Švýcarsko je zcela bezesporu státem, k němuž celá Evropa vzhlíží s úžasem a velkým obdivem. Přestože se jedná o menší zemi plnou kopců a bez přístupu k moři, dokázali Švýcaři vybudovat stát s ekonomikou, která patří mezi nejlepší na světě. Když k tomu připočteme jednu z nejúchvatnějších přírod v rámci celé Evropy, jedná se o ideální destinaci pro alespoň krátkou návštěvu (vzhledem k velmi vysokým cenám). Víte ale, jaké doklady budete pro vstup do země potřebovat? Pokud ne, čtěte pozorně dál.
Švýcarsko: srovnání nejlevnějších zájezdů ⇒
Švýcarsko je členem Schengenu
Švýcarská neutralita je pověstná po celém světě. Není tak divu, že se samotní Švýcaři nechtějí podílet na megalomanském projektu zvaném Evropská unie. V rámci volného pohybu osob, tzv. Schengenského prostoru však udělali výjimku a tak se od roku 2008 stali jejími členy. Pro české cestovatele to znamená, že si při cestování do Švýcarska vystačí s obyčejným občanským průkazem. Pokud budete do země cestovat po zemi, počítejte s tím, že vás mohou na hranicích (a to zejména při opuštění země) kontrolovat!
Cestovní pas
Cestovat samozřejmě můžete i s klasickým cestovním pasem, u kterého dávejte pouze pozor na to, aby byl platný alespoň po plánovanou dobu pobytu. Cestovní pas (případně dětský občanský průkaz) pak také budou potřebovat vaše děti, které jsou mladší 15 let. Ty totiž ještě nevlastní klasický občanský průkaz, který by mohly použít jako svůj cestovní doklad. Výjimkou je situace, kdy máte své děti zapsané do vašeho cestovního pasu, kterým se při cestování prokazujete.
Nezapomínejte na svůj automobil
Jestliže do Švýcarska cestujete vlastním automobilem, nezapomínejte také na to, že byste měli mít v pořádku i jeho dokumentaci. Na mysli mám zejména platný řidičský průkaz (mezinárodní není zapotřebí), technický průkaz (s platnou STK) a samozřejmě též potvrzení o zaplacení mezinárodního pojištění, tzv. zelenou kartu. V případě cestování po místních dálnicích pak nezapomeňte na zakoupení dálniční známky!doklad
Pozor na cyklovýlety
Spoustu lidí do této horské země vyráží také za cykloturistikou. Mějte ovšem na paměti, že všichni cyklisté musejí mít stejně jako řidiči automobilů sjednanou obdobu povinného ručení. Ještě nedávno jste tak museli mít své kolo vybavené speciální známkou, která potvrzovala jeho zakoupení. Nyní tuto známku vlastnit nemusíte, avšak je vyžadováno, abyste měli případnou škodnou událost tohoto charakteru sjednanou ve svém cestovním pojištění!
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023