Portugalská cesta: Santiago de Compostela
Portugalsko je nejzápadnějším státem, který můžete nalézt v kontinentální části Starého kontinentu. Pokud si myslíte, že sem turisté jezdí pouze za čistými a tyrkysovými vodami Atlantského oceánu, případně za staletými památkami, pak vás musím vyvést z omylu. Země totiž láká své návštěvníky ještě jednou „atrakcí“, která má několika tisíciletou historii.
First minute zájezdy v Portugalsku – 9.880 Kč ⇒
Řeč je o proslulé pouti s názvem Santiago de Compostela (Svatojakubská pouť), která poutníky dovede až k nejzápadnějšímu cípu Evropy, ke stejnojmennému španělskému městu. Pokud jste se někdy zúčastnili proslulého pochodu Praha – Prčice a tento druh sportu se vám zamlouvá, připravte si pevnou obuv – čeká nás dlouhá cesta!
Cesta do Santiága
Hned na úvod bych rád řekl, že tzv. Svatojakubská pouť má veliké množství tras, které vedou z různých evropských míst, a to zejména ze Španělska či Francie. Portugalské cesty (Camino Portugués) ovšem nejsou natolik frekventované, jako například ty španělské. Mají tak své nezapomenutelné kouzlo, které ještě nebylo zkaženo masovým turismem. Jsou dokonce zařazené mezi památky UNESCO!
Pěšky, na kole nebo na oslíkovi?
Své putování můžete pojmout jak sportovně, tak poznávací formou, ale i zábavně. Mezi základní pravidlo úspěšného absolvování je, abyste ušli minimálně 100 kilometrů pěšky. Jestliže neradi chodíte, můžete trasu absolvovat též na kole (minimálně 200 kilometrů) anebo na bedrech koně či oslíka (taktéž alespoň 200 kilometrů). Dobře si tak rozmyslete, co všechno si s sebou na cestu vezmete – abyste vše unesli, bude jen a jen na vás!
Nezapomeňte si pořídit Poutnický pas
Aby vám na cestu zůstala památka, doporučuji zakoupení tzv. Credencial del Peregrino, což je tzv. poutnický pas, do kterého sbíráte razítka z kostelů, katedrál, restaurací či kaváren a ubytovacích zařízení, které se na vaší cestě nacházejí.
Tento pas zakoupíte ve kterékoliv katedrále na trase do Santiago de Compostelo. Až se do tohoto vysněného cíle dostanete, získáte za svou vytrvalost tzv. Compostelu neboli poutnický diplom.
Hlavní trasa: podle pobřeží
Obecně se dá říct, že portugalská trasa do Santiago de Compostela má několik variant. Tou nejpopulárnější a do jisté míry i základní, je tzv. pobřežní cesta, která vede podél Atlantského oceánu a lidé tak nejčastěji svou pouť začínají buď v Lisabonu (vzdálenost do Santiaga – 632 km) anebo až v Portu (vzdálenost do Santiaga – 245 km).
Začít ale samozřejmě můžete i jinde, například mezi těmito městy, a to například ve městečku Sintra, Caldas da Raínha, Bataiha a další. Těšit se můžete na různorodou krajinu, od rovin, hor, lesů, luk, přičemž křižovat budete větší i menší městečka. Co vám jistě nezevšední, jsou naprosto úchvatné západy slunce, které se vám bude ztrácet ve vodách Atlantského oceánu.
Trasy přes vnitrozemí
Další varianty tras vedou de facto vnitrozemím Portugalska. Začít můžete opět v mnoha výchozích bodech. Pokud budete chtít absolvovat trasu celou, můžete vyrazit od jihoportugalských měst Lagos, Faro či Tavira. Počítejte však s tím, že nachodíte více než 1 tisíc kilometrů!
Abyste se po cestě neztratili
Až budete putovat na své trase, nemusíte se bát, že byste se z ní ztratili. Určitě doporučuji být předem připravený a mít trasy alespoň trochu nastudované a samozřejmě mít při sobě též mapu. Na internetu si pak můžete do svého smartphonu stáhnout celou řadu aplikací, které jsou vytvořeny právě pro tuto legendární pouť.
A jestliže chcete být ve spojení pouze s přírodou a cestovat „postaru“, můžete se spoléhat pouze na značení přímo na trase, které spočívá ve žlutých šipkách a symbolech mušle. Setkáte se též s mnohými patníky u cesty, na kterých je namalovaná žlutá mušle a též číslo, které značí počet kilometrů zbývajících do cíle.
Napsat komentář