Cestovní pojištění pro diabetika
Diabetes mellitus všeobecně známější pod pojmem cukrovka je chronické onemocnění přinášející mnoho rizik a omezení, kvůli kterým se mnozí vyhýbají cestování. Dnes se ale karty obrací, jelikož cílem moderní péče o diabetiky je zajištění optimální kvality života, což obnáší také bezstarostné cestování. Každý má právo poznat svět!
Cestovní pojištění pro diabetiky ⇒
V první řadě musíme říci, že tuzemské pojišťovny nenabízí žádné speciální cestovní pojištění pro diabetiky. Nicméně není problém sjednat běžné cestovní pojištění, které ovšem z pochopitelných důvodů nekryje obtíže spojené se samotným diabetem. Proto je předpokladem klidné dovolené svědomitá příprava na cestu a pobyt v zahraničí.
Na co si dát pozor před cestou
V první řadě je záhodno zvolit vhodnou destinaci i způsob dopravy s ohledem na stupeň onemocnění. Informovat o této skutečnosti byste měli jak cestovní kancelář, tak hotel, který Vám může zajistit diabetickou dietu.
Taktéž byste měli myslet na své dorozumívací schopnosti v případě vzniku hypoglykemického šoku. Následná neschopnost požádat o sladký nápoj nebo trochu cukru může mít katastrofální následky.
Nutností je vyšetření lékařem dva až tři týdny před cestou, kdy lékař zhodnotí stav kompenzace diabetu, vhodnost léčby, samostatnost diabetika v léčbě a podá důležité instrukce. Jedná se spíše o edukační než zdravotní návštěvu a rozhodně by měl být přítomen také cestující partner. Lékař diabetikovi vystaví stručnou lékařskou zprávu shrnující jeho zdravotní stav v anglickém jazyce.
U Vaší cestovní kanceláře či přímo u letecké společnosti si můžete objednat Dia stravu, ceny a výběr jídla se liší v závislosti na společnosti.
Výbava na cestu
Cestující diabetik si s sebou pochopitelně mimo osobních věcí musí sbalit všechny léky, které užívá byť pouze příležitostně. Zvýšenou pozornost věnujte inzulínu, který si sice uchovává své specifické účinky po dobu minimálně jednoho měsíce, ale toto platí pouze při pokojové teplotě. V destinacích s vyšší teplotou jej tedy uchovávejte v lednici, kde musíte vyloučit možnost zmrazení.
Samozřejmostí je dostatek sladkých nápojů či sušených potravin pro odvrácení hypoglykemie. Při letu se nebojte říci o klidně tři kelímky se sladkým nápojem (na výběr je obvykle sprite, kola, džus a další) – ze zdravotních důvodů dostanete sladký nápoj na charterových letech vždy.
Konverze inzulinoterapie na lokální čas vyžaduje častější kontroly glykemie glukometrem. Při dlouhém letu je nutné dobře rozvrhnout jednotlivá jídla a s nimi související dávky inzulinu.
Pochopitelně výbava diabetiků léčících se perorálními antidiabetiky či dietou není tolik náročná, ale také oni by neměli zapomínat na dostatečnou zásobu svých léků. Doporučuje se dvojnásobná!
Pobyt v cizině
Aby dovolená neproměnila diabetika ve stresující se uzlíček nervů, je nejvhodnější pokračovat v zajetém režimu. V hotelu tedy oznamte, že dorazil diabetik a zjistěte, zda je možná speciální dieta. Dalším možným požadavkem je přístup do bazénu nebo tělocvičny, na toto dbejte obzvláště v tropických oblastech. Na škodu určitě také nebude zjištění, kde se nachází nejbližší lékárna a lékařská pohotovost.
Kvůli diabetické neuropatii věnujte zvýšenou pozornost puchýřům nebo drobným poraněním. To znamená pohodlné prostorné boty a ponožky z přírodních materiálů.
- speciální cestovní pojištění pro diabetiky neexistuje
- běžné cestovní pojištění se nevztahuje na zákroky spojené s léčbou diabetes
- vhodné zvážit pojištění glukometru a pumpy
- nutnost mít s sebou mezinárodní legitimaci diabetika
- dávky inzulinu mít raději na dvou místech (například příruční zavazadlo a odbavené zavazadlo)
- inzulin v různých zemích se může lišit koncentrací
- inzulin chraňte před extrémními teplotami (+/-) a přímým slunečním svitem
Napsat komentář