Celní deklarace do USA
Možná jste se někdy při svých toulkách různými státy světa setkali s tím, že jste museli před vstupem do dané země vyplnit tzv. celní deklaraci. Tento jednoduchý a relativně krátký formulář má význam pro konkrétní celní správu a mělo by z něj vyplývat, jestli do země nepřivážíte zboží, které byste měli proclít anebo byste ho v krajním případě vůbec neměli do země vnášet.
Tipy na levné ubytování v USA ⇒
Formulář | Dotazník (nejen) v letadle | Jak ji vyplnit? | Pouze formalita
V případě, že cestujete do USA, vás jeho vyplňování rozhodně nemine. Povinný je totiž jak pro lidi cestující skrze ESTA, tak přes klasická víza.
Formulář
Formulář celní deklarace nemusíte nikde shánět. Dostanete ho na palubě letadla od letušek (stewardů) dostatečně dlouhou dobu před samotným přistáním. Po vyplnění formulář nikam nedávejte a ponechte si ho u sebe – odevzdáte ho při pohovoru s imigračním pracovníkem.
Jestliže cestujete se svou rodinou, stačí, když vyplníte za celou skupinu pouze jeden výtisk. Abyste si nemysleli, že se ze strany amerických úřadů jedná o šikanu turistů, pak vězte, že celní deklaraci vyplňují i občané USA.
Dotazník (nejen) v letadle
Nyní si řekneme, co všechno zde budete muset vyplnit. Formulář je celý v angličtině, nicméně si ho můžete stáhnout a předem prohlédnout například ze stránek amerického velvyslanectví v ČR, kde je dokonce i v českém překladu .
Jak ji vyplnit?
V první části vyplníte obecné údaje, jako je jméno a příjmení, datum narození, počet členů rodiny (pokud s vámi cestuje), adresa pobytu v USA, číslo pasu a stát jeho vydání a také názvy zemí, které jste v rámci vaší cesty navštívili před příletem do USA. V další části vyplníte informace o tom, zdali s sebou přivážíte například ovoce, zeleninu, masné produkty, zvířata či zda jste nebyli v poslední době v kontaktu s hospodářskými zvířaty.
Neméně důležité (zejména z hlediska proclení) jsou pak informace o tom, zdali do USA přivážíte zboží určené k obchodování či finanční obnos v hodnotě alespoň 10 000 USD či ekvivalent v jiné měně. Na samotný závěr už zbývá jen váš podpis a aktuální datum.
Pouze formalita
Závěrem zbývá dodat, že pro drtivou většinu běžných turistů jde u celní deklarace o naprostou formalitu, která se jich nijak nedotkne (clo byste museli zaplatit zejména v případě, že byste do USA jeli kvůli obchodu a přiváželi byste své produkty s sebou). Proto se tohoto formuláře nebojte a vyplňte všechny údaje úplně a pravdivě. Taktéž si nezapomeňte s sebou vzít do letadla propisovací tužku.
Napsat komentář