Kyklady: Mapa
Byť souostroví Kyklady nezahrnují největší řecké ostrovy, jejich neuvěřitelná zajímavost tento zdánlivý hendikep hravě vyváží. Vždyť například právě zde leží to nejfotografovanější místo celé země – ostrov Santorini (Thira) s typickými bílými domečky s modrými střechami, které se hrdě vypínají vysoko na skalách čnících nad okolním mořem.
Kyklady v Řecku: zájezd – 6.420 Kč ⇒
Začtěte se do následujících řádků a dozvíte se o Kykladech víc!
Kruhový tvar souostroví
Poloha souostroví Kyklady je takříkajíc strategická. Leží v Egejském moři, přímo uprostřed mezi řeckou a tureckou pevninou. Jejich rozmístění je kruhové, z čehož vyplývá jejich samotný název (kyklos = kruh). Jejich pomyslným středem je bájný ostrov Délos, kde se narodili sourozenečtí bohové Apollón a Artemis.
Jejich jižní hranici určuje Krétské moře.
Kde leží Kyklady?
Desítky ostrovů
Kyklady tvoří 30 větších ostrovů a přibližně 170 malých ostrůvků, z nichž některé na mapě hravě přehlédnete. Celková pevninská rozloha Kyklad činí 2 528 km2. Jen pro srovnání – rozloha Kréty je téměř čtyřikrát větší!
Zdejšími největšími ostrovy jsou Naxos (655,9 km2), Andros (380 km2), Milos (346,6 km2) a Thira (312,7 km2).
Podmořské pohoří
Z geografického hlediska jsou ostrovy Kyklad horskými vrcholy podmořského pohoří. Jedinou výjimkou jsou ostrovy Milos a Thira, které mají sopečný původ. Většina ostrovů je vyprahlá a má problémy s nedostatkem vody.
Jedinou výjimkou je ostrov Naxos, kde se díky odlišné situaci velmi daří zemědělské činnosti. Nejdůležitějšími produkty jsou vinná réva, citrusy, olivy a tabák.
Na Santorini za bájnou Atlantidou
Pokud jde o nejnavštěvovanější ostrovy, seznamu vévodí zcela určitě ostrov Santorini, který leží nejjižněji a nachází se asi 110 kilometrů severně od Kréty. Kromě úchvatných scenérií se jedná o ostrov s velmi zajímavou historií. Dle některých teorií se dokonce jedná o bájnou Atlantidu!
Nejvyšší hora na Naxosu
Již zmiňovaný ostrov Naxos doporučím všem, kdo nemají rádi příliš vyprahlou krajinu. Kromě povalování na nádherných plážích zde můžete podniknout celou řadu výletů. Ostrov vás okouzlí svou krajinou, které vévodí vysoké kopce (nachází se zde nejvyšší bod Kyklad – hora Zeus s nadmořskou výškou 1 001 metrů) s úrodnými a zelenými údolími, kde se pěstují uváděné zemědělské plodiny.
V horách jsou k vidění též četné vesničky, kde se jakoby zastavil čas. Naxos leží zhruba 50 kilometrů severně od Santorini, hned na východ od dalšího známého ostrova Paros.
Délos = pomyslný střed
Byla by škoda nezamířit i do pomyslného středu Kyklad – na ostrov Délos. Tento malinkatý ostrůvek vás neohromí svou rozlohou (ta dosahuje pouhých 3,5 km2), ale historií. Je k neuvěření, kolik antických památek se na tak malé ploše nachází.
Není tak divu, že je od roku 1990 zapsán do světového dědictví UNESCO.
Pevninské Řecko na dohled
Druhý největší ostrov Kyklad, Andros, není z turistického hlediska nijak známý, přesto však stojí taktéž za zmínku. Nachází se totiž pevninskému Řecku zcela nejblíže, a to ve vzdálenosti zhruba 55 kilometrů. Kousek od něj (cca 12 kilometrů severozápadně) leží druhý největší řecký ostrov – Euboea, která je někdy mylně označována za řeckou pevninu.
Navštivte co nejvíc ostrovů
Bylo by zbytečné rozepisovat se o každém ostrově zvlášť, neboť každý má své jedinečné kouzlo, kterým osloví někoho jiného. Velmi tak doporučuji využít spolehlivé trajektové dopravy a prozkoumat jich při své dovolené co nejvíce. To nejhorší, co můžete při návštěvě Kyklad udělat, je setrvat pouze na jednom místě.
Vlastní letiště
Trajekt vás také nemine v případě, že rovnou zamíříte na některý z menších ostrovů. Vlastním letištěm totiž disponují zpravidla pouze větší ostrovy. Řeč je například o ostrovech Naxos, Paros, Mykonos, Milos, ale i Santorini.
Napsat komentář