Stále více lidí propadá kouzlu cestování po vlastní ose, a to nejlépe pomocí vlastního automobilu. Díky němu jsou tak při své dovolené naprosto mobilní a poznají krásy navštívené země daleko lépe, než při cestování například letadlem. Jednou ze zemí, která dozajista stojí za toto detailní prozkoumání, je i Velká Británie.
Srovnání nejlepších hotelů v Anglii ⇒
Protože se však jedná o ostrovní zemi, budete muset při cestování překonat také chladné vody Severního moře, které Británii od zbytku Evropy odděluje. Učinit tak můžete pomocí Eurotunnelu anebo pestré nabídky trajektových linek. A právě o nich se více dočtete v následujícím článku.
Odkud do Anglie?
Samozřejmě záleží, jaká je v Británii vaše cílová oblast a také to, jakou trasu ze svého bydliště zvolíte. Obecně se však dá situace shrnout tak, že se na trajekt můžete nalodit buď ve Francii, Nizozemsku či Belgie, přičemž nejvíce přístavů můžete využít ve Francii, odkud také vyplouvá nejvíce trajektů. Další možností je též vyplutí ze Španělska, což je však pro české cestovatele vysoce nepravděpodobná cesta.
Nejvytíženější cesta vede přes Francii
Jak již bylo řečeno, nejčastěji se využívá cesta skrze Francii, kde je jedním z nejpopulárnějších přístavů Calais. Odsud totiž vyplouvají trajekty mnoha společností, a to několikrát za den. Cílový přístav je v anglickém Doveru, kam trajekty doplují za cca hodinu a půl. Další variantou, díky které se doplavíte do Doveru, je využití francouzského přístavu Dunkerque, který leží asi 50 kilometrů před Calais. Přístav není natolik vytížený, jako ten v Calais, takže i trajektů odsud odplouvá méně. Stále se však jedná o cca 12 trajektů denně, které vzdálenost urazí za nějaké dvě hodiny.
Další destinace z Francie
Pokud chcete do Anglie doplout jinam, než do rušného Doveru, máte na výběr destinace jako Portsmouth, Plymouth či Newhaven. Do Portsmouthu se dostanete z francouzských přístavů Caen, Cherbourg, Le Havre či St. Malo, přičemž vám plavba zabere od 5 do 8 hodin. Do Plymouthu potom z přístavů v Roscoffu či St. Malo, kdy na palubě strávíte mezi 5 až 8 a půl hodinami. Jestliže bude vaše destinace Newhaven, naloďte se v přístavu Dieppe. V tomto případě strávíte na trajektu přibližně 4 hodiny. Cestopis z putování po Anglii poslouží k inspiraci.
Cesty přes Nizozemsko
Jestliže zvolíte při cestách do Velké Británie trasu přes Nizozemsko, nabízí se vám 3 jednotlivé trasy. Ta nejkratší vede přes nizozemský přístav Hoek van Holland, kdy za čas okolo 6 a půl hodiny doplujete do anglického Harwichu. Druhá varianta vede přes legendární Rotterdam a směřuje do anglického Hullu. Na palubě v tomto případě strávíte o něco déle, a to cca 11 a půl hodiny. Poslední, nejdelší trasa začíná v Amsterdamu a končí v Newcastlu. Trajekt ji urazí za přibližně 16 a půl hodiny.
Jediná linka v Belgii
Poslední možnost, jak se do Velké Británie dostat, je skrze Belgii. Jedná se však o ne zcela využívanou trasu. Pokud jí však zvolíte, budete se muset nalodit v přístavu s názvem Zeebrugge a odtud pokračovat přes trajekt až do anglického Hullu. Odsud vyplouvá jediný trajekt za den, jemuž cesta trvá okolo 14 a půl hodiny.
Lístky kupujte na internetu
Nyní zbývá už jen odpovědět na otázku, kde si zakoupíte svůj lodní lístek. Můžete tak učinit přímo na místě, a to v kanceláři konkrétní přepravní společnosti, přímo v daném přístavu. Nutno však dodat, že tato varianta je obvykle dražší a zabere vám více času, než způsob druhý. Ten spočívá v zakoupení lístku po internetu. Nejenom, že si ušetříte čas a hledání přímo na místě, navíc obvykle ušetříte i značnou část svých financí. Pokud chcete ušetřit ještě více, vybírejte si spíše noční termíny, které mohou být i o několik desítek procent levnější, než u denních termínů!
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023