Šanghaj – Co dělat a navštívit? + Mapa
Šanghaj nikdy nepatřila mezi mé největší cestovatelské sny, ale když jsme se dozvěděli, že letecká společnost China Easter Airlines zahájí pravidelné přímé lety z Prahy, řekli jsme si, proč toho nevyužít a nezaletět Čínu navštívit.
Poznávací zájezd Šanghaj – 24.620 Kč ⇒
Mrakodrapy • Doprava • Starobylý chrám Jing´an • Mapa
Letenky a letiště
Letenku jsme koupili cca za 12.000,- a cestu naplánovali na srpen. Když jsme nastoupili do letadla, měli jsme před sebou asi 10-ti hodinový let. Vzhledem k tomu, že China Eastern Airlines tuto linku operuje s moderními airbusy, cesta nám docela rychle utekla. Po příletu na letiště Pudong jsme prošli imigrační kontrolou, což zahrnovalo kontrolu pasů a arrival card, kterou nám letušky rozdaly už v letadle.
Po kontrole jsme se už vydali do moderního centra města. Pro cestu do centra jsme zvolili nejrychlejší možný způsob a raritu Číny – maglev, tudíž už cesta z letiště se pro nás stala nezapomenutelným zážitkem. Určitě doporučuji všem cestovatelům vyzkoušet tento způsob dopravy.
Mrakodrapy v Šanghaji
Šanghaj je sama o sobě velice známá pro své mrakodrapy, které se před námi rozprostíraly už z dálky. Mezi nejznámější patří Oriental Pearl Tower – neboli Perla Orientu a mrakodrap, který je v Šanghaji nejvyšší – takzvaný Otvírák. Celé moderní centrum Šanghaje je nejlépe vidět z nábřeží Bund, které se nachází na druhé straně přes řeku a nabízí dech beroucí pohled na panorama města. Když je špatné počasí nebo hodně smogu, některé mrakodrapy jdou vidět dokonce jenom do poloviny, zbytek se ztrácí v oblacích.
Na druhé straně nábřeží je možné navštívit původnější a historičtější čtvrti ve městě, kde je na rozdíl od světově proslulé moderní části značně méně lidí. Kdo by chtěl nasávat atmosféru přímo uprostřed mezi vysokými budovami, může využít Pedestrian Bridge, což je vyvýšený chodník, který vede nad velmi rušnou silnicí a nabízí možnost být v centru veškerého dění.
Ti, co jsou unavení po prozkoumávání města, určitě ocení, že na chodník vedou eskalátory a nemusí proto šlapat ještě do schodů :-) Pro ty, kteří by si chtěli v klidu odpočinout a dát si třeba kávu, je tu kousek od rušného centra klidnější část, která vede podél vody a je lemovaná kavárnami a restauracemi. Můžete tu relaxovat a kochat se u toho výhledem na mrakodrapy.
Doprava po Šanghaji
Nejlepší dopravou po Šanghaji je metro, kde si zakoupíte One Day Card (cca 70,-) a můžete kdekoliv nastoupit a zase vystoupit a to po celý den. Metro je skvělou volbou i proto, že na rozdíl od spousty značek a ukazatelů, které jsou psané čínskými znaky, tady jsou názvy zastávek vedené i v angličtině. Díky metru jsme zamířili do klidnějších částí města a navštívili Yu Garden, ve které stojí chrám Jade Buddha.
Šanghajská část města
Chrám můžete samozřejmě navštívit, nám ale stačila prohlídka z venku. Stejně jako ostatní stavby je chrám Jade Buddha velkolepý a díky zahnutým střechám a lampionům všude okolo z něj dýchá ta pravá čínská atmosféra.
Samotné zahrady jsou úplnou oázou klidu v tak rušném městě, jako je Šanghaj. Kdo by chtěl, může v rámci zahrad zajít i do kavárny nebo do obchůdků s místními suvenýry a typickými věcmi.
Starobylý chrám Jing’an
Dalším místem, které určitě stojí za návštěvu, když zavítáte do Šanghaje, je chrám, který stojí uprostřed moderních mrakodrapů, Jing’an. K tomuto chrámu jede metro – linka 2 přímo ze zastávky pod Oriental Pearl Tower. Původní chrám je situovaný uprostřed moderního a rušného města, což mu dodává na originalitě a zajímavosti.
Ačkoli Šanghaj nabízí spoustu krásných a především zajímavých míst, mým nejoblíbenějším je nábřeží Bund a to především večer, kdy se setmí a celé město se rozsvítí všemi barvami. Ve večerních hodinách je tu bohužel spousta lidí a „provoz“ chodců tu řídí polici, ale ani to vám nezkazí zážitek, když se před vámi začne město probouzet do všech možných barev.
Závěrem můžu návštěvu Šanghaje všem jedině doporučit. Sama jsem ji navštívila dvakrát a rozhodně se sem ještě chystám, protože je zde stále spousta míst k objevování. Je to naprosto jiný svět… :-)
Fotografie ze Šanghaje
Autorem článku a fotografií je Michaela Růžičková
Napsat komentář