Slovenská republika, náš nejbližší soused a de facto též naši odvěcí bratři, se kterými jsme se před téměř 25 lety pokojně rozdělili. Toto rozdělení však bylo pouze formálním aktem, neboť Slovensko dodnes patří mezi nejnavštěvovanější zahraniční místa českých turistů. Život je však bohužel plný formalit a tak se ani při cestování k východním sousedům nevyhneme jedné malé, avšak opomíjené formalitě, a to cestovnímu dokladu.
Slovensko: pobytová dovolená nejlevnější – 360 Kč ⇒
Hranice bez čekání
Stejně jako Česká republika, je i Slovensko od konce roku 2007 členy Schengenského prostoru. V reálném životě to pro občany znamenalo zejména zrušení hranic a tím souvisejících kontrol na přechodech. Dnes tak obvykle ani nepostřehnete, že jste hranicí projeli – jediným indikátorem je modrá cedule se žlutými hvězdami a názvem státu, do kterého přijíždíte.
Nezapomínejte nikdy na doklady!
Naprostá většina lidí si na toto podstatné zjednodušení velmi rychle zvykla a dnes si nedovedeme představit, že by byly hranice opět obnoveny. Zejména lidé v pohraničí tak Slovensko navštěvují i v rámci procházek či nákupů.
Často však zajímají na již zmiňovaný cestovní doklad. Ten může být v rámci Schengenského prostoru pouze v podobě platného občanského průkazu. Bez cestovního pasu se tak obejdete úplně.
platnost občanského průkazu
Je ovšem nutné, abyste si hlídali dobu platnosti vašeho občanského průkazu. Pokud by se stalo, že byste na Slovensko vyrazili kupříkladu na dlouhodobější dovolenou a v jejím průběhu by vám platnost vypršela, mohli byste mít například v namátkové policejní či klasické silniční kontrole zbytečné problémy.
Cesty s malými dětmi
Další, na co mnozí při cestách na Slovensko zapomínají, jsou jejich děti. V zákoně je totiž definováno, že občan ČR může na Slovensko cestovat pouze s platným cestovním dokladem, což je v drtivé většině případů již zmiňovaný občanský průkaz. Jak známo, občan České republiky obdrží občanský průkaz po dovršení věku 15 let. Co ale dělat v případě, že je vašemu dítěti méně?
Dvě řešení s dětmi
Můžete dítěti zřdit cestovní pas a nebo levnější a jednodušší variantu – nechat mu udělat občanský průkaz s platností 5 let (pokud nevyjedete za hranice EU, tak mu postačí a může se hodit i v ČR (může na doklad sám přebírat svou vlastní doporučenou poštu na poště atd.).
Děti do cestovního pasu rodiče již od poloviny roku 2012 zapisovat nelze – podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 444/2009, které je závazné pro všechny státy Evropské unie, není možné do cestovního dokladu rodiče zapisovat údaje o dětech.
Druhou možností pak je, že svému dítěti (klidně i novorozenci – vydání není limitováno věkem) zařídíte vlastní cestovní pas, který při cestě na Slovensko opět musíte mít u sebe.
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023