Očkování Thajsko
Thajsko se stalo pro české cestovatele pravděpodobně nejvyhledávanější exotickou destinací vůbec. Vždyť jen v roce 2018 ho navštívilo téměř 50 tisíc českých turistů, přičemž toto číslo neustále stoupá.
Thajsko: nejlevnější zájezdy srovnání ⇒
Ti, kteří se sem chtějí vydat poprvé, mají obvykle celou řadu otázek. Ty nejdůležitější se zpravidla týkají jejich vlastní bezpečnosti, a to je rozhodně dobře. V tomto článku se vám pokusím zodpovědět otázku, zdali je nutné se před cestou do Thajska nechat očkovat či nikoliv.
Vstup do země
V samotném úvodu je nutné uvést, že oficiálně při vstupu do země po vás žádné očkování (respektive jeho doložení) nebude vyžadováno. Jedinou výjimkou je doložení očkování proti žluté zimnici a to v případě, že jste v uplynulých šesti dnech navštívili zemi, ve které se tato nemoc vyskytuje.
Pokud si však prohlédnete prospekty různých očkovacích center, s jistou nadsázkou se dočtete, že je Thajsko z hlediska nemocí natolik nebezpečnou zemí, že byste sem ani neměli jezdit.
Byznys jménem očkování
Tato doporučení tak berte s jistou nadsázkou. Přeci jenom jsou očkovací centra podnikajícími subjekty a tak se vám snaží pouze sdělit, že se bez jejich produktů (v tomto případě očkování) v žádném případě neobejdete.
Myslete také na to, že jakékoliv očkování představuje pro organismus jistou zátěž, a tak je na uvážení každého zvlášť, zdali chce toto podstupovat. Z mé vlastní zkušenosti však stačí na místě dodržovat základní hygienická pravidla a veškeré nemoci se vám obloukem vyhnou.
Základní hygienická pravidla
Mezi základní pravidlo, které jistě dodržujete i doma, je mít neustále čisté ruce. Pro jejich umytí můžete použít kohoutkovou vodu, nicméně doporučuji poté použít ještě antibakteriální gel, abyste měli stoprocentní jistotu čistoty.
Dále byste nikdy neměli pít vodu z jiných zdrojů, než z balených PET lahví. Pokud chcete být v tomto směru opravdu opatrní, doporučuji provádět ústní hygienu taktéž s balenou vodou, nikoliv tou kohoutkovou. Také omývání ovoce doporučuji provádět balenou vodou.
Slivovice?
Jisté riziko tak nese konzumace potravin a nápojů od pouličních prodejců. S největší pravděpodobností vám však i tak žádné zdravotní riziko nehrozí a svou dovolenou prožijete bez újmy.
Určitým doporučením, které ovšem většina cestovatelů ocení, je používat „vnitřní desinfekci“ v podobě silné pálenky, například domácí slivovice. Nezapomeňte si tak alespoň jednu lahev před cestou přibalit do svého zavazadla.
Thajsko a malárie
Dalším rizikem, ovšem opět zcela minimálním, je nakažení malárií, kterou přenáší zejména komáři. Ta vám však zcela omezeně hrozí pouze v severní části země a v místech s velkými oblastmi stojaté vody (rýžová pole a močály). Jelikož proti malárii neexistuje očkování, postačí vám pouze důslednost v oblasti prevence. Tou je používání moskytiér při spaní a taktéž aplikace repelentů, které tento otravný hmyz odpuzují.
Při nočních procházkách a posezeních pak noste oblečení s dlouhým rukávem, případně si zapalte vonnou tyčinku, která je určená pro odpuzování tohoto otravného hmyzu. Pokud na sobě ovšem začnete některé symptomy malárie pociťovat (horečka, bolest svalů a kloubů, únava), doporučuji raději vyhledat lékaře, který vám v případě, že se nemoc potvrdí, naordinuje antimalarika, pomocí nichž tuto nemoc hravě překonáte.
Napsat komentář