Mapa Albánie
Kde na mapě světa najdete Albánii? A jaké zajímavé mapy Albánie si můžete stáhnout? Možná by se zdálo, že v blízkosti České republiky již není žádná země, která by splňovala de facto základní požadavky ideální turistické destinace.
Hovořím o zajímavých místech, včetně teplého a čistého moře, příjemných lidech, relativně nízkých cenách a především – skoro žádní turisté! Řeč je o zatím turisty neobjevené Albánii, kterou vám představím v tomto článku.
Albánie: srovnání nejlevnějších dovolených ⇒
Mapa ke stažení (.pdf) | Poloha hl. města | Pobřeží Albánie | Mapa online
Třetina rozlohy ČR
Albánie je stát v jižní Evropě, jehož vznik je datován do roku 1912, kdy vyhlásil nezávislost na Osmanské říši. Na severu sousedí s Černou Horou a Kosovem, na východě s Makedonií a na jihu s Řeckem. Jeho západní hranici tvoří Jónské a Jaderské moře. Velikost tohoto státu je spíše menší – zabírá území o rozloze 28 748 km², což je zhruba třetina rozlohy České republiky.
Mapa ke stažení (.pdf)
Poloha hl. města
Hlavním městem Albánie je Tirana, která leží v samotném srdci země a obývá jí zhruba 900 tisíc obyvatel, což je přibližně třetina veškerého obyvatelstva (v zemi žije cca 2,9 milionu lidí). Kromě administrativní důležitosti se jedná o jeden z nejvyhledávanějších cílů turistů.
Vidět zde můžete například Edhem Beyovu mešitu ze 17. století či úchvatnou budovu národního muzea. Dalšími významnými městy Albánie jsou například Berat, Korçë, Shkodër či přístavní město Durrës.
Horská pásma na východě
Ráz krajiny je převážně hornatý, a to zejména ve východní části země, kde můžeme najít rozsáhlé horské pásmo, které se táhne směrem na jih a končí až samotným Peloponéským poloostrovem v Řecku. Na severovýchodě pak do území Albánie zasahují vrchy Dinárských hor, kde můžeme nalézt nejvyšší horu Albánie – Korab, která se ční do výše 2 764 metrů nad mořem.
Nížiny na západě
Nížiny a úrodné lány půdy najdeme v západní části země, které zasahují až k samotnému moři. Ty jsou důležité zejména pro zemědělství, které tvoří stěžejní pilíř albánské ekonomiky. Vláhu pro tuto půdu přinášejí zejména zdejší řeky. Mezi největší patří řeka Drin a také řeky Seman, Osum či Vjosa.
Najdeme zde však i neuvěřitelné množství jezer, a to konkrétně 247. Ty jsou většinou krasového či ledovcového původu. Největším jezerem je potom Skadarské jezero (Shkodër), které je mimochodem největším jezerem celé balkánské oblasti – zaujímá plochu 356 km² a Albánie se o něj dělí s Černou Horou.
Pobřeží Albánie
Největším turistickým lákadlem Albánie posledních let je ovšem samotné moře. Délka albánského pobřeží činí 446 kilometrů, což je téměř o 70 kilometrů více, než je délka černomořského pobřeží v Bulharsku.
Můžete si tak být zcela jistí, že se na zdejších malebných plážích nijak mačkat nebudete. Naopak – turisté zdejší krásy objevují pomalu, a tak je spíše pravděpodobnější, že budete mít celou pláž pouze pro sebe!
Napsat komentář