Samos
Ostrov Samos je jeden z největších a nejhornatějších ostrovů v Egejském moři. Nachází se asi 2 km od pobřeží Malé Asie naproti Turecku. Turecko je tedy na dohled, nejbližší turecké letovisko je Kusadasi a dá se na něj dostat ze Samosu trajektem.
Samos: nejlevnější zájezdy od 6.180 Kč ⇒
Zajímavé informace
Doba letu z Prahy na Samos je něco málo přes 2 hodiny. Mezinárodní letiště na ostrově najdeme u jihovýchodního pobřeží asi 7 km od stejnojmenného města. Ostrov je velký necelých 500 km.
Povrch ostrova je lesnatý a hornatý. Nejvyšší hora Kerketéfs, vysoká asi 1400 metrů je známá z Homérovy Odyssey. Je to vyhaslá sopka, na níž se nacházejí dva pravoslavné kláštery.
Moře u Samosu
Podle místních by se zde měl nacházet dosud neobjevený poklad. Samos je krásný zelený a úrodný ostrov i přesto, že ho v minulosti zasáhlo několik požárů. Turistický ruch je zde relativně malý i během hlavní sezony, důvodem je o něco chladnější moře než na jiných řeckých ostrovech .
Ostrov je tedy ideální pro milovníky opuštěných pláží, které jsou zde jak písečné, tak I oblázkové. Nejnavštěvovanější jsou zejména pláže na severu ostrova.
Hlavní místa na ostrově
Hlavní město a zároveň přístav leží na severovýchodní části ostrova a nazývá se Samos. K nejnavštěvovanějším místům patří letovisko Kokkari na severovýchodním pobřeží ostrova. Jsou zde dvě krásné oblázkové pláže mezi dvěma skalnatými výběžky.
Kokkari znamená cibulka, která se tu hojně pěstuje a je známá nejen na ostrově Samos. Mezi další oblíbená místa patří Tsamadou, Lemnakia, Balos, Kerveli, Mesokampos, Potokakki, Kalami.
Jihozápadně od hlavního města se nachází Heraion, což jsou ruiny kdysi největšího chrámu Řecka. Byl pojmenovaný podle bohyně Héry, manželce nejvyššího boha Dia. S hlavním městem ho dříve spojovala dlouhá dlážděná cesta lemovaná sochami dlouhá 7 kilometrů. Chrám byl však zničen zemětřesením a tak se dochovaly jen některé obvodové zdi, antický sloup a několik soch bez hlav.
Historie ostrova
Z historie ostrova je nejvíce významnou osobou Pythagoras z 6.století před naším letopočtem. Je po něm pojmenováno město Pythagorion na jihovýchodním pobřeží. Slavný matematik se proslavil pythagorovou větou, pravidelnými mnohostěny a hudební naukou postavenou na matematice.
Pythagoras zde take propočítal stavbu unikátního Efpalinova kanálu, který se nachází na jihovýchodním pobřeží nedaleko přístavu Pythagorion.
Zajímavosti
Zajímavostí je, že tento tunel byl ručně ražen z opačných stran dvěma skuinami dělníků, po deseti letech se obě ražby setkaly uprostřed. Kanál je dlouhý asi 1000 metrů a je přístupný veřejnosti za poplatek. Další známou osobou je krutý Polykrates, který byl předlohou pro Polykratův prsten z Tolkienova Pána prstenů. Kdysi se zde zalíbilo i Kleopatře s Markem Aureliem, kteří si toto místo vybrali pro své líbánky.
Oblíbená jsou místní vína, nejznámější je sladké muškátové víno Samos Nectar, ale výborné je i suché víno Samina. Vína ze Samosu jsou používána jako mešní vína ve Vatikánu.
Článek pro Vás sepsala Šárka K.