Tak jako my u nás, tak také naši slovenští sousedé si užívají množství státních svátků. Ty vymezuje zákon číslo 241/1993 Z. z., jež upravuje mimo ty státní svátky také dny pracovního klidu. Právě těch je na Slovensku mnohem více, než státních svátků.
Státní svátky den po dni
I Slováci začínají rok státním svátkem 1. ledna, kdy slaví Den vzniku Slovenské republiky, chcete – li v jejich mateřštině „Deň vzniku Slovenskej republiky“.
5. července slaví stejně jako všichni Slované svátek svatého Cyrila a svatého Metoděje, kteří na Velkou Moravu přinesli staroslověnštinu s hlaholicí až z daleké Soluně.
29. srpna si připomínají výročí slovenského národního povstání za závěru druhé světové války. Tehdy provedli ozbrojený výpad tamní protifašistické síly proti nadvládě německé Třetí Říše okupující slovenské území.
Den Ústavy Slovenské republiky připadá na 1. září. Tento den si připomínají již od roku 1992, kdy přijali ústavu zajišťující práva i povinnosti občanů Slovenské republiky.
Poslední státní svátek sdílení s námi – Den boje za svobodu a demokracii 17. listopadu, což byl do roku 2001 pouze památný den. Zjistěte si předpověď počasí na Slovensku.
- 1. ledna – Den vzniku Slovenské republiky
- 5. července – Svátek sv. Cyrila a Metoděje
- 29. srpna – Slovenské národní povstání
- 1. září – Den Ústavy Slovenské republiky
- 17. listopadu – Den boje za svobodu a demokracii
Dny pracovního klidu
Rok načínáme hned z kraje – 6. ledna oslavou zjevení páně, která v sobě skrývá příchod Tří králů.
Další z volných dnů nemá pevně stanovené datum, musíte jej určit, nicméně je to poslední pátek před Velikonocemi zvaný Velká pátek. Následuje po něm Velikonoční pondělí! To je den následující po neděli Zmrtvýchvstání Páně. Slováci stejně jako my chodí s pomlázkou od domu k domu, aby oslavili konec zimy.
Hned první májový den si připomínají stávku amerických dělníků v Chicagu, které vyústilo v Haymarketský masakr roku 1886. Již o týden později zůstanou doma k výročí Den vítězství nad fašismem. Překvapivě do roku 1996 to byl pouze památný den.
Od května mají delší dobu pracovní zápřah, protože další den pracovního klidu je až 15. září, kdy je den jejich patronky Panny Marie Sedmibolestné. První zmínka o jejím svátku pochází již z roku 1412 z Kolína nad Rýnem, protože jako patrona Slovenska byla ustanovena papežem až v roce 1966.
1. listopadu se zaplní slovenské hřbitovy tak jako ty naše ku příležitosti svátku Všech svatých.
Poté již následují svátky vánoční a to 24., 25. a 26. prosince.
- 6. ledna – Příchod Tří králů
- Poslední pátek před Velikonocemi – Velký pátek
- 1. května – Stávka amerických dělníků v Chicagu
- 15. září – Den pracovního klidu
- 1. listopadu – Svátek všech svatých
- 24. – 26. prosince – Vánoční svátky