Nejlevnější způsob dopravy z letiště O´Hare do centra Chicaga je vlakem CTA. Přímo v příletové hale Vás tabule navedou nápisy CTA train označené modrou barvou. Cena jedné cesty z letiště do centra Chicaga je $5.Při zakoupení jízdenky na 24 hodin (počet jízd není omezen) si zaplatíte $10.
Zastávka letiště O´Hare je konečná a po nástupu do vlakové soupravy pojedete do centra Chicaga přibližně 45 minut. Jízdenku můžete zakoupit na dotykových automatech před turnikety. Vlak jede chvíli pod zemí a chvíli nad zemí. Celá mapa všech linek Chicaga.
Doprava k chicagské fazoli
Hlavní dominantou celého Chicaga je „Brána do nebes“ (Cloud gate) přezdívaná fazole. Nejblíže k parku Millenium v kterém se fazole nachází je zastávka metra CTA – Monroe.
Když se někoho zeptáte, kde bylo na světě vybudováno nejstarší metro, dost možná vám odpoví správě, že v Londýně. Víte ovšem, kde najdete druhé nejstarší metro? Napovím vám, leží až za velkou louží, a zdejší město je nechvalně známé díky proslulému mafiánovi Al Capone. Správně, je to Chicago, kde metro prostupuje již neuvěřitelně 3 stoletími!
Základní informace
- V provozu od roku: 1892
- Počet linek: 8
- Počet stanic: 145
- Celková délka: 165,4 km
Historie
Chicagské metro bylo po tom londýnském vybudováno až po 29 letech, tedy v roce 1892, kdy byla zprovozněna jeho první část. I po více než 125 letech dochází k jeho neustálé expanzi, takže dnes jeho celková délka činí přes 165 kilometrů, na kterých najdeme 145 stanic.
Oproti klasickému metru, jaké známe z Evropy, je však toto svým charakterem velmi odlišné. V samotném podzemí totiž vede pouze cca 15 % jeho délky (zejména v centru) – zbytek je veden v nadzemních, případně přízemních koridorech. Odtud také pochází jeho označení netradičním písmenem L (od slova elevated – nadzemní).
Linky
Celý systém chicagské „nadzemky“ se skládá z osmi samostatných linek, které jsou rozlišeny jednotlivými barvami. Jejich trasy pokrývají prakticky celé město a sbíhají se do jeho centra.
Červená linka je de facto páteřní trasou a vede ze severu, směrem na jih. Měří 35 kilometrů a disponuje 33 stanicemi. V provozu je nonstop, přičemž konečnými stanicemi jsou Howard na severu a 130th Yard na jihu.
Taktéž modrá linka by se dala označit jako páteřní, a tak není divu, že i ona je v provozu nepřetržitě. Začíná na západě města, na hlavním letišti O’Hare a vede směrem na východ, do centra, až do stanice Loop. Měří 43 kilometrů a obsahuje 33 stanic.
Hnědou linkou najdeme severněji od modré, nicméně tato je o dost kratší. Měří „pouze“ 18 kilometrů a v severozápadní části začíná ve stanici Kimball. Poté pokračuje opět do centra, do stanice Loop. Celkem zde najdeme 19 stanic.
Na zelené lince nalezneme nejstarší úsek z roku 1892. V současnosti tato linka měří 33,5 kilometrů a disponuje 30 stanicemi. Začíná v západní části Chicaga, ve stanici Harlem, poté pokračuje do centra, kde se otočí směrem na jih, aby se po stanici Garfield rozdvojila do dvou směrů. Jedna část tak končí ve stanici Ashland/63rd a druhá ve stanici Cottage Grove.
Oranžová linka začíná v jihozápadní části města, ve stanici Ford city. Poté vede skrze letiště Midway International Airport a pokračuje dále do centra, opět do stanice Loop. Celkem měří 21 kilometrů a najdeme tu 10 stanic.
Fialová linka je nejkratší v celém Chicagu. Měří pouze 6 kilometrů a začíná v severní části, ve stanici Linden. Poté pokračuje jižním směrem, až do stanice Howard, kde splývá do červené linky. Celkem zde najdeme 9 stanic.
Také žlutá linka patří mezi nejkratší chicagské trasy metra. Měří 8 kilometrů, přičemž její charakter je velmi podobný fialové lince. Začíná také na severu, ve stanici Old Orchard-Skokie a poté pokračuje do stanice Howard, kde opět splyne s červenou linkou. Disponuje pouze čtyřmi stanicemi, tedy nejméně v celém Chicagu.
Poslední, růžová linka, začíná ve východní části města, ve stanici 54th/Cermak. Poté se vydává směrem do centra, aby po 18 kilometrech a 15 stanicích dorazila do stanice Loop.
Cena za přepravu
Protože zdejší metro patří do celého systému MHD, platí tu stejný druh jízdného. Jednosměrný lístek vás tak v současnosti vyjde na 2,50 USD (cca 57 Kč). Vzhledem k rozlehlosti města se však daleko více vyplatí zakoupení celodenního, případně vícedenního jízdného.
Lístek na 1 den vás tak vyjde na 10 USD (cca 227 Kč), na 3 dny 20 USD (cca 454 Kč) a na týden potom 28 USD (cca 636 Kč).
Metrem na letiště
Pozorní čtenáři si jistě všimli důležité skutečnosti, a to, že metro zasahuje až k samotnému letišti O’Hare. Konkrétně se jedná o modrou linku, která na tomto letišti začíná. Cesta do centra zabere přibližně 40 minut.
Nutno však upozornit, že jízdné vás při cestě z letiště vyjde na 5 USD (cca 114 Kč), neboť lístek obsahuje speciální letištní přirážku (možností, jak ušetřit, je zakoupení celodenního lístku, který tu platí bez omezení). V opačném směru, tzn. na letiště, se přirážka neplatí, takže vám postačí obyčejný lístek.
Zajímavosti
Metro kromě samotného Chicaga zasahuje i do jeho předměstích, kterých je dohromady osm.
Vytíženost metra činí přibližně 800 tisíc pasažérů denně, což je zhruba polovina počtu cestujících v Praze za stejnou dobu. Nutno navíc dodat, že i s aglomerací má Chicago téměř 8 milionů obyvatel. Praha tak Chicago v efektivitě přepravy hravě strčí do kapsy.
Netradiční označení „L“ není výdobytkem posledních let. Toto označení se totiž objevilo již na konci 80. let 19. století.
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023