto je docela častým jevem, že se v parku na určitých místech tvoří kolony aut, protože si zrovna pár bizonů udělalo zastávku na silnici. Nikde se ovšem nedoporučuje z auta vylézat nebo se k bizonům přibližovat.
I my jsme je raději fotily v autě a se zataženým okýnkem. Pár asijských turistů se ale přesto rozhodlo, že z auta vystoupí a přiblíží se ke zvířatům pro lepší záběr. Najednou si jich ovšem bizon všiml a začal kráčet k jejich autu. Asiaty nic lepšího nenapadlo, než se běžet schovat do lesa za strom, takže to vypadalo, jako když hrají s bizonem na schovávanou. Myslím, že bizon by určitě vyhrál a všechny hned objevil, protože tak sice nevypadá, ale hodně rychle běhá.
Naštěstí bizona více zaujala tráva, takže se asijští turisté mohli proplížit do svého auta. Dále jsme měli štěstí na pár jelenů, ale medvěda jsme bohužel neviděly ani jednoho. Samozřejmě, že si vždy přejeme zvířata potkat z uctivé vzdálenosti a ne, jak nám ťuká medvěd na stan.
Rady a tipy pro kempování
V parku je hned několik turistických míst, kde vám řeknou různé informace o parku, můžete se najíst, či zakoupit nějaký suvenýr nebo dotankovat benzín. Jestli chcete v parku kempovat, doporučuji udělat včasnou rezervaci, protože jsou jinak místa v kempu beznadějně plná. To jsme si ověřily také, protože o půlnoci jsme stále hledaly volné místo a nakonec musely dokonce vyjet úplně z parku.
Pokud máte více času, můžete zvolit i nějaký výšlap na zajímavé místo, vyhlídku či gejzír, který není dostupný autem. Téměř celý park je totiž udělaný tak trochu americkým způsobem, protože si ke všem atrakcím můžete dojet autem. Pak už jen vystoupíte z auta a jdete na určené místo, doslova jen pár kroků. Návštěva parku a všech důležitých míst není vůbec náročná a zvládnou jí všechny generace. | Další zajímavé články o vulkánu a vůbec vulkanické činnosti v parku v anglickém jazyce…
Autorem článku je Barbora Stejskalová
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023