Poplatky za vízum
Cesta do Spojených států amerických sice dnes není tak složitá jako bývala, nicméně pokud budete potřebovat vízum, nějaké to zařizování a peníze vás celý proces stát bude. Na tomto místě se přitom zaměříme právě na poplatky.
Tipy na levné ubytování v celé USA ⇒
Kdo musí mít vízum? | Poplatky za vízum | Rozdělení | Pohovor na velvyslanectví
Kdo musí mít vízum?
Vízum je jednou z možností, jak se legálně vyskytovat ve Spojených státech amerických. Pokud budete za Atlantikem pobývat méně než 90 dní, stačí vám biometrický pas a schválená registrace ESTA. Chcete-li naopak v USA získat trvalý pobyt, musíte se stát vlastníkem Zelené karty.
A vízum tedy představuje třetí řešení. Pro koho je určeno? Musí si jej opatřit jedinci, kteří chtějí za „velkou louží“ pobývat déle než 90 dní, případně jim nebyla schválena registrace ESTA a také ti, kteří zde chtějí pracovat, studovat anebo míří za výměnným pobytem.
Jestliže již nyní víte, že se bez víza neobejdete, nemusíte zoufat, protože jeho vydání není zase tak složité, jak by se mohlo zdát. Nejprve se musíte zaregistrovat na stránkách UStraveldocs.com, a to minimálně od den dříve do 12:00. Následně vyrazíte na Velvyslanectví USA v Praze (viz mapa), kde se zúčastníte pohovoru.
Ještě však musíme upozornit na jednu důležitou věc, a to, že vízové poplatky musí být zaplaceny ještě před zahájením pohovoru, a to právě na výše uvedeném webu, kde je také nutné vyplnit formulář DS-160.
Poplatky za vízum
Poplatky tedy musejí být uhrazeny před počátkem pohovoru, především vás ale zřejmě bude zajímat, jaká je jejich výše. Na jednu stranu se nejedná se o nijak přemrštěné částky, na stranu druhou některé poplatky úplně nejnižší nejsou.
- Nepřistěhovalecká víza kategorie B, C-1, D, F, I, J M, T, TN/TD, U: 160 $
- Nepřistěhovalecká víza kategorie H, L, O, P, Q a R: 190 $
- Nepřistěhovalecká víza pro investory (E): 205 $
- Nepřistěhovalecká víza pro snoubenky a snoubence (K): 265 $
Mohlo by vás zajímat: nevíte, co znamenají ona písmena? Pak se podívejte na kompletní výčet všech kategorií, ve které určitě najdete i tu, do které budete spadat.
Kromě základních poplatků ovšem existují ještě další poplatky za vízum do USA. Předně se jedná o tzv. reciproční poplatky, které jsou placeny přímo při pohovoru na velvyslanectví. Jde o poplatky, které se týkají státní příslušnosti. Některé státy totiž za určitý typ víz pro americké občany inkasují finanční částky a vláda Spojených států v takových případech postupuje stejně vůči občanům těchto zemí.
Rozdělení
Uvést pak ještě musíme tzv. poplatky SEVIS, které se týkají studentů či účastníků jednotlivých výměnných programů a doprovázejících rodinných příslušníků. Studenti (F-1, F-3, M1 a M3) platí částku 200 $, žadatelé o víza J-1 (výměnné programy) potom 180 $. Výjimkou ze druhé skupiny jsou žadatelé sponzorování vládou (G-1, G-2, G-3 a G-7), kteří neplatí nic a také účastníci některých programů (např. au pair), jež musí zaplatit pouze 35 $.
Doporučujeme: pokud patříte do skupiny žadatelů o vízum do USA, kteří musí platit poplatky SEVIS, vězte, že většinu hradí sponzor či škola v USA. Podrobné informace ostatně naleznete na webu Fmjfee.com, kde se nacházejí i formuláře k vyplnění (pro studenty formulář I-20 a pro účastníky výměnných programů DS-2019), které si je nutné vzít k pohovoru.
Pohovor na velvyslanectví
Pokud vyplníte všechny formuláře a zaplatíte příslušné poplatky, samozřejmě se ještě musíte dostavit na ambasádu a absolvovat pohovor. Co si vzít sebou? Nutně budete potřebovat cestovní pas, vyplněný formulář (viz výše), potvrzení o zaplacená poplatku a pasovou fotografii s bílým pozadím.
Při pohovoru vám ovšem mohou pomoci i další listiny. Jedná se např. o zvací dopis z USA, bankovní výpis za tři měsíce či pracovní smlouva, případně dokumenty, které se konkrétně týkají vašeho „stavu“ (výpis z živnostenského či obchodního rejstříku, studijní index, oddací list či rodný list dítěte).
Napsat komentář