Guadeloupe býval v minulosti zámořskou kolonií Francie a jeho název je odvozen od španělského slova „guadalupe“, což se dá přeložit jako „vlčí řeka“. Francie tento ostrov zabrala v roce 1635 a od této doby je prakticky jeho územím.
V současné době však není nazýván jako kolonie, ale tzv. „zámořský department“. Původně však ostrov objevil v roce 1493 Kryštof Kolumbus. Je zajímavostí, že jako první člověk z Evropy zde ochutnal ananas.
Guadeloupe: srovnání TOP zájezdů od 19.146 Kč ⇒
Historie Guadeloupe
Před Francouzy toto území obývali indiánské kmeny Aravaků a Karibů, a to až několik staletí před narozením Krista. I přes vliv francouzských kolonizátorů si však tito původní obyvatelé částečně zachovali na ostrově svou původní kulturu, která na ostrově vytváří nezapomenutelnou atmosféru, která je doplňována taktéž kulturou potomků afrických otroků, kteří sem byli v minulosti přivezeni.
V současné době tak obyvatelstvo, čítající cca 440 000 osob, tvoří nejrůznější etnika a je zajímavostí, že téměř celá jeho polovina je mladšího věku, než 25 let.
Proč zvolit na dovolenou právě Guadeloupe?
Guadeloupe se nachází v mírnějším tropickém pásmu a nabízí příznivé teploty v kteroukoliv roční dobu, takže je velice oblíbenou destinací dovolenkářů z celého světa. Pokračovat na počasí na Guadeloupe zde. Místní klima je totiž zpříjemňováno pasáty (specifické větry, vznikající v oblasti rovníku), které podnebí tohoto tropického ráje redukují na velice příjemné teploty, které jsou poté snesitelné i pro běžného středoevropana.
Využití zde najde opravdu každý, neboť ostrov nabízí jak nepřeberné množství nádherných pláží s bílým pískem, tak spoustu přírodních zajímavostí. Na ostrově se totiž nachází 173 km² velký deštný prales, který je zároveň národní rezervací a byl založen již v roce 1989. Můžeme zde najít velice rozmanitou faunu i floru.
Zejména místnímu zvířectvu se zde po předchozích letech intenzivního lovu začíná opět dařit. Bohužel vyjma druhů, které zde byly již zcela vymýceny (např. exotičtí papoušci nebo jedovatí hadi, kteří byli loveni místním obyvatelstvem pro získání jedu na obranu před vetřelci).
Rozdělení ostrova a hlavní město
Návštěvníci kteří rádi holdují městskému životu se zde však také rozhodně nudit nebudou. Hlavním městem ostrova je Basse–Terre (jmenuje se stejně, jako samotný ostrov, kde leží) s téměř 12 tisíci obyvateli. Toto město však není – alespoň co se týče počtu obyvatel – největší. Tím je město Pointe-à-Pitre (na ostrově Grande-Terra), kde žije cca 15 600 obyvatel, ovšem i s jeho periferií toto číslo stoupne na úctyhodných 257 000. Město nabízí turistům spoustu lákadel, od různých muzeí až po pamětihodnosti, které se zde nacházejí od koloniálních časů.
Nezapomenutelnou atmosféru zde ovšem návštěvník nejlépe nasaje na některém z místních trhů, kde se dají koupit různorodé druhy čerstvého tropického ovoce, exotické koření, ale třeba i mořské ryby, které místní rybáři přivezli z nedalekého přístavu.
Praktické informace pro cestování
Evropští cestovatelé na Guadeloupe si nemusejí při pobytu do celkové délky 3 měsíců zařizovat vízum, stačí se prokázat platným cestovním pasem. Není nutné ani očkování na žádné specifické nákazy, nicméně někteří komáři mohou být nakaženi virem Dengue, takže je vhodné být na tuto skutečnost připraven (moskytiéry, repelenty, apod.).
Smutné prvenství mezi francouzskými departmenty má Guadeloupe ve výskytu onemocnění AIDS. Co se týče kriminality, je Guadeloupe víceméně bezpečnou zemí. Elektrická síť je tu stejná, jako v Evropě, tzn. 220V/50 Hz se standardní zásuvkou. Adaptér tak není nutný.
Úředním jazykem je zde francouzština, nicméně většina obyvatel pracujících v turistickém ruchu zde hovoří i anglicky. Časový posun, oproti ČR, je zde – 6 hodin v létě a – 5 hodin v zimě.
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023