Srí Lanka je v poslední dekádě velmi oblíbenou zimní exotickou destinací. Důvodem je především relativně krátká doba letu ve srovnání se zbytkem JV Asie a cenová dostupnost letenek. Pestrost ostrova s krásnou faunou i florou včetně krásných pláží a bohatou kulturou popularitě Srí Lanky velmi nahrává. Standardní cena letenky z Prahy na Srí Lanku se pohybuje kolem 14 000 Kč a při číhání na akční ceny kolem 10 000 Kč.
Zájezdy s polopenzí od 21.490 Kč >>
- Poslední dva dny jsme strávili na několika plážích a i z tohoto pohledu se jedná o perfektní místo.
- Srí Lanka leží na ostrově Cejlon a je velmi podobná Indii, nicméně je o mnoho čistší. Na ploše téměř 66 tis. km² žije zhruba 20 milionu obyvatel (tj. víc než dvojnásobná hustota obyvatel oproti ČR).
- Základní poučení z mých chyb se týká pijavic. Doporučuji zakoupit si „odpuzovače“ (HMYZU I PIJAVIC). Pokud si nedáte pozor a vydáte se do džungle lehce se Vám stane, že jimi budete doslova obaleni! Proti komárům se hodí moskytiéra v každém měsíci v roce.
- Za týden na ostrově jsem viděl krásné hory, několikrát jsem cestoval vlakem, viděl jsem krásné sochy Buddhy i čajovníkové plantáže. Bylo by skvělé projet si některá místa na kole, což jsem nezkusil, ale řada penzionů nabízí jejich pronájem. Na pláž jsem měl čas jen dvakrát.
Kdy na Srí Lanku?
Konec listopadu, kdy jsem na Srí Lanku cestovatel, je závěrem tzv. vedlejší sezony (monzun je od května do srpna) a začátek prosince je zahájením hlavní sezony i nástupem dalšího monzunového období, využil jsem možnosti cestování bez přesného plánu i rezervací. Teploty byly po celou dobu mého pobytu nad 25°C, na cestování ideální podmínky. Letenka mě stála s šestiměsíčním předstihem 13 000 Kč. První dva dny jsem měl ubytování rezervované předem za 400 Kč na noc se snídaní. Letěl jsem se společnostní Emirates přes Dubaj, kde bylo mezipřistání 5 hodin s poukazem na jídlo, které jsem obdržel již na letišti v Praze.
Předem jsem měl také rezervované auto a to konkrétně Nissana za $ 40 za den. Na Srí Lance se půjčení auta důrazně doporučuje, je zde mnoho co objevovat a bez auta je to prakticky nemožné vidět. Litr benzínu stojí přibližně 27 Kč. Jezdí se zde na levé straně vozovky.
Jaká místa navštívit?
Kdo chce vidět nejstarší strom na světě (starý více než 2 tis. let), musí zamířit do starobylé Anurádhapury. Tím stromem je smokvoň, nebo-li fíkovník. Z větví spouští dlouhé kořeny, které pak vnikají do země, z nich vyrůstají nové kmínky a tím způsobem pak vznikl celý háj. Buddha pod smokvoní hlásal své učení, a tak je Indové uctívají a sázejí poblíž chrámů.
Strom je uprostřed 3 km² starých staveb klášterů, chrámů pod nepřetržitým dohledem svých strážců. V některých z těchto památek se i teď konají obřady – nejvíc poutníků sem míří v dubnu a prosinci.
Hora Matalé uprostřed ostrova je zobrazena na většina propagačních materiálů ostrova a jedná se o Must See. Nedaleko této krásné hory jsou plantáže kaučukovníku, kakaovníku, chlebovníku, kardamovníku i vanilky. Milovníci pálivých papriček budou na ostrově jako v ráji.
Ke Kulturnímu trojúhelníku tu patří Dambulla, kde je Královský skalní chrám (Royal Rock Temple). Od jeskyní je pěkný výhled na 20 km vzdálenou Lví skálu – Sigiriyu. Je to skalní formace s nádhernými freskami na stěnách (odpočinout si můžete v místních vodních, skalních a terasových zahradách). Nahoru na terasovitou plošinu je lepší vyrazit ráno a vyhnout se výstupu ve vedru.
Hortonské pláně se nachází také ve vnitrozemí ostrovu v nadmořské výšce přes 2 000 metrů! Tato náhorní plošina je ohraničena prudkým srázem kterému se přezdívá Konec světa. Při cestě k nim se mi velmi líbili i vodopády Dijaluma. Nicméně v této oblasti na mě naskákaly tři pijavice, jejichž přisátí jsem vůbec necítil a když jsem je na holeních nalezl byl jsem opravdu zhnusen!
Nuvara Elija je dobře dostupná i autobusem, jedná se o vesničku, které se přezdívá Malá Anglie a je zde i pěkný park a můžete se odsud vydat i na nejvyšší horu Srí Lanky Pidurutalagalu s 2 524 m.n.m.
Z Vellavaji směrem na jih do Matary jsem ze šesti hodin cesty půlku stál, protože bylo pořád na co koukat. V Mirisse jsem si vychutnal křišťálově průzračné moře (na surfu neumím, ale pro potápění zde byly podmínky ideální) i toho, že zatím není přecpaná turisty.
Jídlo a stravování
Karí s rýží – porce vyjde v přepočtu na 40 Kč a nedá se sníst. V mističkách je krom vynikající rýže rozmanitá nabídka zeleniny i masa. Nikdy jsem nevynechal ostré čatní. Kokos využívají (nejen) na výrobu vynikajícího pudingu Vattalappam.
Já si dovezl Toddy – palmové víno, které vzniká zkvašením cukerné mízy palmy kokosové. Pivo Lion mi velmi chutnalo i přes jeho zázvorovou příchuť. K němu jsem taky dostal pikantní kešu oříšky. Čili lívanečky z novinového papíru taky mají své kouzlo. Cejlonský čaj je místním zlatem a čaj mám rád. Pozor, ať Vám jej nesladí, musíte je na to upozornit, pokud máte raději hořké.
Zajímavosti o Srí Lance
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023