Vlajka Francie
Francouzská vlajka má podobu svislé trikolóry složené z modrého, bílého a červeného pruhu s poměrem stran 2:3. Svislé umístění pruhů není mezi vlajkami žádnou výjimkou, nicméně je méně časté než pruhy vodorovné.
Obsah článku
Barvy na vlajce
Pořadí barev musí být striktně zachováno. Ve Francii je trikolóra velmi populární, její motivy jsou obvykle využívány na dresech sportovních reprezentací, v barvách trikolóry bývá nasvětlena i Eiffelova věž.
Historie francouzské vlajky
Francouzská vlajka s trikolórou byla vyhlášena oficiální státní vlajkou již v období Velké francouzské revoluce po roce 1790, kdy se stála státním symbolem. Obecně je vnímána jako symbol svobody. Tehdy bylo pořadí barev červená, bílá, modrá. V roce 1794 bylo pořadí obráceno do dnešní podoby.
V roce 1815 byla navrácena Francii pouze bílá vlajka, což byl symbol čistoty a zároveň vlajka Bourbonů. V roce 1848 byla užívána rudá vlajka. Nicméně nedlouho poté se opět vrátila vlajka s trikolórou, která byla přijata za národní vlajku tak, jak ji známe dnes.
Symbolika vlajky
Barvy vycházejí z historických souvislostí. Bílá byla barvou rodu Bourbonů, modrá a červená byly atributy Paříže. Bílá uprostřed symbolizuje zároveň moc krále, která je omezena lidem, který představuje modrá a červená na krajích.
Barvy také symbolizují ideály Francouzské revoluce, modrá označuje svobodu, bílá rovnost a červená zastupuje bratrství.
Napsat komentář