Možná to znáte. Sbalíte si stan, spacák, karimatku, trochu toho oblečení a dalších nezbytností. Všechno naskládáte do auta, které se z dopravního prostředku na cesty do práce a z práce najednou změní na váš domov na kolečkách. Vyrazíte na cestu. Chcete pryč ze ošklivých ulic měst. Jízda po nudné dálnici rozhodně není to pravé. Kam se tedy vydat? Mezi největší lákadla pro všechny milovníky moto nomádství bezesporu patří vysokohorské silnice. Které ale navštívit? Máme pro vás pár tipů.
Trollstigen | Transalpina | Großglockner Hochalpenstraße | Černá Hora: Vysokohorské silnice | Dalsnibba | Transfagarašská magistrála
Trollstigen
Trolí stezka dostala jméno podle bájných severských skřítků – trolů. Nadmořská výška v nejvyšším bodě je pouhých 852 metrů. Silnice se ale zvedá přímo od moře, tvoří ji 11 pověstných zatáček a vede nádhernou norskou krajinou, např. kolem 180 metrů vysokého vodopádu, takže podívaná je to opravdu působivá.
Transalpina
Tahle silnice se zbrusu novým asfaltovým povrchem překonává pohoří Parâng v jižních Karpatech. Zavede vás až do průsmyku Urdele ve výšce 2145 metrů nad mořem. Je tak nejvýše položenou vysokohorskou cestou v Rumunsku. Trochu zklamáním pro nás byl velký provoz. Silnice se od své rekonstrukce stala oblíbeným výletním místem jak pro místní, tak i pro turisty.
Großglockner Hochalpenstraße
Grossglocknerská vysokohorská silnice. Tato 48 kilometrů dlouhá vysokohorská silnice patří u nás určitě mezi nejznámější vysokohorské silnice vůbec. Nachází se hned v sousedním Rakousku. Nejvyšší bod, Edelweissspitze (2571 m. n. m.), leží na jedné z odboček silnice. Nejvyšší bod samotné cesty je pak vstupní portál do tunelu Hochtor ve výšce 2505 m n. m. V zimním období (listopad až duben) není veřejnosti přístupná, ale pokud ji chcete vidět pod sněhem, můžete ji navštívit v říjnu jako jsme to udělali my.
Vysokohorské silnice v Černé Hoře
Hovořit v souvislosti s Černou Horou jen o jedné vysokohorské silnici by byla věčná škoda. Černou horu charakterizuje divoká nedotčená příroda, neuvěřitelně tvarované hory (Šareni Pasovi!), kaňony řek, které patří k těm nejhlubším na světě, a v neposlední řadě pasoucí se stáda koz, krav a ovcí. Silnice vás zavede až do průsmyku Dobri Do v nadmořské výšce 1908 metrů. Tuhle nádhernou zemi naštěstí ještě turisté úplně neobjevili, takže tady můžete projíždět v klidu sami a nikým nerušeni.
Georgian Military Highway
Gruzínská vojenská cesta. Gruzínská vojenská cesta je dlouhá 213 km, překonává hlavní hřeben pohoří Velký Kavkaz, a spojuje tak Evropu s Asií. Stoupá až do Křížového průsmyku do výšky 2384 metrů nad mořem. Překvapí vás mohutností hor a okouzlí nádhernými zelenými loukami, tisícihlavými stády pasoucích se ovcí a pohledy na pětitisícové vrcholy Velkého Kavkazu. Pro nás je to určitě jedno z nejhezčích míst, které jsme kdy viděli.
Dalsnibba
Na skok se ještě vrátíme do Norska, kde se to zajímavými cestami křižujícími Skandinávské pohoří jen hemží. Jedna taková horská silnice vede přímo na vrchol hory Dalsnibba vysoké 1476 metrů.
Transfagarašská magistrála
Pokud je řeč o vysokohorských silnicích, nesmíme vynechat již legendární Transfagarašskou magistrálu v Rumunsku. Tato silnice se svou neuvěřitelnou spletí zatáček nemůže nechat chladným žádného motorkáře. Překonává nejvyšší rumunské pohoří Fagaraš a v nejvyšším bodě vystoupá až do výšky 2034 metrů nad mořem.
Která silnice se vám líbí nejvíc? Nebo máte nějaký svůj vlastní tip?
Autorka článku a fotografií je Jolana Sedláčková
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023