Cestování do Izraele? Dnešní mladé lidi táhne touha za poznáním neznámých kultur do zemí, o kterých by se jejich vrstevníkům před sto lety ani nezdálo. Zřejmě by o tom v meziválečném období ani tak nesnili, ba dokonce by to u některých zemí možné ani nebylo. Inu považte, například stát Izrael před sto lety ani neexistoval.
Zájezdy do Izraele (Jeruzalém) od 14 100 Kč ZDE
Zajímavosti o Izraeli | Co je to Kibuc? | Kibucníci | Platy dobrovolníků | Pracovní den
Zajímavosti o Izraeli
- Kromě Silicon Valley je v Izraeli nejvyšší počet technologických start up firem.
- V Izraeli je McDonald košér.
- Bankovky v Izraeli jsou v brejlovu písmu.
- Flash disk byl objeven právě v Izraeli.
- Když byla roku 1969 zvolena za primátorku země, jednalo se o třetí případ v novodobých dějinách.
- Lepidlo na izraelských poštovních známkách je košér!
- Průměrná délka života v Izraeli je 82 let.
- Izrael je jednou z 9 zemí na světě, která je schopna poslat do vesmíru svůj vlastní satelit.
- Izrael má nejvyšší životní úroveň na blízkém východě.
- V závislosti na počtu obyvatel je Izrael zemí s nejvyšším počtem přijímání uprchlíků na světě.
Nenapadlo Vás někdy, jak může židovský stát v obležení nepřátelských islámských států takto přežívat, neřkuli prosperovat? Faktorů je jistě více, nicméně lvím podílem se na prosperitě již od samého počátku vzniku státu podílely kibucy. Podíleli se na tom ještě dříve, a to když byl teprve v mysli odhodlaných sionistů motivovaných dílem Židovský stát od takzvaného otce Izraele, Theodora Herzla.
Co je to Kibuc?
Slovo kibuc znamená v hebrejštině skupina či sdružování. V praxi se jedná o skupinu, větší či menší o 80 až 2000 lidech, kteří žijí ve společné osadě, která je zemědělsky soběstačná (později se kibucy začaly orientovat i na průmyslovou výrobu) a dnes vytváří kibucy 40 % zemědělského a 10 % průmyslového produktu Izraele.
Jejich činnost je nápadně příbuzná praxi socialistických družstev a v minulosti také kibucy plnily funkci obrannou, když sehrály důležitou roli při soubojích o hranice nově vznikajícího státu nebo se v nich vyráběla munice. Všechny zisky ze zemědělské a průmyslové činnosti jsou po uspokojení základních potřeb obyvatel kibucu investovány zpět do osady.
Kibucníci
Obyvatelé kibucu se nazývají jednoduše kibucníci. Nejen kibucníky jsou však kibucy obývány. Velký důraz je také kladen na dobrovolníky, kteří často přicházejí ze států Evropské unie, Spojených států, Austrálie či Ruska. Všichni tam jdou dobrovolně, odtud slovo dobrovolník a většina z nich zařazuje možnost pracovat v kibucu za jednu z největších, nejlepších a nejhodnotnějších zkušeností ve svém životě vůbec.
Mnozí tam vydrží velmi dlouho a pochvalují si především tamější lehkost bytí, prostou každodenního stresu a shonu, který jsme si jako západní společnost vybudovali. Vždyť řada izraelských politických činitelů trávila svůj důchodový věk právě v kibucích, které považovali za oázu klidu.
Platy dobrovolníků
Myšlenka dobrovolnictví vznikla již v 60. letech minulého století a k dnešnímu dni oslovila více než 350 000 dobrodruhů. V 70. letech byl zájem dobrovolníků nejvyšší, kdy každý rok za tímto účelem přijíždělo do Izraele na 12 000 dobrovolníků. V důsledku eskalace palestinsko-izraelského konfliktu ale zájem o život v kibucech uvadl. V současnosti Izrael za tímto účelem navštíví přibližně 1 500 dobrovolníků ročně. Kibuc se o dobrovolníky stará tak, že jim zajišťuje základní potřeby, jako je bezplatné ubytování a jídlo.
Dobrovolníci pracují za velmi malou odměnu, hodilo by se spíše označení kapesné, které činí přibližně 400 izraelských šekelů měsíčně. Třebaže si vydělají málo za velmi těžkou a často nadmíru špinavou práci, žijí mnohdy ve velmi skromných podmínkách a soukromí mají jen poskrovnu, mají však možnost procestovat Izrael křížem krážem a celkově si urovnat myšlenky a životní priority. Mnozí z někdejších dobrovolníků tvrdí, že pobyt v kibucu je velmi zajímavou metodou meditace. Navíc kibuc není ekvivalentem klášteru a jeho obyvatelé si zde mohou užívat různých diskoték, večírků či večerů u piva v tamější hospodě nebo zažít legraci při vodních radovánkách.
Není vůbec těžké se do kibucu dostat. Dobrovolníky za určitý poplatek rekrutují v Izraeli k tomu určené agentury. Třebaže se tyto agentury vyskytují i v Evropě, v České republice žádná neexistuje, nejblíže ji naleznete v Rakousku či Německu. Snad nejjednodušší je registrovat se přímo přes webové stránky, ale práce spojená s papírováním, které by za vás udělala agentura, zůstává na vašich bedrech.
Pracovní den
V každém kibucu se vyskytuje vedoucí dobrovolníků, na kterého se všichni dobrovolníci obracejí se svými požadavky a problémy. Dobrovolníci bydlí v pokojích ve dvou nebo ve čtyřech lidech a pracují 7 – 8 hodin denně, přičemž dostanou každý měsíc tři dny volna, které mohou využít dle svého vlastního uvážení. V řadě kibuců mohou pokoj sdílet i páry, nicméně je vhodné předem agentuře oznámit, že vás bude vaše drahá polovička doprovázet a podle toho vám vybere vhodný kibuc, který ubytování nesezdaným párům umožňuje.
Každý dobrovolník musí mít uzavřené zdravotní pojištění, které je navrženo přímo pro dobrovolníky pracující v kibucech. Po příjezdu je po dobrovolnících požadována záloha 300 – 400 izraelských šekelů za využívání zařízení kibucu.
Zdá se vám také tato pracovně-prázdninová záležitost jako skvělá životní zkušenost? Nedostali jste se na vysněnou vysokou školu nebo jste ji právě skončili a jaksi uplatnění na českém trhu práce nepřichází? Potom bych neváhala, sbalila se a vydala se vstříc novým zážitkům, přiučila se hebrejštině, potrénovala angličtinu a navázala přátelství na celý život v prostředí, které vám bude nejen balzámem na mysl, ale i duši a možná se pro vás Izrael stane také druhou domovinou, stejně jako kdysi pro statisíce evropských Židů. Nebudete se tedy možná ani cítit v této zemi jako cizinci, neboť jistě narazíte na Izraelce s českými kořeny.
Mapa Izrael
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023