Hodinky ukazují 5:30 českého času (tedy 6:30 toho izraelského) a v celém areálu mezinárodního letiště Tel Aviv Ben Gurion se rozeznívají sirény. Podle slov rodilých Izraelců je právě tento čas začátku každodenního ostřelování raketami.
Scénář je každý den podobný – radar detekuje střelu vypálenou na izraelské území, následně software systému Iron Dome odhadne polohu rakety a její typ (v tu chvíli se také rozezní sirény a tedy povel k přesunu do krytů – na letišti „prý jsou“… :) ehm). Pokud software vyhodnotí předpokládané místo dopadu na obydlené nebo nějak jinak strategicky důležité místo systém Iron Dome je aktivován. Následně je vystřelena raketa, která má za úkol sestřelit raketu Hamasu.
Počet raket, kterými disponuje Hamas se pohybují v řádech desetitisíců a jsou prý relativně levné, proto jsou odpalovány na Tel Aviv velmi často. Oproti tomu obranná raketa systému Iron Dome stojí přibližně 400.000 Kč a je proto vystřelena jen pokud jsou ohroženy lidské životy.
Jak moc je obranný systém Iron Dome účinný?
84%
Během operací v listopadu, kdy bylo z Gazy na Izrael odpáleno přes 1.500 raket se došlo k procentuálnímu vyjádření účinnosti systému Iron Dome na 84% (což je slušné, ale 100% to není).
Každý den zasáhnou území Izraele desítky palestinských raket
Podrobnosti o videu
Nejprve se rozezněla siréna, než jsem se stačil rozkoukat tak se ozvala rána (na videu je vidět i malý obláček – to je první sestřelená raketa Hamasu). Následně byla vystřelena další raketa, kterou jsem pozoroval jak letí a pomalu zahýbá směrem dolů, po chvíli se objevila raketa systému Iron Dome, která následovala raketu Hamasu a sestřelila ji (je vidět jen záblesk).
Osobně se mi rakety zdály být velmi blízko letiště…
Přeji všem letadlům v okolí Izraele stejný počet vzletů jako přistání.