Téměř tisíc kilometrů vzdušnou čarou dělí naší republiku od země, která je charakterizovaná tím, že sem lidé v drtivé většině případů nevyráží za ruchem velkoměst či staletými památkami, nýbrž za drsnou, avšak nezkaženou přírodou. Řeč je o severském Norsku, které každoročně navštíví tisíce Čechů.
Dovolená v Norsku od 9.800 Kč →
Ti si sem jedou užívat zaslouženého klidu v panenské přírodě, případně prožít velmi populární rybolov, a to jak na divokých řekách, tak na nekonečném moři. Pokud jste Norsko nikdy nenavštívili, zkuste zapřemýšlet o nápravě. Poradím vám, jaké doklady s sebou budete potřebovat.
Norsko není členem EU
Hned v samotném úvodu musím čtenáře upozornit, že Norsko není členem Evropské unie. Naštěstí však, jako většina nečlenských evropských států, přistoupila alespoň k tzv. Schengenské dohodě. Díky ní tak mají občané EU zaručen volný pohyb, a to i po této severské zemi. Tento volný pohyb ovšem neznamená, že byste s sebou neměli mít platné cestovní doklady.
Cestovní pas či občanka?
Tyto doklady mohou mít dvě možné podoby. Tou nejpřirozenější, kterou známe zejména z minulých let, je klasický cestovní pas. Ti, kteří po Evropě (a zejména v rámci Schengenského prostoru) cestují pravidelně, však vědí, že si vystačí i s obyčejným občanským průkazem. V obou případech si ovšem hlídejte dobu platnosti, která by se měla minimálně shodovat s plánovaným pobytem – v případě cestovního pasu je dokonce vyžadovaná platnost 3 měsíce po opuštění země.
Na doklady nezapomeňte
Nejčastěji čeští turisté cestují do Norska po zemi, respektive po moři z některého z dánských či německých přístavů. Daleko pohodlnější je však cestování letadlem. Ať tak či onak – doklady si nezapomeňte ani v jednom případě. Ty vám totiž budou zkontrolovány jak na letišti, tak velice pravděpodobně i v některém z přístavů. Jejich zapomenutí by pro vás znamenalo konec dovolené. Nezapomeňte též na doklady od automobilu, a to na technický průkaz, tzv. zelenou kartu a samozřejmě váš řidičský průkaz.
Cestování s dětmi
Jestliže na svou zaslouženou dovolenou budete brát i menší děti (pod 15 let), mějte na mysli, že i ony musí mít svůj vlastní cestovní doklad. Zařiďte jim tak včas vlastní cestovní pas, případně dětský občanský průkaz, který je u nás možné získat již od roku 2012. Doporučuji, aby vaše děti tyto doklady skutečně měly. Dle současné situace by sice mělo stačit, abyste je měli zapsané ve vlastním cestovním pasu, avšak ministerstvo zahraničních věcí doporučuje se příliš na tuto skutečnost nespoléhat.
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023