Metro v Berlíně
Hlavní město Německé spolkové republiky, Berlín, patří mezi největší města Starého kontinentu. Se svými 3,3 miliony obyvatel se tak řadí dokonce na pátou příčku. Díky své relativní blízkosti ČR (vzdálenost z Prahy činí cca 350 kilometrů) se tak jedná o jeden z populárních cílů českých turistů.
Berlín: nejzajímavější ubytování ⇒
A protože jsou Němci národem perfekcionistů, naleznete zde samozřejmě metro, které vám pohyb po samotném Berlíně hodně zjednoduší. Abyste však jeho linky nemuseli zkoumat přímo na místě, rozhodl jsem se vám přinést tento článek, ve kterém se o berlínském metru dozvíte pár užitečných věcí.
Metro v Berlíně = U-Bahn
Hned na úvod je nutné říct, že hromadná doprava v Berlíně je na velmi vysoké úrovni a tvoří ji několik samostatných prvků, od autobusů, tramvají, vlaků, až po nejrůznější hybridy výše zmiňovaných. Klasické metro je tak ve městě označováno jako U-Bahn a je tvořeno devíti samostatnými linkami, které dohromady tvoří síť o délce 146,3 kilometrů a 172 stanicích.
Již od roku 1902
Tato rozsáhlá síť samozřejmě nebyla vybudovaná hned, nýbrž se tak dělo v podstatě celé minulé století (a proces pokračuje i nyní). První soupravy metra totiž vyjely již v roce 1902. Nutno však dodat, že se v celé míře nejedná o klasickou podzemní dráhu. Ta je vybudovaná zejména v centru města a na jeho okrajích je využívána její povrchová verze.
Linka metra U1 a U2
Zelená linka U1 je společně s červenou linkou U2 nejstarší a taktéž nejvyužívanějšími trasami v celém Berlíně. Je to logické, neboť obě dvě vedou přes samotné centrum a tudíž je využívají jak lidé dojíždějící za prací, tak turisté bažící po berlínských pamětihodnostech.
Linka U1 měří 8,8 kilometru a nalezneme zde 13 stanic (od Uhlandstraße až po Warschauer Straße). Linka U2 je o více než dvakrát tak delší – její délka dosahuje cca 20,4 kilometrů a vystoupit můžete na 29 jednotlivých stanicích (od Pankow až po Ruhleben).
Linka metra U3
Tyrkysová trasa s označením U3 byla vybudovaná taktéž na počátku 20. století, a to v roce 1913. Celkem měří 12,1 kilometru a využít můžete celkem 15 jednotlivých stanic. Ty jsou ohraničeny stanicemi Nollendorfplatz, která leží v centru, a Krumme Lanke, ležící v jihozápadním okraji města.
Linka metra U4
Linka s označením U4 je obarvena žlutou barvou a je třetí nejstarší. Otevřena totiž byla již v roce 1910. Patří však mezi nejkratší trasy, neboť měří pouhých 2,9 kilometru, na kterých se můžete setkat s 5 stanicemi. Trasa začíná ve stanici Innsbrucker Platz a vede co centra, kde končí stanicí Nollendorfplatz. Zde se mimo jiné setkává s již zmiňovanou linkou U3.
Linka metra U5
Hnědá linka U5 je nejzvláštnější linkou berlínského metra. Pokud si totiž pozorně prostudujete orientační mapku, zjistíte, že stejnou barvu nese i linka U55, což není způsobeno jen tak. Do budoucna se totiž počítá s tím, že tyto trasy budou propojeny a U55 splyne se svojí delší sestrou U5.
Momentálně tak linka U5 měří 18,4 kilometrů (s 20 stanicemi) a U55 přibližně 1,5 kilometru (se 3 stanicemi). Jako konečné stanice linky U5 jsou Alexanderplatz a Hönow a u linky U55 Hauptbahnhof a Brandenburger Tor.
Linka metra U6
Trasa s fialovou barvou nese označení U6 a protíná město ze severu na jih. Celkem měří 19,9 kilometrů a naleznete tu 29 samostatných stanic, které začínají stanicí Alt-Tegel a končí stanicí Alt-Mariendorf.
Linka metra U7
Linku U7 najdete podle světle modré barvy a jedná se de facto o nejdelší trasu celého berlínského metra. Město protíná od jeho západního konce, vede skrze centrum a poté se stáčí k jihovýchodnímu okraji Berlína. Pokud ji projedete celou, urazíte vzdálenost 31,8 kilometrů a projedete celkem 40 stanicemi. Ty konečné nesou název Rathaus Spandau a Rudow.
Linka metra U8
Berlínská linka metra U8 je obarvena tmavě modrou barvou a dá se říci, že do jisté míry kopíruje trasu linky U6. Jediný rozdíl je ten, že je vedena více východním směrem a je o něco kratší.
Měří totiž přibližně 18 kilometrů a obsahuje 24 stanic. Pokud pojedete z konečné na konečnou, budete muset nastoupit ve stanici Wittenau anebo Hermannstraße.
Linka metra U9
Oranžová linka U9 je de facto nejmladší trasou (pokud pomineme spojovací úsek U55). Její otevření je totiž datováno do roku 1961, přičemž její současná podoba vychází již z roku 1976. Na délku měří 12,5 kilometrů a vystoupit můžete v 18 stanicích. Trasa je ohraničena stanicemi Rathaus Steglitz a Osloer Straße.
Napsat komentář