WindyTy je bezesporu jedna z nejúžasnějších webových aplikací co jsem v oblasti předpovědi počasí za poslední roky viděl. Při cestování jsem tuto aplikaci využíval mnohokrát k zjištění aktuálního podnebí na místech která byla v místě přistání.
Kdy je ideální počasí pro dovolenou? ⇒
Mapa počasí online | Princip předpovědi | Jak Windy funguje? | Původ WindyTy
Když jsem před více než půl rokem četl rozhovor v časopisu Forbes se zakladatelem Seznamu Ivo Lukačevičem, nechápal jsem proč se jeden z nejbohatších Čechů rozhodl věnovat svůj další život právě webu, který se zabývá předpovědí počasí a síle větru.
Při pohledu na strmě rostoucí návštěvnost celého projektu, která v posledním měsíci dramaticky skokově vyrostla především na území USA a Brazílie (díky tropickým bouřím).
Mapa počasí online
Princip předpovědi
Celá myšlenka je velmi jednoduchá, poskytnout nejpřesnější aktuální i výhledové údaje o proudění větru i povětrnostních podmínkách. Využití je obrovské na území celé naší planety a v rámci mnoha profesí či koníčků. Cestovatelé, piloti, surfaři, lodní průmysl, zemědělci i zpravodajství například při období hurikánů či jiných přírodních katastrof.
Právě v období hurikánů WindyTy doslova zachraňuje životy! Jedná se o projekt s miliony přístupy každý den jak na přímo přes web či přes mobilní aplikaci, která je ke stažení na android i apple.
Kromě směru proudění větru, které můžete škálovat i v rámci různých výškách zde uvidíte přehledně i vlny, déšť, oblačnost nebo klasické teplotní podmínky.
Jak Windy funguje?
Nejlepší odpovědí na principy získávání dat pro WindyTy je oficilní stránka komunity WindyTy. Zde jsou zmíněny základní zdroje dat na globální i lokální úrovni. WindyTy spojuje ECMWF a GFS na globální úrovni, i lokální NEMS a NAM modely, které dávají různá data o různé přesnosti a jejichž kombinací dochází k nejlepšímu zobrazení aktuální počasí pro různé zazoomovaní.
Dle komentáří pod zmíněným článkem je zřejmé, že data jsou získávaný ze všech dostupných zdrojů:
- Radary
- Satelity
- Letecké zprávy přímo od letadel za letu
- Výškové balóny měřící počasí
- Pozemní meteostanice
- Mořské měřící bóje
Původ WindyTy
Lukačevič řídí svůj malý tým o pár programátorech nedaleko letiště Točná (mimochodem stále hledají posily do svého týmu na různé pozice). Jelikož Ivo je jak pilot tak i kiter vytvořil si tento projekt doslova sám pro sebe jako pomůcku k jeho hlavním zálibám.
PS: z důvodu velkých problémů při výslovnosti v anglicky mluvících zemí je aplikace trvale přejmenována pouze na Windy
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 13.3.2024