Tato země vstoupila do Evropské unie mezi posledními, dodnes není plnoprávným členem Schengenu. Přesto si stále udržuje své české turisty. Na co pamatovat, když se sem vydáte?
Především nezapomeňme pojistit si základní aspekty pobytu – hlavně léčebné výlohy, úrazové pojištění, pojištění zavazadel a ručení za škody. Doporučuji vypočítat si pojištění na kalkulačce.
Srovnání nejlevnějšího cestovního pojištění do Bulharska →
Důležité je, kolik lidí se zájezdu zúčastní. Abychom ukázali základní nabídku, uvedeme sumy v případně individuálního týdenního výletu na začátku července. Na základě toho pak můžeme v závěru odvodit slevy pro společnou dovolenou, zejména s malým dítětem.
Léčebné výlohy
Toto cestovní pojištění je Vaše základní záchytná síť z hlediska zdravotního stavu. Pojišťovna vyplatí v případě plnění částku až do limitu, který si sjednáte. Tato výše se pochopitelně produkt od produktu liší. AXA ASSISTANCE a UNION nabízejí po 2 500 000 Kč, ERV 3 000 000 Kč, UNIQA 5 000 000 Kč či Allianz dokonce bez limitu.
- AXA – 2 500 000 Kč
- UNION – 2 500 000 Kč
- ERV – 3 000 000 Kč
- UNIQA – 5 000 000 Kč
- ALLIANZ – bez limitu
Zejména při srovnání s konečnou cenou je nutno zvážit, zda se upnout jen na tento bod. Léčebné výlohy jsou sice důležité, ale pojištění by tím skončit nemělo. V některých případech pak následně můžete další možnosti připojistit, avšak nezapomeňte, že se tento krok musí projevit v závěrečném vyúčtování.
Úrazové pojištění
Pokud ještě chvíli zůstaneme bezprostředně u našeho zdraví, nebezpečí úrazu nelze opomenout.
Musíme rozlišovat především pojištění trvalých následků a smrt úrazem. Například AXA ASSISTANCE v tomto ohledu stanovuje sazbu 400 000 Kč pro trvalé následky a 200 000 Kč pro případ smrti. Stejné částky najdeme také u Allianz. Mimo to si zde ještě můžete sjednat pojištění doby nezbytného léčení ve výši 100 Kč.
UNIQA nabízí pro trvalé následky 300 000 Kč a pro smrt úrazem polovinu. Tzv. denní odškodné se pohybuje v rozmezí 300-600 Kč.
Pojištění zavazadel
Na dovolené se neobejdeme bez zavazadel a i v případě, kdy si s sebou příliš věcí nebereme, bychom tuto jistotu ve svém portfoliu mít měli. V průměru u jednotlivých pojišťoven naleznete plnění do 40 000 Kč. Zajímavá je také možnost pojištění ztráty dokladů mimo jiné u AXA ASSISTANCE, kde lze sjednat plnění 4 000 Kč.
Ručení za škody
Zejména pokud se budete v zahraničí věnovat sportům, může nastat situace, kdy způsobíte někomu škodu na zdraví či majetku. Zdraví je z pochopitelných důvodů zpravidla pojišťováno vyšší sumou. Například AXA nabízí pro případ škody na zdraví kompenzaci 1 milion, u majetku polovinu. O něco výše jde Allianz, který v případě újmy na zdraví v základním návrhu sjednává částku 2 miliony, škodné u majetku je opět poloviční. Některé pojišťovny jako UNIQA nebo AIG však tyto rozdíly nemají. I zde se pohybujeme v řádech milionů.
Celková částka
Poté, co si vyberete jednotlivá plnění, přistoupíme ke konečné kalkulaci. Jako vhodná strategie se jeví, když si předem ujasníte, kolik chcete za smlouvu utratit, a pak své priority konfrontujete s realitou.
Jak už bylo naznačeno, máme poměrně značnou možnost si řadu věcí připojistit, což částku navýší. Zmiňme proto alespoň základní nabídky pro člověka kolem 30 let na začátku léta.
Pojištění pro dospělého na začátku léta:
Allianz za všechny zmíněné složky účtuje 340 Kč. U společnosti ERV zaplatíte 350 Kč, jelikož některá plnění jsou zde o něco nižší. U ostatních produktů se pohybujeme kolem stovky, avšak s vědomím toho, že ne všechny služby jsou započítány. Například UNIQA v základní nabídce nesjednává pojištění zavazadel či AXA odpovědnost za škodu.
Vždy lze ale u těch samých institucí nalézt rozšířenější produkty, kde se některá plnění již vyskytují. Musíte si proto uvědomit, co pro svůj pobyt v zahraničí skutečně potřebujete, abyste zbytečně neplatili za něco, co ve vašem případě ani využívat nechcete.
Rodiče s dětmi:
Mimo to také do vybírání pojistky zahrňte fakt, kdo s vámi pojede. Prakticky všechny pojišťovny nabízejí nižší ceny pro děti. Jestliže dospělý člověk například u Allianzu zaplatí 340 Kč za týden, rodiče společně se svým dítětem za stejnou dobu zaplatí 700 Kč. U ostatních finančních ústavů vidíme tyto výhody rovněž.
Dále nezapomeňme produkty vybírat podle toho, na jak dlouho odcestujete. Některé pojišťovny typu ERV či Allianz sice nabízejí vysoké pojistné plnění, ale za cenu toho, že je velice drahé i během jednodenní dovolené. U obou se sazba pro dospělého člověka pohybuje lehce pod 200 Kč. Oproti tomu další pojišťovny seškrtávají cenu úměrně počtu dnů. Jestliže Uniqa chce za týden 105 Kč, za den sedmkrát méně (tedy 15 Kč).
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023