Vlajka Anglie / Velké Británie
Jak vypadá anglická vlajka (+ historie britské vlajky)? Podíváte-li se na vlajky Anglie a Velké Británie, na první pohled zjistíte, že se dosti podstatně odlišují. Jenže na druhý pohled už vám asi bude zřejmé, že jedna tvoří základ té druhé.
Nejlevnější ubytování v Londýně: srovnání ⇒
Britská vlajka: historie a současnost
Různé předměty či vyobrazení na tyči existovaly již od starověku. Vlajky tak, jak je známé dnes, se ovšem vyvinuly až s nástupem novověku a nejprve byly používány na lodích. V tomto prostředí má ostatně svůj původ i vlajka Velké Británie.
Už její název Union Jack pochází z námořní terminologie. Anglie totiž začala být od konce 16. století velmocí na zemi i na vodě. Vývoj k současné podobě britské vlajky však trval stovky let, takže bude zajímavé se na něj zaměřit blíže.
Podoba vlajky
Vlajku Anglie představuje červený kříž v bílém poli, který tvoří základ i současného vzezření. Od roku 1603 byla tato země v personální unii se sousedním Skotskem (více o skotské vlajce), které má na vlajce bílý diagonální kříž na modrém poli.
Ke spojením těchto dvou vzhledů došlo v roce 1606, ale vlajka se používala pouze na moři, což přestalo platit až na počátku 18. století, kdy se „dostala“ i na souš. Stále však ještě chyběl poslední krok k tomu, aby britská vlajka dostala svoji současnou podobu.
Historický vývoj anglické vlajky
K tomu došlo na počátku 19. století, konkrétně v roce 1801, kdy vzniklo Spojené království Velké Británie a Irska. Poslední střípek do mozaiky tak přidala právě irská vlajka, kterou tvoří červený diagonální kříž na bílém poli.
Jack je název z námořnictví – vlajka umístěna na stěžni lodi
Tento motiv se dostal ke dvěma výše zmíněným a vznikla vlajka Velké Británie, tak ji známe dnes, ač Irsko jako takové už není její součástí. Ke Spojenému království naopak patří Wales, jehož vlajka (červená saň na bílo-zeleném pozadí) ovšem začleněna nebyla.
Vlajka Velké Británie na vlajkách dalších zemí
Britská vlajka se v dřívějších dobách používala na všech koloniálních územích Spojeného království. To už dnes samozřejmě neplatí, neboť mnohé země získaly nezávislost a mají svou vlastní vlajku, nicméně někde stále ještě zůstává přítomna.
Nachází se totiž na vlajkách Austrálie, Nového Zélandu, Fidži a Tuvalu, ale také některých menších zámořských území Commonwealthu (např. na vlajce Falkland nebo Bermudských ostrovů), a to v levém horním rohu.
- Mohlo by vás zajímat: vlajku Velké Británie naleznete i na vlajce Havaje. Ta dnes sice patří ke Spojeným státům americkým, nicméně Havajské ostrovy v roce 1778 objevil Angličan James Cook a Britové zdě měli i následně velký vliv.
Napsat komentář