Oyster card v Londýně
Jaká platí pravidla pro používání Oyster Card v Londýně?✅ Cena karty i pravidla používání v místním londýnském MHD. Cestování po světových velkoměstech s sebou nese celou řadu výhod. Obvykle totiž vůbec nemusíte opouštět hranice města, abyste si prohlédli všechna zajímavá místa, která máte v plánu.
Navíc drtivá většina světových měst disponuje vlastním systémem hromadné dopravy, který vám při cestování po městě ušetří jak nervy, tak těžce vydělané peníze.
Ubytování Londýn: nejlevnější hotely ⇒
Abyste si nemuseli pro každou jízdu kupovat lístek zvlášť, nabízí některá města čipovou kartu, na které si jízdné jednoduše nahrajete. A mezi tato města patří též Londýn, který je mezi českými cestovateli jednou z nejpopulárnějších světových metropolí!
Celý Londýn pouze s Oyster card
Tato londýnská čipová karta, kterou využijete při cestování městem, nese název Oyster card a Londýňané ji mohou využívat již od roku 2003, kdy poprvé spatřila světlo světa.
Zakoupit si ji můžete samozřejmě i vy, jako turisté a využít ji na ve všech dopravních prostředcích hromadné londýnské dopravy, tzn. v autobusech, metru, tramvajích, vlacích DLR či TfL či na lodních přívozech.
Oyster card jako tramvajenka
Použití Oyster card je velice jednoduché a jsou dva základní způsoby, jak kartu používat. První použití je de facto takové, jaké známe například z Prahy, kdy nám Oyster card bude sloužit jako obyčejná tramvajenka.
V tomto případě je tak nutné na kartu nahrát příslušný kupón na časové období, po jehož dobu můžete jezdit po Londýně zcela bez omezení. Nutno ovšem dodat, že toto použití se vám vyplatí pouze v případě, kdy budete v Londýně pobývat delší dobu.
Oyster card pro krátkodobé návštěvy
Druhý způsob využití Oyster card je určen primárně pro krátkodobé návštěvníky města. Po dobití vámi zvolené sumy (10, 15, 20, 25, 30, 40 či 50 liber) jsou tyto peníze uloženy přímo na kartě.
Při vstupu do prostředku hromadné dopravy přiložíte kartu k určenému terminálu, čímž dojde k odečtení ceny za jednorázový lístek. Nutno dodat, že tento jednorázový lístek zakoupený skrze Oyster card vás vyjde levněji, než kdybyste si lístek zakoupili v jeho papírové podobě.
Jejím použitím ušetříte přes 50 %
Tím ovšem výhody nekončí. Používání Oyster card totiž zaručuje, že denně za jízdné nezaplatíte více, než 6,60 liber (cca 190 Kč). Jestliže tak v daný den budete cestovat tolik, že utratíte právě tuto minimální částku, při další jízdě se vám již další peníze neodečtou!
Zahájením nového dne samozřejmě začínáte s opět od nuly s tím, že denní limit je započítávám v době od 4:30 do 4:29 následujícího dne. Jen pro srovnání – pokud byste si zakoupili jednodenní lístek londýnské MHD, vyšel by vás na jednou tolik, a to 12,30 liber (cca 360 Kč).
Děti cestují ještě levněji
Vaše děti ovšem ušetří ještě více! Ty do věku 11 let totiž v Londýně cestují zcela zdarma. V případě, že je vašemu dítěti více, ušetříte také. Pasažéři ve věku 11 – 15 let totiž mohou uplatňovat dětskou slevu, která činí 50 % z běžného jízdného (denně tak zaplatí maximálně 3,30 liber – cca 95 Kč).
Je však nutné na kartu nechat tuto slevu nahrát a to v některém z návštěvnických center (je jich 8), případně na většině stanic londýnského metra.
Nechce si kartu zaslat až domů
Je zřejmé, že vlastnit Oyster card se určitě vyplatí. Jestliže tak plánujete Londýn v budoucnu navštívit, určitě si tuto kartu zařiďte. Můžete tak učinit přímo na místě. Daleko pohodlnější je však objednání karty na internetu s tím, že vám bude zaslána přímo k vám domů.
Cena samotné karty činí 3 libry (cca 90 Kč), standardní poštovné potom 2,25 liber (cca 65 Kč). Při zadávání objednávky si zvolíte též sumu, kterou budete na kartu chtít nahrát.
Jak je to s kreditem?
Jestli si lámete hlavu, jaký kredit na kartu nahrát, pak vězte, že se jedná o jednoduchou matematiku. Počítejte s tím, že na jeden den vám bude stačit právě 6,60 liber. Pokud tak cestujete na 2 dny, postačí na kartu nahrát kredit ve výši 15 liber. Jestliže vám na Oyster card nějaký kredit zůstane, nemusíte se bát, že byste o něj přišli.
Tento kredit vám totiž nikdy nevyprší, takže ho můžete použít při další návštěvě, případně kartu půjčit někomu ze svých známých – není totiž vázána na jméno. Kredit můžete samozřejmě též kdykoliv dobíjet, a to na několika tisících prodejních míst v Londýně.
Pokud byste ovšem věděli, že kredit již nikdy nepoužijete, můžete kartu vrátit (případně ji poslat na londýnské ústředí) a peníze vám budou navráceny!