Mexiko mapa – podrobná mapa
Mapa Mexika je rozdělena na 31 spolkových států, které se podobají našim krajům. Spojené státy mexické (jak se Mexiko oficiálně jmenuje) je svou rozlohou třináctý největší stát na planetě. Vedle Kanady a USA je Mexiko třetím státem, který najdete na kontinentu Severní Amerika. Politicky a ekonomicky je ovšem často zařazován do Střední Ameriky.
Dovolená v Mexiku od 13.550 Kč →
Mexiko city není součástí žádného spolkového státu nýbrž samostatný celek tzv. federální distrikt.
Jediným severním sousedem Mexika jsou Spojené státy s kterými má Mexiko téměř 2.600 km dlouhou hranici (z části je tvořena řekou Rio Grande, z části zdí). Jižní sousedi jsou Guatemala a Belize.
Kromě pevninského Mexika je součástí země i několik ostrovů jak u západního, tak i východního pobřeží. Východ Mexika patří Mexickému zálivu a Karibskému moři, kde se také koupe největší množství turistů. V Karibském moři se budete koupat například při návštěvě ostrov Cozumel. Pokračování článku o popisu Mexika …
Mexické ostrovy
- Tiburón
- Ángel de la Guarda
- Cozumel
- Cedros
Ke stažení
Mexiko oficiálně zvané Spojené státy mexické jsou federativní republikou náležící k Severní nebo Střední Americe, záleží, jak se na jejich problematiku díváte. Jeho hlavním městem je Ciudad de México.
Severní hranice se Spojenými státy
Na severu sousedí s USA, část hranice tvoří řeka Rio Grande, na jihu s Guatemalou a Belize, východní pobřeží omývá Karibské moře společně s Mexickým zálivem, západní zase Tichý oceán. V jejich vodách naleznete také několik ostrovů patřících Mexiku. Na jihu země se podél pobřeží táhne Středoamerický příkop s hloubkou přes 6000 metrů.
Svou rozlohou, kterou atakuje 2 miliony km2, se stal třetí největší zemí Latinské Ameriky hned za Brazílií a Argentinou. Z mexických ostrovů stojí za zmínku například Tiburón, Ángel se la Guarda a další.
Nejvyšší hora Mexika – 5.636 metrů!
Skrze celé území směrem k jihu se zvedají Kordillery tvořící Mexickou vysočinu, jejich jádrem je náhorní plošina zvaná Mesa central. U oceánů je tato vysočina ohraničená pásy pohoří Sierra Madre Oriental a Sierra Madre Occidental. Na jihu, kde se zvedá do 2000 m. n. m., se nazývá Anahuácká vysočina s Mexickým a Toluckým údolím, kde se soustřeďuje obyvatelstvo především kvůli úrodné půdě.
Také zde vystupuje pásmo tvořící vulkanickou oblast Cordillera Neovolcánica. Kvůli častým zemětřesením se sopky probouzí k životu častěji, než by místní uvítali. Nejvyšší horou Mexika je Pico de Orizaba (5636 m. n. m.), i když většina lidí za ni považuje Popocatépetl s 5452 m. n. m.
Jižní Mexiko – Sierra Madre
Úplně na jihu nalezneme pohoří Sierra Madre del Sul hraničící s Tichým oceánem a Tehuantepeckou šíjí. Od té se na východ zvedá Sierra Madre de Chiapas, jež postupně přejde v Tabaskou nížinu, na kterou navazuje vápencová tabule tvořící Yucatánský poloostrov.
Rio Grande aneb mexické řeky
Mexiko je poměrně suchou zemí s nízkým počtem řek. Největší je již zmiňovaná Rio Grande, kterou zde však nazývají Río Bravo del Norte. Na atlantském pobřeží je nejdůležitější řeka Panuco ústící do Mexického zálivu. Naopak na západě jsou řeky sice kratší, avšak tečou z hor, proto mají slušný energetický potenciál.
Severozápadní část
Severozápadní část tvoří Kalifornský poloostrov se stejnojmenným zálivem. Východní pobřeží Yucatánského poloostrova lemuje Mezoamerický korálový útes, který je druhým největším korálovým útesem na Zemi a ročně sem přiláká mnoho turistů.
Napsat komentář