Celých 5 let se Řekové potácejí na kraji státního bankrotu. V posledních týdnech však situace mimořádně vygradovala. Co s ohledem na dovolenou v této zemi radí odborníci?
Srovnání dovolené do Řecka od 6.450 Kč →
Řecko se do vážných finančních problémů dostalo v roce 2010, kdy vyšlo najevo zfalšování statistik veřejného dluhu, který byl ve skutečnosti mnohem větší. Od té doby je tento stát závislý na půjčkách ze zahraničí. Země přijala tvrdá úsporná opatření, na základě čehož ji před třemi lety byl odpuštěn dluh ve výši asi 50 % HDP. Na počátku letošního roku se již ekonomika dostala z nejhoršího a začala růst. Nová vláda však do jednání vstoupila s dalšími požadavky, které jsou podle věřitelů neúnosné.
Za pět minut dvanáct premiér Tsipras přednesl evropským partnerům návrh na zlepšení bilance rozpočtu prostřednictvím vyšší DPH. Takový postup byl odmítnut a místo něho mělo Řecko snížit rozpočet armády. Nová dohoda ale nevznikla a Řecko nemá z čeho splácet své závazky.
Zmíněné problémy se odrážejí také v počtu českých občanů, kteří se sem v létě na dovolenou vypraví. Zatímco v roce 2009 cestovní kanceláře v ČR prodaly bezmála 400 tisíc zájezdů, loni to bylo jen 314 tisíc, tedy propad zhruba o 1/5.
Dopady
Řecká ekonomika je závislá na turistickém ruchu, a tak se lze domnívat, že ať už situace dopadne jakkoliv, tamní obchodníci budou mít zájem negativní důsledky pro své klienty minimalizovat.
I kdyby však nakonec současná řecká vláda s věřiteli dlouhodobě našla společnou řeč, situace bude stále napjatá. Nasnadě je tedy očekávat obdobnou restrikci, jež nastala v pondělí
29. června – zavření všech bank. Tento postup má hospodářství chránit před odlivem kapitálu, s nímž se tato jihoevropská země potýká, a rozhodně jej není dobré podceňovat. Některé původní odhady totiž tvrdily, že vláda sáhne k pouze omezenému výběru, aby znemožnila vybírání velkých finančních částek. Nakonec Řekové nemohli z bankomatů vybrat vůbec nic a všechna média zaplavily zprávy o tom, jak se zoufalí lidé snaží marně peníze vybrat.
Pouze s All Inclusive
Čeští turisté by ale v takovém případě neměli mít příliš problém, jelikož zpravidla spoléhají na hotovost. Tu lze doporučit zejména v nynější situaci, jelikož zabrání akutnímu nedostatku peněz. Výhodu představuje rovněž objednání si zájezdu zahrnující all inclusive, protože máte většinu potřebných věcí zaplacených předem a dodatečně nemusíte nic doplácet. K obavám z nižšího komfortu po případném bankrotu není důvod. Soukromníci budou svou klientelu chránit před dopadem krize, aby tržby obchodů a dalších služeb byly co nejvyšší.
Problémy s Eurem
V ekonomických kruzích se často objevují názory, že Řecko do eurozóny nikdy vůbec nepatřilo z důvodu zfalšování údajů o stavu ekonomiky, bez čehož by euro nemohlo přijmout. Evropští partneři sanovali ztráty ze strachu, aby se dluhová krize nerozšířila do dalších zemí hlavně na jihu kontinentu. Dnes se situace například v Portugalsku vzpamatovala, a tak odchod Řecka ze skupiny států platících eurem nelze vyloučit (nejnovější zprávy o nesplacení půjčky).
Cestovní kanceláře se však tohoto scénáře příliš neobávají. Přechod z eura na staronovou drachmu by totiž zabral čas a rozhodně by se nestihl během léta. I kdyby v průběhu hlavní turistické sezóny postupně vznikala paralelní měna, zahraniční turisté by k ní obtížně získávali přístup. Proto by i nadále měnou určenou pro platby zůstalo euro. Navíc v takovém případě hodnota cizí „nenárodní“ měny prudce vzroste, a tak obchodníci eura či jiné evropské peníze budou rádi přijímat i nadále.
Dá se předpokládat, že žádaným by se rovněž stal americký dolar, který je globálně využíván jako rezervní měna, ale o platby eurem se v Řecku skutečně nemusíte obávat, ani kdyby euro v této zemi skončilo. Cestovní kanceláře mají zkušenost s přechodem z drachmy na euro, takže by s opačnou cestou neměly problémy.
Navíc i u nás můžete v řadě obchodů platit evropskou měnou, ačkoliv se Česká republika k eurozóně nepřipojila. Vyjít vstříc jednotnému evropskému trhu, do něhož společná měna patří, je v zájmu jednotlivých obchodníků a potažmo celé ekonomiky. I proto průzkumy veřejného mínění uváděly, že Řekové přes nutné škrty v rozpočtu chtějí eurem stále platit.
Bezpečnost
Do Řecka jenom z České republiky každoročně směřují stovky tisíc lidí (letos se prodalo přes 300 000 zájezdů). Tato jihoevropská destinace se těší oblibě také v dalších státech, tudíž političtí představitelé evropských zemí se nebudou chtít dostat do situace, kdy svým voličům zkazí dovolenou. O turisty v Řecku bude postaráno, ať už dluhová krize dopadne jakkoliv.
S ohledem na uprchlickou otázku se v souvislosti s Řeckem často skloňuje slovo bezpečnost. Žádné aktuality nepotvrzují, že by zde docházelo k násilnostem. I kvůli ekonomické situaci je Řecko spíše jen přestupní zemí do vyspělejších míst kontinentu – za ta emigranti nepovažují zpravidla ani Českou republiku. Bezpečnostní situace proto není ohrožena a nedošlo ani k nárůstu kriminality.
Vaši dovolenou by neměly překazit ani možné demonstrace, které mohou nastat. Zkušenosti z Egypta ukazují, že i při napjaté společenské atmosféře je cestovní ruch negativních následků této situace ušetřen. Letiště zřejmě tedy budou fungovat bez vážnějšího narušení provozu a po zemi budete moci volně cestovat.
Závěrem řekněme, že krachu řeckých financí se na dovolené nemusíte obávat. Koneckonců tato země v posledních 200 letech zbankrotovala již pětkrát.
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 19.2.2024