Funchal
Madeira je ostrov v Atlantském oceánu náležející Portugalsku. Středem nejvýznamnějšího dění se zpravidla stává jeho centrum Funchal. Proslavilo se také díky letišti Funchal, které je postaveno na úbočí hory a přistání zde je opravdovým zážitkem.
Funchal: Nejlevnější zájezdy – 9.860 Kč ⇒
Zprvu upozorněme na častou chybu ve výslovnosti. Hlavní město čteme [Funšal]. Celkem zde žije asi 120 000 lidí, čímž se ale nesmíme zmást, jelikož Funchal nelze z podstaty ostrova u afrického kontinentu srovnávat se světovými aglomeracemi. Rozloha činí asi 75,7 km2, tedy více než tři menší části souostroví (Porto Santo, Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens) dohromady.
Původ názvu nás možná trochu překvapí, jelikož je odvozen od rostliny, kterou najdeme také na jižní Moravě – fenykl. Jedná se o léčivou víceletou rostlinu, z níž se sklízí jak její plody, tak i listy. Nachází rovněž uplatnění v kuchyni ve formě ochucovadla polévek, pečiva nebo omáček.
Jak se žije ve Funchalu?
Na Funchalu nenajdete žádné velké průmyslové závody, které by živily celou populaci. Místní se zcela přizpůsobili podnebí, které umožňuje růst cestovního ruchu. Obyvatelé tak pracují zejména v oblasti obchodování či obecně turismu.
Své místo však mají i zemědělci. Vedle typických subtropických plodů můžete ochutnat specifické víno a podívat se na banánovník. Dále určitě stojí za to vidět zdejší krajkovou výrobu a pěstování květin. Počasí ve Funchalu odpovídá ostrovnímu průměru a nijak nevyniká.
Sport & Fotbal!
Fanoušci fotbalu neodolají výkonům klubu CS Marítimo. Mužstvo působí v rámci portugalského šampionátu, ale dostalo se mu mnohem širšího uznání. Je pravidelným účastníkem předkola Evropské ligy a může se pochlubit řadou známých osobností.
Mezi zcela nejznámější patří obránce týmu Real Madrid Pepe. Pozornosti by nám nemělo uniknout, že ve Funchalu se narodil Cristiano Ronaldo, jeden z nejlépe hrajících fotbalistů současnosti, který momentálně kope stejně jako Pepe za Real Madrid.
Význačná a zajímavá místa
Procházkou Funchalem se projdete historií. Budete totiž míjet místa, která navštívily známé osobnosti. Například tamní vláda sídlí v budově Quinta Vigia, v níž bydlela císařovna Sissi, žena a zároveň sestřenice předposledního Rakousko-uherského panovníka Františka Josefa I.
V polovině 15. století zde zemřel znovuobjevitel ostrova, portugalský mořeplavec João Gonçalves Zarco, na jehož počest byla postavena socha v historickém centru Praça do Infante.
Zhruba 7 km západně od Funchalu leží město Câmara de Lobos. Obě lokality postupně svým předměstím srůstají. Toto místo je známé z důvodu, že zde svůj volný čas trávil britský ministerský předseda Winston Churchil. Vedle toho si zaslouží obdiv pro velmi rozvinuté rybářství.
Napsat komentář