Vzhledem k tomu, že Madeira je portugalské souostroví v severní Africe, nejjednodušší cestu, jak se do této turisticky oblíbené lokality dostat, představuje letadlo. Na Letiště Funchal se proto podíváme podrobněji.
Madeira: Nejlevnější dovolená od 10.480 Kč ⇒
Historie • Současnost • Zajímavosti • Video
Jak už úvodní slova napovídají, pro toto místo se používá mnoho názvu. Vedle Madeira Airport a Letiště Funchal ještě Letiště Santa Catarina. Pro přesnější orientaci je vhodné používat označení Letiště Funchal, jelikož tak se jmenuje hlavní město ostrova.
Historie
První přistávací dráha se datuje do 60. let, přesněji k zahájení provozu došlo v létě 1964. Tehdejší technici ovšem nepředpokládali letecký ruch v takovém rozsahu, a tak délka dráhy dosáhla pouze 1,6 km. Z dnešního pohledu by zřejmě řada předpisů byla mnohem tvrdších a tím by se snad podařilo zabránit nehodě, která se zde stala o 13 let později. Výsledek jednání bylo prodloužení dráhy o 200 metrů.
Stejně jako ve druhé polovině 20. století procházel rozsáhlou modernizací a technickým pokrokem celý letecký průmysl, muselo se přizpůsobit také letiště. Zásadním nedostatkem byl fakt, že podmínky na Funchalu neumožňovaly přistání všech typů letadel. Proto došlo na přelomu tisíciletí k rekonstrukci, kdy byl položen asfaltový povrch o délce 2,8 km a šířce 45 metrů.
Na ostrovy v hojné míře jezdí mimo jiné evropští turisté a Madeira má jako autonomní oblast Portugalska, členské země Evropské unie, přístup k velkému počtu rozvojových fondů. Na zmíněnou rekonstrukci v roce 2000 bylo vynaloženo celkem půl miliardy eur, a to za pomoci evropských peněz.
Současnost
Každý rok Letiště Funchal odbaví kolem 2,5 milionu cestujících. Jen loni jich bylo 2 459 793. Turistický ruch znamená pro místní velkou příležitost k obživě a letiště je vhodná cesta, jak tuto část ekonomiky rozvíjet.
Centrum ostrova není daleko odsud, po dálnici se do města Funchal dostanete během čtvrt hodiny. Tato dálnice vede pod prodloužením dráhy, které bylo uskutečněno jako kilometr dlouhý železobetonový most, jenž slouží také jako odstavná plocha.
- Jak efektivně sledovat letadla na obloze?
Zajímavosti
Přistání na Madeiře komplikuje fakt, že tento proces není příliš jednoduchý. Povolení dostanou pouze piloti, kteří zde absolvovali speciální výcvik. Tento výcvik mají i někteří piloti české společnosti Travel Service.
Server idnes Funchal zařadil mezi jedno ze 17 nejděsivějších letišť světa (vedle J. F. Kennedy Airport či Gibraltar Airport). Žádná modernizace totiž nic nezmění na tom, že pilot se musí vejít do úzkého pásu mezi horami a Atlantikem. Jediná možnost přistání znamená, že letadlo míří směrem do hor a na přistávací dráhu je stočeno doslova na poslední chvíli. Závistí to samozřejmě i na mnoha faktorech jako je například počasí na Madeiře. Speciální výcvik je proto skutečně povinnost.