Díky velké rozloze bytu a volnému pokoji jsem si mnohokrát pohrával s myšlenkou pronájmu. Až v listopadu 2015 jsem se dozvěděl o službě AirBnB. Nyní mám za sebou již 18. spokojeného hosta a rád se s Vámi podělím o své zkušenosti. Ve stručnosti popíšu jaká byla má cesta od prvotní myšlenky až k dnešnímu statusu Superhostitel.
Příprava bytu | Jakou cenu za noc stanovit? | Zkušenosti s mými hosty | Mé doporučení
Registruj se přes tento odkaz a získej 460 Kč kredit
Příprava bytu
Prvotní nadšení vystřídala obava z neustále cizích lidí v mém vlastním bytě. Hned na úvod jsem si ale řekl, že žiju jenom jednou a pokud se přinutím odhodit své pohodlí – zocelí mě to a posune zase dál. V případě větších problémů navíc není problém všeho ze dne na den nechat a alespoň si nebudu vyčítat, že jsem to nezkusil.
Nejprve bylo nutné se zamyslet nad celkovým konceptem, výší investice, cenou za nocleh a především zjistit zda po ubytování v mé lokalitě (přibližně 25 minut MHD od centra Prahy) bude vůbec poptávka.
Hlavním nákladem pro mě byla investice do nových dveří skrz které nebude vůbec vidět. Současně bylo nutné vymalovat společné prostory, koupit několik kousků nového nábytku (IKEA) a především rekonstruovat pokoj pro hosty. Celkové náklady se vyšplhali na 53 000 Kč. Samozřejmě lze tyto náklady brát jako náklady do vlastního bydlení, tyto věci bych si ovšem bez motivace pronájmu přes AirBnB nekupoval a tak je beru jako investici, kterou chci získat zpět.
- 7x nové dveře s kováním
- židle a kuchyňský stůl
- 2x povlečení i s dekou a polštářem
- náklady na vymalování
- nová podlaha
- nové nádobí
- stolek, noční stolek a sedačka do pokoje hostů
- drobnosti (věšáček, lampičky, zrcátko, ručníky, dekorace apod.)
Jakou cenu za noc stanovit?
Už před rekonstrukcí bytu, která trvala 2 týdny, jsem měl byt nafocený a profil na AirBnB spuštěný. Hned v úvodu když jsem ověřoval zda se vůbec někdo ozve jsem nastavil nejnižší cenu, kterou systém umožňoval (myslím že to bylo 212 Kč/noc). Právě z toho důvodu jsem byl zcela nejlevnější a lidé se začali ozývat i přes nemálo vábné fotografie bytu. Ihned po rekonstrukci jsem si zažádal o profesionální fotografování od AirBnB. To v praxi znamenalo, že k nám do bytu přijela fotografka se stativem a zadarmo udělala opravdu krásné fotografie (za cca 30 min bylo hotovo).
Tento postup bych doporučil všem začínajícím. Klíčové je na začátku získat co nejvíce dobrých hodnocení, kterých docílíte nízkou cenou (= tou vyvoláte nízká očekávání) a perfektním přístupem. Jakmile budete mít alespoň 5 hodnocení ve výsledcích vyhledávání se Vám tyto hvězdičky začnou zobrazovat a tím na Váš profil budou lidé klikat více než na ostatní. Jakmile si vybudujete základnu několika dobrých hodnocení můžete cenu postupně zvyšovat.
Aktuálně se pohybuji kolem hranice 500 Kč za noc s tím, že nechávám systém AirBnB stanovovat cenu dynamicky. Tato možnost se nabízí v kalendáři a v praxi znamená to, že systém automaticky stanoví nejvhodnější cenu za nocleh Vašeho bytu/pokoje. Ta závisí na poptávce cestovatelů, roční doby, dne v týdnu a obsazenosti ostatních bytů. Pokud bych tedy požadoval vyšší cenu – má nabídka by se nezobrazovala (nebo zobrazovala až dole) a kdybych naopak stanovil cenu nižší – přicházel bych zbytečně o peníze.
Zkušenosti s mými hosty
Všichni hosté byli super! Přiznávám, že jsem poněkud xenofobní – příliš nemusím Araby, Indy, černochy ani Rusy. Důvod není ovšem jen má antipatie, ale i snaha nebudit příliš pozornost v okolí. Poptávek na bydlení mám dostatek, takže si mohu vybírat jen sympatické osoby a konkrétní národy, tak proč to nedělat… Všichni hosté se v bytě chovali s velkou úctou a respektem. Někteří byli vyloženě super a jsou z nich moji noví kamarádi. Najdou se i tací co po mě například umyly nádobí nebo co mi tu po odjezdu nechali velmi pěkné dárečky.
Na druhou stranu pokud do toho půjdete připravte se na to, že průměrná délka pobytu je 2-3 noci. Budete muset tedy neustále dokolečka vytírat, prát, žehlit a uklízet. Pokud máte ovšem jako já sedavé zaměstnání jistě trochu pohybu oceníte. Hold to k tomu patří a žádné peníze nejsou bez práce. Také budete mít plnou vanu vlasů, sem tam uslyšíte v kuchyňce hosta jak si dělá čaj nebo připravuje jídlo. Ne všude po světě je zvykem nosit pantofle a je tedy nutné hostům při příchodu jasně říct zda je povoleno chodit po bytě v botech. Velký počet hostů navíc není zvyklých na používání dveří a tak je často nechávají otevřené nebo s nimi naopak značně třískají. Všechny tyto věci jsou ovšem silně subjektivní a každý si najde své výhody a nevýhody sdílené domácnosti.
Mé doporučení
- Před přijetím poptávky si prohlédněte profilovou fotografii a přečtěte recenze, které host dostal od ostatních hostitelů.
- V pokoji hostům nechte především informace o dopravě a cenách jízdného.
- Najděte si něco co bude Vaše konkurenční výhoda oproti ostatním nabídkám (jakákoliv přidaná hodnota).
- Na profilu uveďte snídani v ceně. Většina cestovatelů je z hostelů zvyklá na cornflaky, ukažte jim tedy kde je v kuchyni najdou a kde najdou mléko.
- Při příchodu jim řekněte, že si mohou vzít cornflaky nejen k snídani ale kdykoliv v průběhu dne. Stejně tak jako banán, balenou vodu nebo jablko. Zapůsobíte.
- Buďte tolerantní, chtějte poznávat, vžijte se do role hosta, pomáhejte vždy a se vším.
- Morálně se jedná o krásnou službu cizincům, kteří mají obvykle první kontakt s Prahou. Například Asiaté jsou v Evropě poprvé a naposledy v životě a díky Vám si až do smrti ponesou krásné vzpomínky na Prahu! Není to krásné?
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023