Práce v USA: Jak na to?
Jak získat práci v Americe legálně? Jaké dokumenty ve Spojených státech amerických je nutné vyplnit pro získání zaměstnání? Určitě nad tím někdy zapřemýšlel každý z nás.
Spojené státy: nejlevnější ubytování ⇒
Získání pracovního víza | Legálně jen s vízem | Bez kvalifikace | Zkušenosti
Opustit na nějaký čas svou rodnou zemi a zkusit si, jaké to je žít někde jinde, případně si tam vydělat peníze, které byste u nás vydělávali mnohem delší dobu. Myšlenky většiny takových zamíří do Spojených států amerických. Rozhodli jsme se tak pro vás sehnat a utřídit informace, které jsou potřebné pro to, abyste v USA mohli pracovat.
Získání pracovního víza
První důležitou věcí, kterou budete pro práci v USA potřebovat, je získání pracovního víza. Tento první úkon budete muset směřovat na ambasádu USA v České republice. Nejprve postačí, když vyplníte na jejich stránkách formulář, na kterém o daná víza zažádáte.
Odkaz je následující: https://ceac.state.gov/GENNIV/ Po vyplnění musíte obvykle pár dní čekat, než se vám zpět ozvou pracovníci ambasády a pozvou vás k osobnímu pohovoru.
Legální práce jen s vízem
Dovolíme si jen dodat, že získání tohoto povolení je pro práci v USA nezbytné. Pokud byste totiž do USA odcestovali na klasické turistické vízum (nebo pouze v rámci bezvízového programu, kterého je ČR taktéž členem) a našli si zde v průběhu návštěvy jakoukoliv práci, porušujete místní zákony a můžete se dostat do nemalých problémů!
Práci musíte mít před odletem
Důležitou a nejpodstatnější podmínkou pro získání pracovního víza je, abyste práci měli sjednanou ještě před odletem. Pokud tak vyrážíte na vlastní pěst, nezbude vám nic jiného, než se obrátit na některou zprostředkovatelskou agenturu, která vám práci takto dopředu zajistí.
Za toto zprostředkování si samozřejmě agentura naúčtuje poplatek, který vám je obvykle stržen z první nebo druhé mzdy, kterou v USA dostanete. Poté už získáváte peníze jen pro sebe.
Bez kvalifikace
Až si do agentury půjdete vybrat konkrétní práci, nelekněte se. Agentury totiž obvykle zprostředkovávají práce, na které nepotřebujete žádnou kvalifikaci a které – z pohledu Američanů – vykonává pouze tzv. levná pracovní síla. Jedná se tak zpravidla o výpomoc v restauracích, hotelech, úklid nejrůznějších objektů, mytí oken, au pair v USA a podobně. Platy jsou však z našeho pohledu více než zajímavé – průměrně si za tyto „pozice“ vyděláte okolo 1 000 USD za měsíc.
Náklady na živobytí
Agentura vám může pomoci i s hledáním ubytování. Počítejte s tím, že náklady na bydlení vás v USA vyjdou přibližně na 200 až 300 dolarů s tím, že danou ubytovací jednotku (obvykle byt nebo apartmán) budete sdílet ještě s dalšími lidmi. Dalším nákladem, který je samozřejmě nutné přičíst, je náklad na stravování a další běžné výdaje. Když nebudete příliš utrácet, mohou se u vás tyto náklady pohybovat okolo 200 dolarů měsíčně.
Zkušenosti
Z výše uvedeného vyplývá, že pokud zvládnete své finance ukočírovat v rozumných mezích, můžete si v USA vydělat okolo 500 dolarů měsíčně (při práci na jedné pozici). Není to samozřejmě mnoho, nicméně si troufáme říct, že takovou částku u nás v ČR uspoříte jako jednotlivec těžko.
Navíc o peníze až tak moc nejde – nejdůležitější je načerpání nové životní zkušenosti a samozřejmě též získání nových přátel a zážitků! Budu velmi rád za sdílení Vašich osobních zkušenostní níže v komentářích pod články. Pomůžete tak budoucím cestovatelům i studentům v rozhodování zda se v USA pracovat vyplatí či nikoliv.
Napsat komentář