Americký dolar: měna & kurz
Pokud bychom se zeptali, jakou oficiální měnu znáte mimo českou korunu, asi nejčastější odpovědí by byl americký dolar. Chcete-li tedy o něm vědět více, ať už ze zvědavosti, nebo protože se do USA chystáte, přečtěte si fakta a zajímavosti o měně a informace o aktuálním kurzu.
USA: srovnání nejlepších hotelů ⇒
Fakta a zajímavosti | Aktuální kurz | Padělání | Kurzový vývoj
Fakta a zajímavosti
Americký dolar je měnou, kterou používá mnoho zemí světa, a to nejen na americkém kontinentu, ale platí se sním třeba také v africkém Zimbabwe anebo v asijském Východním Timoru. Především je ale oficiální měnou v USA.
V této zemi byl zaveden již na konci 18. století, takže jej Američané používají už přes 200 let. Ačkoli v posledních letech došlo k úpadku amerického dolaru (viz níže), stále se jedná o nejpoužívanější měnu v mezinárodním obchodě.
Aktuální kurz
- 1 CZK = $0.043
- $1 = 23.45 CZK
Dolar má dnes označení ISO 4217, zkratka je USD a po celém světě je znám symbolem přeškrtnutého písmene S ($). Bankovky existují v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. V oběhu je ovšem také jednodolarová mince. Ostatním mincím se říká centy, ale mají také své lidové názvy. Jedná se o
- 1 cent (Penny),
- 5 centů (Nickel = niklák),
- 10 centů (Dime),
- 25 centů (Quarter) a
- 50 centů (Half).
Na bankovkách i mincích jsou zobrazeny známé osobnosti amerických dějin. Nejedná se však pouze o prezidenty, jak se mnozí domnívají. Na vůbec nejvyšší bankovce, tedy „stodolarovce“ je např. zobrazen Benjamin Franklin, který prezidentem Spojených států nikdy nebyl.
Upozorňujeme: víte, kde získal americký dolar svůj název? Možná budete překvapeni, ale existuje souvislost s naším územím. Slovo „dolar“ totiž vzniklo z „tolaru„, tedy z názvu stříbrné mince, která se razila v Jáchymově.
Mohlo by vás zajímat: Američané si dolarů velmi váží, nicméně občas dochází i k jejich falšování. Největším „expertem“ se přitom stal jistý Michael Fuller ze Severní Karolíny, který si vytvořil bankovku v hodnotě 1 milion dolarů a vyrazil s ní na nákup do obchodního domu. A ano, nedopadl dobře.
Padělání USD
To nás přivádí k tomu, jak vlastně poznat padělek. Předně byste si měli sehnat dolary na dvou místech a následně porovnat dvě bankovky. Je totiž velmi nepravděpodobné, že by se v obou případech jednalo o falešné peníze. Jinak se jako u jakékoli jiné měny padělek nejlépe pozná po hmatu.
Padělatelé totiž obecně hůře zvládají hlubotisk. Ač tedy jinak může bankovka vypadat prakticky totožně, takto byste měli poznat rozdíl. Jistě, existují i padělky s hlubotiskem, nicméně těch po světě nekoluje zase tolik.
Kurzový vývoj
Ačkoli měl americký dolar dlouho výsadní pozici ve světovém obchodu, od počátku nového tisíciletí tento status pomalu ztrácí. Důvodů je hned několik, přičemž mezi jednoznačně nejdůležitější příčiny patří skutečnost, že mnohé země světa začaly obchodovat s ropou za jinou měnu, než jsou dolary (v tomto kontextu nazývané petrodolary). Díky tomu došlo ke ztrátě významu, což se pochopitelně projevilo i na kurzu, který se v předešlých letech několikrát propadl na své historické minimum.
To je jasně patrné na postavení amerického dolaru vůči české koruně. Zatímco na konci roku 2000 jej šlo koupit za 41,5 Kč, následně začal tento poměr výrazně klesat.
V polovině roku 2008 tak stál dolar dle kurzovního lístku České národní banky (ČNB) pouze 14,5 Kč! Poté sice začal opět stoupat až k 26 Kč, od druhé poloviny roku 2016 ovšem znovu klesl pod 24 Kč. Aktuálně, tedy v polovině roku 2020 je tedy možné koupit americký dolar zhruba za 23,5 Kč.
- Doporučujeme: chcete-li znát aktuální kurz dolaru, případně jakékoli další měny, podívejte se na oficiální web České národní banky.
Napsat komentář