Co se vám vybaví, když slyšíte slovo Kolumbie? (No tak, jen se přiznejte) Je to káva nebo (ještě častěji bohužel) kokain? Pro mě tento stát se 48 miliony obyvateli na severozápadě Jižní Ameriky představoval exotické méně turisticky objevené místo naší planety.
Hlavní město Bogota se svými téměř 8 miliony se může pyšnit 35. místem na žebříčku nejlidnatějších měst světa. Přestože je samotné město skutečně obrovské a domy se táhnou až do okolních kopců, hustota lidí je neuvěřitelná. Je to patrné především při chůzi v ulicích, obchodech, ale zejména v dopravě! Doprava v Bogotě je velmi vděčným tématem, které stojí za celý článek (na který se můžete již brzy těšit).
Nedejte na první dojem
Navzdory stereotypům, které panují v Evropě (drogy, nebezpečí, chudoba), má tato krásná krajina jednu z nejsilnějších ekonomik v rámci Latinské Ameriky. Kolumbie jde dopředu a nabízí možnosti pro podnikání i pro Evropany. Kulturní rozdíly spatříte hned první den, téměř všechno, na co jsme zvyklí doma, funguje opačně, jinak nebo nefunguje vůbec.
Pokud budete cestovat do hlavního města, nenechte se unést vysněnými obrazy sluncem prohřátých pláží. Bogota se nachází v nadmořské výšce 2640 metrů, což se odrazilo na počasí, které se podobá počasí u nás v dubnu. Ráno (téměř vždy) svítí slunce, takže si s radostí berete sluneční brýle a věříte, že dnes bude pěkný den. Z minuty na minutu se však na obloze objeví mraky a spustí se několikahodinový liják, který je navíc doprovázený kroupami.
Do Kolumbie raději s teplým pyžamem
Večer se ochlazuje na 10 – 15°C, což pocítíte zejména v noci, když se snažíte usnout. V domech neznají topeni, proto si nezapomeňte přibalit i teplé pyžamo. Dokonce i v kuchyni se myje nádobí studenou vodou. Možná proto mají mycí prostředky i v jiné formě, než na jakou jsme zvyklí u nás doma.
Při cestování do Kolumbie je také vhodné procvičit si základní španělské konverzační fráze. V angličtině se zde totiž vůbec nedomluvíte. Samozřejmě najdou se světlé výjimky, kdy vám student nebo pracující člověk porozumí. Pokud však nechcete být okradeni na ulici o pár pesos jen proto, že obchodník uvidí, že nejste místní, vyplatí se projít si alespoň základy. Nezáleží na tom odkud jste, pokud mluvíte anglicky, jste pro ně tzv. Gringo, to jest ze států, což v překladu znamená aha ten má hodně peněz, jemu můžu klidně přidat „turistickou daň„.
(Ne)bezpečí v Bogotě
Ulice Bogoty představují jedno velké bludiště. Střídají se tu relativně moderně vypadající domy s polorozpadlými chatrčemi s rozbitými okny. Při procházce na jihu města nebo v centru se může stát, že sejdete z trasy a octnete se v hrozivých zákoutích. Tehdy máte dvě možnosti. Buď se nacházíte v bezpečné ale nepořádné čtvrti nebo se nacházíte v té nebezpečné a je vhodnější co nejrychleji odejít. Pokud po vás kolemjdoucí hází nenávistné pohledy, jejich chůze je nejistá a oděv už pár týdnů neviděl pračku, je to ta druhá možnost. Možná i to je důsledek výše uvedené výroby kokainu a obchodování s ním.
Gringo aneb zájem kapsářů a zlodějíčků
Foťák nevytahujte, nevadí, že je den nebo je kolem spousta svědků, tzv. ňeros vás neváhají okrást. Lepší je být ostražitým a preventivně vše dvakrát jistit. Mě při procházkách na jihu zastavili dva policisté s tím, že „aha Gringo!“ a vyslechla jsem si lekci o bezpečnosti a schopnosti odhadnout míru bezpečí (a to jsem byla s Kolumbijcem). Bezpečná čtvrť se prý pozná = upravené domy, případně „strážník“, který si dává pravidelné obcházky ulicí a žádní podezřelí lidé, resp. celkově minimum lidí venku.
Na závěr je nutno zmínit, že v Kolumbii je nutné být neustále ostražitý, dávat si pozor na věci a nevyčnívat příliš z davu. To je však s modrýma očima, téměř zrzavými vlasy a výškou 175 docela problém. Těším se na dobrodružství, které mě tu následující dva měsíce čeká…
Autorka článku je Viktória Fričová
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023