Madagaskar
Když se řekne Madagaskar, většina lidí si automaticky vybaví populární animovaný film plný roztomilých zvířátek. Realita není daleko od pravdy, neboť tento čtvrtý největší ostrov na světě poskytuje útočiště celé řadě zvířat, z nichž některá se dokonce nikde jinde na světě (kromě zoologických zahrad) nevyskytují.
Madagaskar: nejlevnější dovolená – 18.460 Kč ⇒
Dokážete ale o tomto ostrově říct i něco dalšího? Pokud ne, nemusíte se stydět. Přestože se totiž jedná v podstatě o ráj na zemi, není doposud evropskými turisty příliš navštěvován. Pozorně tedy čtěte dál, neboť se o něm dozvíte to nejpodstatnější.
4. největší ostrov na světě
Madagaskar je stát a stejnojmenný ostrov, který leží přibližně 400 kilometrů od břehů Mosambiku, jež je stát v jihovýchodní Africe. Jak již bylo řečeno, jedná se o čtvrtý největší ostrov světa a největší ostrov celého černého kontinentu.
Jeho rozloha činí neuvěřitelných 587 041 km², což je území, které by se dalo přirovnat k velikosti Francie či sedmi a půl Českým republikám.
Nízká hustota osídlení
I přes svou velikost však ostrov obývá relativně málo obyvatel, a to přibližně 23 milionů. Svou hustotou zalidnění se tak země řadí mezi méně zalidněné. Nejvíce lidí tu žije samozřejmě v hlavním městě zvaném Antananarivo.
Svým domovem ho nazývá přibližně 1,6 milionu obyvatel, i s aglomerací ovšem toto číslo naroste téměř dvojnásobně. Mezi další významná města patří například Toamasina, Antsiranana, Mahajanga, či Toliara.
Klima a geografie
Klima na ostrově je typické tropické. Díky dostatku srážek se tu tak můžeme setkat s rozsáhlými deštnými pralesy, a to zejména při pobřeží. To ovšem není vše, co nám Madagaskar může nabídnout. Jádro ostrova je totiž rozsáhlou náhorní plošinou, s nadmořskou výškou okolo 1000 – 1500 metrů.
Ještě vyšší kopce jsou pak v samotném středu ostrova a také v jeho severní části. Zde také nalezneme nejvyšší bod celé země, a to horu Maromokotro, která se vypíná 2876 metrů nad relativně nedaleké moře.
Vzpomínky na kolonialismus
Svou největší slávu ostrov zažíval v koloniálním područí Francie, které trvalo od roku 1885 do 1960. V této době tu bylo vybudováno veliké množství současné městské zástavby, ale také většina infrastruktury. Nyní se bohužel jedná o jeden z nejchudších států světa, který těží zejména z rostoucího turismu. Další z pozůstatků minulé éry je pak francouzština, která je společně s malgaštinou úředním jazykem.
Měnou je tzv. Malgašský ariary (mezinárodní kód MGA), který má v současnosti přibližný kurz 1 CZK = 135 MGA. Zajímavostí je, že tato měna není založena na principu desítkové soustavy (1 ariary se dělí na 5 iraimbilanja).
Napsat komentář