Věděli jste, že název Betlém znamená v arabštině Dům masa a v hebrejštině Dům chleba? Pro ty z Vás, kteří jsou fascinováni Palestinou tu máme zajímavý cestopisný článek.
I když Betlém leží necelých 10 km od Jeruzaléma, jeho skutečná vzdálenost je spíše součástí určité socio-politické vzdálenosti, která se na kilometry nedá přepočítat. Betlém totiž již spadá pod palestinskou samosprávu, do tzv. zóny C, která byla v devadesátých letech přislíbena v mezinárodních úmluvách v Oslu Palestincům. Současná nedořešená politická situace nicméně nebrání v návštěvě tohoto města, připravte se však na to, že při cestě sem musíte překročit tzv. kontrolní bod neboli check-point, což je vojensky střežená hranice mezi Západním břehem a státem Izrael.
Při přechodu check-pointu záleží na tom, jestli cestujete sami jako soukromá osoba, nebo se zájezdem, se kterým je přejezd vcelku snadný a bezbolestný. Pokud cestujete sami, může se vám stát, že se zde i na hodinu nebo dvě zdržíte v davu Palestinců spěchajících do práce, a to především při zpáteční cestě. Při cestě do Betléma je nejlepší zvolit místní arabský autobus, který separační zeď objíždí, a dostanete se jím pohodlně až do dolní části Betléma. Autobus odjíždí téměř každou půlhodinu z Jeruzaléma z parkoviště pro arabské autobusy nedaleko Damašské brány.
Cestování arabským autobusem má tu nevýhodu, že bývá často přeplněn, a cesta do Betléma v pověstné jeruzalemské dopravní špičce může trvat i přes hodinu, navíc tím, že autobus objíždí separační zeď, se původní vzdálenost mezi Betlémem a Jeruzalémem minimálně zdvojnásobí. I přes tyto komplikace je to nejlepší a hlavně nejlevnější způsob, jak se do Betléma dostat.
Betlém je samozřejmě historickým městem, jeho současná tvář je utvářená především křesťanskou a arabskou kulturou. Ještě donedávna byl Betlém považován za výspu palestinských křesťanů, v poslední době však prudký nárůst křesťanské emigrace z tohoto města, výměna obyvatel, ale i celkově vyšší porodnost u muslimů vedl ke snížení poměru křesťanů v tomto městě.
V současnosti přímo v Betlémě žije něco okolo 30 % palestinských křesťanů. Ale alespoň v okolních městech, jako je Beit Sahour a Beit Jala, je počet křesťanů nadále poměrně vysoký, asi 70 %.
Zajímavá místa v Betlémě
Do Betléma putují především křesťanští poutníci, aby navštívili místo narození pána Ježíše. I pro muslimy má toto místo svůj význam. Ve velké úctě totiž chovají jak Ježíše, tak jeho matku Marii. Hlavním náboženským centrem je tedy bazilika Narození (Nativity Church), která svým vzhledem připomíná spíše nedobytnou pevnost, jen dvě nevysoké zvonice prozrazují její pravý účel. Baziliku nechal vystavět císař Konstantin se svojí matkou Helenou v první polovině čtvrtého století a ve století šestém ji nechal částečně přestavět a opevnit Justinián.
Bazilika byla opevněna z důvodu obrany proti častým muslimským nájezdům, hlavně v době křižácké. Při vstupu do kostela vás překvapí nízký (asi 140 cm) a úzký vchod, jedná se spíše o jakási dvířka. Vchod byl takto zmenšen ze dvou důvodů: za prvé proto, aby se do kostela nedalo vjet na koni, tedy další pevnostní prvek, za druhé proto, aby se prý každý návštěvník musel při vstupu pokorně sklonit před narozeným Ježíšem.
Nejdůležitější místo, jeskyně Narození, se nachází ve spodní části kostela pod hlavním bohoslužebným prostorem. Jedná se o nevelikou, mramorem zdobenou kapli, upravenou v pravoslavném stylu. Samotné místo narození je označeno stříbrnou čtrnácticípou hvězdou. Čtrnáct cípů hvězdy symbolicky vyjadřuje zastavení Ježíšovy křížové cesty, která ho čekala těsně před jeho smrtí na kříži.
Vedle baziliky Narození se nachází římskokatolický kostel svaté Kateřiny, z něhož je vždy o Štědrém večeru vysílána do celého světa půlnoční mše svatá. Můžete zde také vstoupit do podzemních jeskyní. Jedna z nich je označována za pracovnu svatého Jeronýma, který v Betlémě žil jako poustevník a zabýval se zde překladem Bible.
Nádvoří baziliky Narození navazuje na poměrně upravené a rozlehlé náměstí Jeslí, kde můžete navštívit jednu z místních restaurací nebo stánky se suvenýry. V bočních ulicích si můžete za několik šekelů koupit falafel , saláty, nejrůznější sladkosti nebo třeba výborné pražené oříšky.
Nedaleko centra se nachází další památné místo nesoucí název Mléčná jeskyně. Zde podle legendy pobývala Panna Maria s Ježíškem před útěkem do Egypta. Když jednoho dne Maria kojila Ježíška, ukáplo prý několik kapek mléka na zem a skála tak celá zbělala. Jednou jsem na tomto místě zahlédla mladou muslimku pohrouženou do modlitby. Toto místo je symbolem mateřské lásky, symbolem matky.
Křesťanky i muslimky se sem chodí modlit za své děti nebo za dar mateřství. Je to velice pokojné a laskavé místo, vyzařuje opravdovou lásku, kterou sem stovky a tisíce žen zaselo svými modlitbami.
V Betlémě kromě těchto posvátných míst naleznete také tradiční arabský bazar. Můžete si zde poměrně levně nakoupit čerstvé ovoce, zeleninu, oříšky nebo koření. Dále také výrobky z místního olivového dřeva nebo ikony vyráběné z perleti, takzvané „mother of pearl“. Tradiční vyřezávaný betlém nebo hebronské sklo (jedná se o modře zdobenou keramiku) zde naleznete za příznivější ceny než v Jeruzalémě, ale i tak se zde osvědčí umění smlouvání.
I přesto, že Betlém je poměrně malé město, má vlastní univerzitu. Ta byla založena v roce 1973, a i když se jedná o univerzitu katolickou, převážnou část studentů tvoří muslimové. Univerzita se nachází v západní části Betléma. Pokud cestujete sami nebo v malé skupince, můžete si areál školy prohlédnout. V Betlémě doporučuji navštívit jednu z restaurací, které se nacházejí také v jeho západní části.
Kromě tradičního falafelu, kebabu, šawermy nebo jiné speciality, stojí za to ochutnat tradiční sladký zákusek knáfe „Kanafeh“ z kozího sýra, medu a pistácií. Tato sladkost prý původně pochází z dalšího palestinského města Nábulusu, ale i zde v Betlémě ji arabští kuchaři umí výborně připravit. Se sladkostí v ústech se můžete po dni stráveném v Betlémě vypravit o kousek dál, zpátky do Jeruzaléma nebo třeba někam po Západním břehu. Vaše dovolená v Izraeli může pokračovat…