Anglická měna + kurz
Čím se platí a jaký je kurz v Anglii? Jestliže se v nejbližší době chystáte měnit české koruny za britské libry, možná vás budou zajímat podrobnější informace o této měně. Na světě byste totiž jen těžko hledali platidlo s tak dlouhou historií.
Ubytování v Londýně: srovnání nejlevnějších ⇒
Libra šterlinku
Anglie je země s dlouhou historií a disponuje rovněž tradičním platidlem, kterým je libra šterlinku (pound sterling). Na britských ostrovech byla používána již ve středověku a dnes se jedná o vůbec nejdéle existující měnu na světě. Využívána je přitom nejen v Anglii, ale také v dalších zemích Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.
Navíc s ní lze platit také na ostrově Man, Gibraltaru, Falklandách, Svaté Heleně, Ascensionu a Tristan de Cunha, v Guerensey, Jersey a Britském indooceánském území, což jsou vše britská teritoria.
- Mohlo by vás zajímat: proč právě název „libra„? Původně se jednalo pouze o jednotku hmotnosti. V obchodování bylo ovšem ve středověku zvykem vážit stříbro a význam se tak proto časem proměnil.
Aktuální kurz
- 1 GBP = 28,6 Kč
- 1 Kč = 0,035 GBP
Libra má značku £ a na rozdíl od České republiky bývá dávána před sumu. ISO kód je GBR. Tato měna měla až do roku 1971 tu zvláštnost, že se dělila na 20 šilinků a ten zase na 12 pencí. Celkem tedy sestávala z 240 pencí. V té době ovšem došlo ke změně, takže dnes tvoří libru 100 pencí.
Aktuálně jsou přitom v oběhu mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 pencí, ale také 1 a 2 libry a méně často potom narazíte na kovovou „pětilibrovku„. Hodnota bankovek činí 5, 10, 20 a 50 liber, ovšem ve Skotsku a Severní Irsku navíc existuje i stolibrová bankovka.
- Upozorňujeme: libra je po dolaru, euru a jenu čtvrtou nejobchodovanější měnou na světě.
Kurz libry: historie
V současné době lze libru šterlinku zakoupit za cca 28,8 Kč. To sice není úplným minimem, neboť před pár lety šlo tuto měnu koupit za necelých 27 Kč, přesto došlo v posledních dvou letech k jejímu pádu.
Na konci roku 2015 totiž museli Češi za libru platit přes 38,5 Kč, tedy o 10 korun více. Přesto to nebylo v novém tisíciletí ani zdaleka maximem, protože na počátku nového milénia stála britská libra téměř 64 Kč. Aktuálně je tedy více než dvakrát levnější!