Časová pásma v USA
Jaká časová pásma protínají USA? V rámci cestování se s časovým posunem setkal pravděpodobně každý z nás. Nastoupíte v letadle a v momentě, co vystoupíte ve své cílové destinaci, si musíte upravit časomíru na vašich hodinkách.
Dalo by se říci, že se v případě mezinárodní dopravy nejedná o nic zvláštního. A přesto se na světě najde několik států, které jsou natolik rozlehlé, že si hodinky musíte přenastavit i při cestování uvnitř jejich vlastních hranic. Mezi jeden takový stát patří i USA!
Obsah článku
6 pásem v rámci na území USA
Hned na úvod vám upřesním, kolik těchto časových pásem v USA vlastně mají. Je jich rovných šest, přičemž v rámci kontinentální části USA jich je pět (pokud budeme počítat i Aljašku). Své vlastní časové pásmo má pak nejzápadnější ostrovní stát, a to Havaj. Stejně jako u nás, i zde se uplatňuje letní a zimní čas, s výjimkou Arizony a Havaje.
Něco málo z teorie počítání času
Počítání časových pásem je odvozeno od tzv. nultého poledníku, který se nachází v Greenwich, v Londýně. Časové pásmo ležící v oblasti tohoto poledníku má zkratku UTC (Coordinated Universal Time), přičemž časová pásma, která od něj leží na východ, mají navíc přidány číslice (např. ČR leží v časovém pásmu UTC + 1). Naopak pásma ležící na západ od něj, mají číslice ubrány (př. UTC – 1).
Eastern Standard Time (UTC – 5)
Drtivá většina cestovatelů z ČR zamíří na východní pobřeží USA, kam patří například New York. Časové pásmo této oblasti má kódové označení UTC – 5, což znamená, že pokud je v Londýně pravé poledne (12:00), zde je přesně 7 hodin ráno.
Jestliže však chcete čas počítat v závislosti na českém čase, je nutné odečíst rovných 6 hodin. V rámci USA se toto časové pásmo označuje zkratkou EST (Eastern Standard Time) a zahrnuje státy jako například New York, Florida, Kentucky, Virginie, Washington a další.
Central Standard Time (UTC – 6)
Na západ od této oblasti se uplatňuje čas, který je označen zkratkou CST, neboli Central Standard Time (UTC – 6). Obecně se dá říci, že pod něj spadá území zahrnující pobřeží Mexického zálivu, údolí Mississippi a taktéž část tzv. Velkých plání.
Zajímavé je, že časový posun vás nemusí čekat pouze v případě překonání federálních hranic států, ale i v rámci nich samotných. Dvě různá pásma (EST či CST) mají například části Floridy, Jižní Dakoty, Kentucky, a mnohé další.
Mountain Standard Time (UTC – 7)
Přesuneme se opět o něco na západ, kde narazíme na časové pásmo MST, neboli Mountain Standard Time. Ti, kteří vládnou anglickým jazykem, jistě tuší, proč se mu říká právě takto. Zahrnuje totiž většinu států ležících ve Skalistých horách, tzn. například Colorado, Montana, Nové Mexiko, Utah a další.
Taktéž zde se setkáme se změnou v rámci států samotných, a to kupříkladu v Idahu, Jižní Dakotě či Texasu. Kódové označení dle mezinárodního určování času je UTC – 7.
Pacific Standard Time (UTC – 8) a Alaska Standard Time (UTC – 9)
Předposledním časovým pásmem, v rámci kontinentálních států USA, je PST, neboli Pacific Standard Time. Jak můžeme opět odvodit z názvu, jedná se o státy na tichomořském pobřeží a taktéž Nevadu. Mezinárodní označení je UTC – 8. Nyní již zbývá objasnit poslední časové pásmo, a to AST (Alaska Standard Time).
Do tohoto časového pásma je zahrnutý celý stát Aljaška (s výjimkou Aleutských ostrovů) a v rámci mezinárodního označení se jedná o časové pásmo UTC – 9.
Zvláštní území USA
Aby toho nebylo málo, existují v rámci USA ještě tři další časová pásma. Užívají je však území, která mají v rámci USA zvláštní právní postavení. Řeč je o Portoriku a Panenských ostrovech, které jsou zahrnuty do pásma AST (Atlantic Standard Time, UTC – 4), Americké Samoe, jež má časové pásmo SST (Samoa Standard Time, UTC – 11) a ostrovech Guam a Severní Mariany, které užívají časového pásma ChST (Chamorro Standard Time, UCT + 10).