Jak vybrat cestovní pojištění?
Máte před sebou další zahraniční cestu a odpovědně řešíte, jaké cestovní pojištění si sjednat a u které konkrétní pojišťovny? V současné nabídce nepřeberných nabídek se vás nyní touto „pojišťovnickou“ džunglí pokusíme provést a upozornit, na co si dávat při sjednávání pojištění pozor a na co se zaměřit.
Cestovní pojištění: srovnání ⇒
V dnešní době existuje na internetu spousta užitečných vyhledavačů, do kterých zadáte svoje konkrétní požadavky a na konci uvidíte seznam pojišťoven, které vašim požadavků vyhovují a které si můžete srovnat podle vašich kritérií (obvykle podle nejnižší ceny za pojištění). Toto je velice užitečný nástroj, nicméně je vhodné každou nabídku projít zvlášť a zaměřit se na několik důležitých bodů.
Výše pojistného plnění
Asi nejdůležitější položka samotného pojištění. Hodnota, která je ve smlouvě uvedena, je maximální částkou, které budou kryty vaše výdaje na léčení v zahraničí. Pro cesty v rámci Evropské unie obvykle stačí základní částka, která se většinou pohybuje okolo 1 500 000 Kč. Pro cesty mimo Evropu pak doporučíme krytí alespoň 5 miliony, což by mělo být dostatečné.
Většina pojišťoven tuto položku dále rozděluje na několik dalších podkategorií. Jako nejdůležitější doporučujeme ohlídat si limit při zubařském ošetření. Může se totiž pohybovat pouze okolo 5 000 Kč, což nemusí někdy stačit ani k základnímu ošetření a vy tak budete muset doplácet. Proto je vhodné mít tento limit nastavený alespoň na 15 – 20 tisíc korun.
Repatriace – ano nebo ne?
Pod tímto označením se skrývají možnosti pro navrácení osoby postižené úrazem zpět do své vlasti. Pokud se zraníte na druhém konci světa a váš transport do ČR bude vyžadovat specifické podmínky, může se částka vyšplhat až k závratným výším. Proto nepodceňujte ani tuto položku. Podrobnosti o tom na co máte při příplatku repatriace nárok naleznete ve zvláštním článku.
Pojištění zavazadel
Velice užitečné pojištění, které vám kryjí náklady způsobené v případě odcizení či ztráty zavazadel. Obvykle jsou zde rozdělené limity na celá zavazadla, ale i jednotlivé položky (v případě, že převážíte cennosti).
Je možné si též sjednat pojištění ztráty dokladů. Je ovšem vhodné si řádně pročíst podmínky pojištění, protože se obvykle nejedná například ztrátu z důvodu krádeže v přepravních prostředcích či ztráta Vaší nepozorností.
V pojistných podmínkách mají pojišťovny uvedeny opatření, která musí být splněny aby došlo k plnění. Musíte tak mít například zavazadlo v hotelu s dvěma zámky se zavřenými okny apod. Pokud něco z toho není splněno, tak nemá pojišťovna povinnost Vám nic platit.
Smrt a trvalé následky
V případě, že si způsobíte v zahraničí zranění s trvalými následky, bude vám vyplaceno odškodnění až do sjednané výše. Taktéž bude vyplaceno pozůstalým, v případě vaší smrti.
Odpovědnost za škodu
Toto pojištění je velice praktické a může vás zachránit od nemalých finančních nákladů v případě, že někomu v zahraničí svou vinou způsobíte škodu. Pokud je škoda způsobena na zdraví, může se odškodnění vyšplhat až k závratným výškám. Proto není radno jej podceňovat. Pozor však na škody způsobené při řízení motorového vozidla – většina pojišťoven tuto situaci z pojištění vyjímá.
Jak již bylo řečeno – pojišťoven a jejich produktů je neskutečně mnoho. Proto při výběru dbejte skutečně veliké opatrnosti a věnujte trochu svého času prostudování pojistných podmínek. Můžete tak zabránit velikým nepříjemnostem, které vám mohou dovolenou ještě více zkazit.
Napsat komentář