Brexit je mediálně populární výraz, který komolí dvě slova: Británie a Exit. Nastat má již 31. ledna. Bude i poté stačit pro cestování do Anglie občanský průkaz nebo již cestovní pas? Okolnosti britského referenda, které změní tvář Evropské Unie zde nemá smysl opakovat. Podíváme se na celou situaci pohledem cestovatele/turisty z České republiky.
Ubytování Londýn: srovnání hotelů ⇒
Konečné důsledky odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska zatím nejsou známy, některé varianty se již ovšem rýsují.
I po odchodu Velké Británie z EU bude stačit Evropanům pro vstup do země pouze občanský průkaz!
Hlavní zápory
Negativum by mohlo nastat v případě omezení volného přístupu na evropský trh. To by návštěvníky z jiných zemí omezilo hned dvakrát. Jednak při dlouhodobějším pobytu obtížněji najdou pracovní zařazení, současně by také došlo k ekonomickému útlumu, což se může projevit například menším sortimentem služeb.
- jak vyřídit vízum do Anglie?
- více o cestovních dokladech + odkaz na mzv
Hlavní výhody
Naopak hlavní výhodou by bylo zlevnění libry, resp. její propad oproti jiným měnám (včetně naší koruny). Tento pokles je patrný už nyní. Britské platidlo se v kurzovním lístku ČNB pohybuje kolem 32 Kč, ačkoliv na počátku roku jedna libra stála 34 Kč, loňský červenec dokonce 38 Kč. Tento pokles má za následek nižší cenu dovolené. K zlevnění zájezdů může přispět i fakt, že po odchodu Británie z EU cestovní kanceláře nebudou muset za tyto zájezdy platit DPH.
Přímé bariéry zůstávají beze změny, protože Británie nikdy do Schengenského prostoru nevstoupila. Geografická poloha takovému řešení jasně napovídala a v tomto ohledu nebude mít odchod z EU vliv.
Dopady na cestování v roce 2023
Cestovní kanceláře
Cestovní kanceláře se zatím shodují, že letošní nabídky pobytových i poznávacích zájezdů do země za Lamanšským průlivem zůstanou beze změny. Británie navíc nepatří mezi nejvyhledávanější destinace. Ministerstvo zahraničí odhaduje, že ročně se do Británie vydá přibližně 120 tisíc turistů přímo z ČR. Na druhou stranu Letiště Václava Havla loni odbavilo 1,5 milionu cestujících mezi Prahou a Velkou Británií. Letecké spojení mezi Velkou Británii a Prahou tak funguje především pro přestupy na mezikontinentální lety a pro Angličany, kteří navštěvují Prahu.
Letecké společnosti
Vrásky na čele se začínají objevovat především aerolinkám. Těm totiž členství Britů v EU snižuje administrativní náklady a po odchodu nastanou komplikace s povolováním licencí apod. Podrobné informace o negativním názoru ředitele Ryanairu na Brexit.
Pro české turisty zřejmě dopady až tak fatální nebudou. Dá se očekávat, že na odchodu z Evropské unie nejvíce doplatí sami Britové, kteří si tím zkomplikují přístup na obrovský evropský trh.
Pravidelnou linku mezi Prahou a Londýnem provozují letecké společnosti jako WizzAir, British Airways, Smart Wings, Ryanair nebo EasyJet.
Konkrétní podobu důsledků se dozvíme v průběhu následujících dvou let, kdy se vyjasní mnoho sporných bodů, které budou projednány mezi britskou vládou a představiteli Evropské unie. Teoretických negativních dopadů odchodu Británie z EU (nejen) na Britský lid je celá řada nicméně až následující roky ukáží kolik z nich bude skutečně realizováno. Stejně tak je možné, že toto zásadní vyjádření nevole uvnitř Evropské unie bude hnacím motorem mnoha změn fungování v rámci našeho kontinentu.
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023