Ostrovní stát Japonsko ve východní Asii láká turisty na nevšední kulturu a západní styl života. Supermoderní elektronika, historické chrámy, staleté tradice a přátelští obyvatelé činí z této země ojedinělý skvost mezi všemi asijskými státy. Jako každý stát, i Japonsko má svou vlajku, v níž je ukryta symbolika a historie země.
Výběr letenek do Japonska od 12 430 Kč >>
Jak vypadá japonská vlajka
Oficiálně je vlajka nazývána Nisshoki, obecně je ale známá jako Hinomaru, což v překladu znamená sluneční kruh. Vlajka na první pohled vypadá jednoduše. Na bílém podkladu září uprostřed vlajky červené kolo, které značí slunce, jež je pro Japonce symbolem jasu, ryzosti a tepla.
Tento symbol vychází z přezdívky „Země vycházejícího slunce“. Bílá barva znázorňuje čistotu a poctivost. Symbolika vlajky není nahodilá, naopak je stará několik tisíciletí.
Historie vlajky
Kult slunce je Japonci uznáván od nepaměti a jako symbol jej nalezneme již ve 12. století na okrasných vějířích Samurajů. V 15. a 16. století byl tento symbol zobrazován na vojenských standartách. V roce 1854 vlajku s kotoučem slunce používali námořníci a v roce 1870, kdy docházelo k navazování kontaktu s ostatními zeměmi, se symbol slunce používal jako ústřední motiv národní vlajky. Ta se v tomto roce stala vlajkou národní.
Při okupaci Japonska během druhé světové války bylo používání vlajky omezeno, a toto období trvalo až do roku 1947. V roce 1999 vláda přijala zákon, který vyřešil rozpory ohledně nařízení z roku 1870. Ty se týkaly rozměru vlajky a polohy slunečního kotouče. Vlajka Hinomaru je dodnes brána jako oficiální národní vlajka země. Přečtěte si o zajímavých místech v Japonsku.
Použití japonské vlajky
Když byla Hinomaru poprvé představena veřejnosti, vláda požadovala od občanů, aby touto vlajkou mávali na císaře. To vedlo k několika protestům a nějaký čas trvalo, než lidé vlajku uznali.
Během druhé světové války se vlajky využívaly k vítání vojáků a dávaly se jim jako talisman, aby je bezpečně přivedly z boje zpět domů. Dnes je vlajka k vidění na veřejných budovách a hojně se objevuje o japonských svátcích i při pořádání různých akcí.