Koncem měsíce října jsme si zakoupili zájezd na Mallorcu na kterém jsme si dali za cíl zmapovat možnosti návštěvy pro starší i nemohoucí lidi, kteří mají stále rádi poznávání a cestování.
Mallorca: srovnání dovolené u moře ⇒
Mallorca je rájem, i pokud jste imobilní. S holí nebo na vozíku se dopravíte na letiště Václava Havla Praha. Na letišti Vás při zažádání vozíkem dopraví přes bezpečnostní kontrolu až do letadla. I v letadle Vám pomůže ochotný personál. Let na tento baleárský ostrov trvá jen 2 hodiny a 15 minut – uběhne to jako voda a na tělo při tom není kladena zvláštní zátěž.
Letenky na letiště Mallorca
Asistenci pro osoby s omezenou pohyblivostí nabízí letiště Palma de Mallorca – podle rozsahu a typu postižení v 5-ti kategoriích. Stačí tuto službu minimálně 48 hodin před odletem objednat prostřednictvím cestovní kanceláře nebo prodejce letenek. Tam také najdete údaje o tzv. meeting pointu na letišti v Palmě. Prostřednictvím objednávky této služby Vám bude na místě nabídnuta pomoc se zavazadly či převozem Vás samotných při příletu, odletu i bezpečnostní kontrole, vlastně až na Vaše sedadlo v letadle.
S vozíčkem i do bazénu!
Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit městečko Cala Ratjada, kde doporučujeme na nábřeží hotel THB Cala Lliteras – bezbariérových pokojů nabízí celkem 5. Výhodou je, že krásu Středomoří si tu můžete vychutnávat i dlouho po sezoně – například jako my i koncem října (kdy bylo stále výborné počasí). Ještě poslední týden v říjnu dosahovala teplota moře 22°C a vzduchu 25°C. I do bazénu je vjezd pro vozíček, takže koupání nebo rehabilitace jsou možné i ve vodě.
Naše výprava do nemocnice
Nábřeží je uzpůsobené pro pohyb na vozíku, absolvovat je možné cestu k majáku nebo některé z pláží. Zkušenost máme i s cestou do nemocnice. Ačkoliv jsou lékaři a lékárny v samotné Cala Ratjada, potřebovali jsme ušní pohotovost. Opět žádný problém – sedli jsme na autobus za 4.85 EUR jsme absolvovali výlet do Mancoru a za necelou hodinku jsme se již hlásili sestře na pohotovosti. Díky cestovnímu pojištění (žádali kartičku zdravotní pojišťovny se znakem EU) jsme nic neplatili, jen doporučené kapičky a mastičku do ucha za cca 10 EUR. Úvodem však nechybělo měření teploty – v uchu – a pak hodinové čekání. Pacienti jsou totiž rozdělení podle jasné škály na naléhavé a méně naléhavé případy. Paní doktorka si zavolala slečnu, jež jí překládala z angličtiny do španělštiny a vše nám pečlivě vysvětlovala…
Orientační ceny na Mallorce
- Káva s mékem – cortado: 1.20 až 2.00 EUR
- Paela: 10 až 15 EUR
- Jogurt. zmrzlina: 2.60 EUR vč. polevy
- Pivo: 2 EUR/0.2 l
- Coca-Cola: 2.20 EUR
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023